Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat wzmacniacza na tranzystorach

10 Maj 2015 18:36 7047 81
  • Poziom 15  
    Witam. Szukam schematu wzmacniacza na KT850. Moc wyjściowa max 30W, zasilać chcę z transformatora o uzwojeniach 2x22V . Tranzystory mogą być radzieckie, lub normalne.
  • Poziom 33  
    Masz te tranzystory czy dopiero kupujesz, druga wersja to przemyśl coś na TDA dużo prostsza konstrukcja.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    kon4770 napisał:
    Witam. Szukam schematu wzmacniacza na kt850. Moc wyjściowa max 30w, zasilać chcę z transformatora o uzwojeniach 2x22v.

One się nie za bardzo nadają - maksymalny prąd kolektora 2A, góra 3A w impulsie, chyba że zastosujesz kilka połączonych równolegle.

http://www.chipinfo.ru/dsheets/transistors/1850.html
  • Poziom 15  
    Tranzystorów mam 8 sztuk. Tda dźwieczy niezadowalająco (7 lat praktyki). :-)
    Kupić tranzystory nie jest problemem. Wzmacniacz ma mieć do 10 tranzystorów na kanał.

Dodano po 7 [minuty]:

Po szukałem trochę. Znalazłem taki oto wzmacniacz. Na stronie źródłowej koleś tranzystory wymieniał na podstawie tego co miał w szufladzie. A wykonanie wprost mię oślepiło, pająk na radiatorze.
  • Poziom 33  
    Z tego chcesz uzyskać 30 W :-)
  • Poziom 15  
    Tych i innych tranzystorów mam po kilka. Sądziłem, że da się nich coś wyksztusić, ale jeżeli nie to z innych. Jeżeli zobaczę zadowalający wzmacniacz to kupienie tranzystorów będzie najmniejszym problemem. Inpedancja głośników 4Ω.

Dodano po 1 [minuty]:

technikabasenowa napisał:
    Z tego chcesz uzyskać 30 W :-)

Też się zdziwiłem gdy zostałem natpis 40w.
  • Poziom 15  
    Po prostu pomóżcie mi znaