Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lenovo G505 - Rozszerzenie partycji systemowej

10 Maj 2015 15:45 1413 20
  • Poziom 25  
    Witam
    Mam ww. laptopa jeszcze na gwarancji i chciał bym rozszerzyć partycję C.
    Pod systemem się nie da, czytałem że programem GParted da się to zrobić.
    Pobrałem GParted nagrałem na płytę odpaliłem i mam wykrzyknik przy partycji C i nie mogę jej rozszerzyć:
    Lenovo G505 - Rozszerzenie partycji systemowej
    Czy da się to jakoś zrobić bez utraty gwarancji?
    Na jakiej partycji znajduje się recovery?
  • Spec od komputerów
    Recovery jest na partycji sda10. Namieszałeś w partycjach bo to nie jest fabryczny układ partycji. Przed dalszym gmeraniem w partycjach zrób obraz partycji recovery na zewnętrzny nośnik.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Na dysku straszna masakra.
    Jeżeli komputer jest nowy i nie ma na nim zbyt wielu danych, to najbezpieczniej będzie zabezpieczyć wszystko to co cenne i zrobić czystą instalację systemu operacyjnego. To pozwoli na utworzenie partycji o pożądanych rozmiarach.

To, jaki porządek zaprowadzisz na dysku komputera, nie ma wpływu na gwarancję komputera.
  • Poziom 25  
    linuks napisał:
    Recovery jest na partycji sda10. Namieszałeś w partycjach bo to nie jest fabryczny układ partycji. Przed dalszym gmeraniem w partycjach zrób obraz partycji recovery na zewnętrzny nośnik.
    Pozdrawiam.

Ktoś tam namieszał, ja jedynie chcę zrobić z tym porządek.
    Wszystkie potrzebne dane zostały zgrane na pendrive.
    Na początku chciałbym zgrać obraz windowsa na płytę DVD w takim stanie jak był kupiony i za bardzo nie wiem jak to zrobić.
    Następnie chciałbym skasować wszystkie nie potrzebne partycję i utworzyć na nowo w tym partycję C tylko też za bardzo nie wiem jakim programem.
  • Spec od komputerów
    Tu masz fotkę z partycjami lenovo. Zmniejszyłem tylko partycję systemową.
    Oryginalnie partycja systemowa jest dużo większa a partycja lenovo ok 25 GB
    Może fotki coś pomogą
    Lenovo G505 - Rozszerzenie partycji systemowej Lenovo G505 - Rozszerzenie partycji systemowej Lenovo G505 - Rozszerzenie partycji systemowej
    Partycje możesz zrobić dowolnym programem. Koniecznie zrób obraz pierwszych partycji (może być jeden obraz wspólny) i partycji recovery. Potem z recovery przywrócisz oryginalny system taki jak był zaraz po zakupie bo chyba o to Ci chodzi.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 29  
    Cytat:

Na początku chciałbym zgrać obraz windowsa na płytę DVD

Jedna płyta DVD to zdecydowanie za mało.
    Do utworzenia obrazu systemu możesz wykorzystać jakiś soft pokroju Norton GHOST.

Jeżeli już podejmiesz się reinstalacji systemu, to za pomocą GPARTED usun wszystko i zostaw nieprzydzielone miejsce.
    Nową partycję systemową utworzysz z poziomu instalatora systemu Windows.
  • Poziom 25  
    Czyli mam zostawić WINRE_DRV, SYSTEM_DRV, LRS_ESP, PBR_DRV a resztę usunąć i zrobić partycję po swojemu?
    A co z partycją LENOVO, potrzebna czy nie?
    Jak mam utworzyć obraz windowsa na płycie DVD ze stanu fabrycznego, tak żeby można było wgrać tego windowsa np. jak dysk twardy by się uszkodził?

GarrutoSan napisał:

Nową partycję systemową utworzysz z poziomu instalatora systemu Windows.

W tym problem że nie mam instalatora systemu windows, mogę jedynie przywrócić go do stanu fabrycznego.
  • Poziom 29  
    Zacznijmy od nowa.

Czy potrzebujesz mieć "FABRYCZNY SYSTEM"? Jeżeli nie, to nie zawracaj sobie głowy wykonywaniem jego kopii. Możesz zainstalować system z nośnika, następnie zainstalować sterowniki. Kiedy to zrobisz, możesz utworzyć obraz systemu, który będzie mniejszy objętościowo i szybszy (bo czysty). Taką kopię systemu możesz schować do pudełka i niczego się nie obawiać. Chyba, że zależy Ci na wszystkich super-śmieciach dostarczonych przez producenta, to wtedy:

uruchom komputer do systemu. Zainstaluj jakiś soft do Tworzenia obrazu systemu. Zrób kopię i nagraj na płyty. Dopiero później kasuj partycje i instaluj czysty system bez cukierków od producenta.
  • Spec od komputerów
    GarrutoSan napisał:

uruchom komputer do systemu. Zainstaluj jakiś soft do Tworzenia obrazu systemu. Zrób kopię i nagraj na płyty. Dopiero później kasuj partycje i instaluj czysty system bez cukierków od producenta.

W ten sposób nie zrobi oryginalnego nośnika recovery.
    Trzeba zrobić tak jak wyżej napisałem.
    Co do kopi zapasowych robionych fabrycznymi narzędziami windowsa to nie polecam bo są bardzo zawodne. Lepiej zrobić obraz zaktualizowanego i skonfigurowanego windowsa wywalając wcześniej niepotrzebne programy.
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=14665140#14665140
    Na swoim lonovo robię kopie zapasowe zewnętrznym programem ( z live linuksa ) i dlatego zwiększyłem partycję lenovo. Partycja lenovo jest potrzebna bo tam domyślnie windows trzyma kopie zapasowe.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    GarrutoSan napisał:
    Zacznijmy od nowa.

Możesz zainstalować system z nośnika, następnie zainstalować sterowniki. Kiedy to zrobisz, możesz utworzyć obraz systemu, który będzie mniejszy objętościowo i szybszy (bo czysty). Taką kopię systemu możesz schować do pudełka i niczego się nie obawiać.

Ta opcja chyba jest najlepsza ale nie wiem za bardzo jak.
    Nie mam systemu na nośniku, mam go pobrać wrzucić na pendrive i zainstalować używając jakiego klucza ?
    I czy po instalacji systemu windows będzie mi się wczytywał tak jak teraz? czyli po włączeniu laptopa pokazuje się napis "LENOVO" na dole kółko się kręci i zaraz pokazuje się pulpit czy też może po włączeniu laptopa będzie ikona windows tak jak w przypadku win 7?
  • Spec od komputerów
    Klucz jest w BIOS zaszyty i nie trzeba nic podawać. Teraz system działa ok ? Jeżeli tak to zrób obraz obecnego systemu i odpuść sobie partycję recovery.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    System teraz działa.
    Chodzi o rozszerzenie partycji systemowej
    Laptop jest mojego brata i fajnie by było żebym zrobił mu płytę instalacyjną swojego oryginalnego systemu, żeby w razie czego mógł sobie sam wgrać windowsa 8 jak by np. dysk mu się popsuł (windows 7 wgrywał sam wiec myślę że windows 8 też by wgrał), ale to jest mniej ważne bardziej chodzi o rozszerzenie partycji.

linuks napisał:
    Klucz jest w BIOS zaszyty i nie trzeba nic podawać. Teraz system działa ok ? Jeżeli tak to zrób obraz obecnego systemu i odpuść sobie partycję recovery.
    Pozdrawiam.

Czym i jak mam zrobić ten obraz?
    Chodzi ci o panel sterowania/Odzyskiwanie plików systemu windows/utwórz obraz systemu?
    Tam mam zaznaczone:
    -Partycja systemowa EFI
    -Windows8_OS C: (30GB)
    -WINRE_DRV (system)
    I wystarczy te 3 zaznaczone?
    Nie ma tam partycji recovery, czyli jak zrobię kopie tych 3 partycji i skasuje resztę to nie będę miał później trybu recovery? (wejście w recovery po przez przyciśnięcie małego przycisku obok przycisku power)

@edit
    Dopiero przeczytałem
    linuks napisał:

Partycje możesz zrobić dowolnym programem. Koniecznie zrób obraz pierwszych partycji (może być jeden obraz wspólny) i partycji recovery. Potem z recovery przywrócisz oryginalny system taki jak był zaraz po zakupie bo chyba o to Ci chodzi.
    Pozdrawiam.

Czym najlepiej robić obraz tych partycji?
  • Spec od komputerów
    Możesz zrobić obraz pierwszych partycji np DMDE z lnuksa live lub poleceniem dd. Nie rób obrazu z poziomu windowsa. Obraz partycji systemowej możesz zrobić fsarchiver lub partimage też z poziomu linuksa live.
    Gdyby były kłopoty mogę zdalnie zrobić te obrazy bo to niewiele roboty.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Zrobiłem backup partycji programem Acronis True Image pod windowsem.
    Czy mam też robić obraz partycji systemowej? Ma ona coś koło 40GB nie mam takiego pendrive.
    Jak już będę miał backupy partycji porobione to co dalej?
  • Spec od komputerów
    Kopię MBR/GPT zrobiłeś? Zrób kopię partycji systemowej programem fsarchiver lub partimage. Zajmie, przy domyślnej kompresji, ok. 30% zajętego miejsca na partycji systemowej. Potem zrób porządek z partycjami. Jakbyś co pokręcił, to z kopii przywrócisz w razie potrzeby. Masz Acronicsa live żeby przywrócić z kopii, gdy nie będzie Windowsa na dysku lub się nie będzie uruchamiał?
    Pozdrawiam.
  • Poziom 25  
    Acronicsa live nie mam, ale ściągnę jak bedzie trzeba.
    Kopii MBR/GPT nie robiłem, gdyż nie wiedziałem że trzeba i za bardzo nie wiem jak.
    I co z tą partycją systemową, robić trzeba backup czy nie?
  • Spec od komputerów
    Zrób na wszelki wypadek kopię systemowej. Napisałem Ci co trzeba zrobić a ty kombinujesz jak koń pod górę. Z linuksa live to jest max na 1 godzinę roboty ( zakładając że partycja systemowa nie jest zapchana danymi ) a postanowiłeś to robić z windowsa. Trochę dziwne bo fotki podałeś z linuksa czyli go masz. Generalna zasada jest taka że nie robi się backupu partycji systemowej z poziomu windowsa bo gdy windows się nie uruchamia to to jest problem z jego przywróceniem.
    Pytasz co zrobić ,żeby było ok a potem i tak robisz po swojemu. Nawet Ci fotki zamieściłem z partycjami lenovo żebyś miał ułatwienie.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    linuks napisał:
    Trochę dziwne bo fotki podałeś z linuksa czyli go masz.

Jest to program GParted nagrany na płytę, ściągam Hirens.BootCD tam powinien być DMDE.
    Nie napisałeś czym zrobić kopię MBR/GPT.
  • Poziom 25  
    Pobrałem i uruchomiłem linuksa live ratunkowego odpaliłem DMDE i gdy robię obraz partycji na iPoda to wyskakuje "Źródłowe i docelowe sektory mają różne rozmiary..." gdy wciskam Tak to wyskakuje coś o nadpisywaniu... same problemy z tym linuksem.
  • Poziom 25  
    Użytkownik "linuks" zrobił mi to zdalnie.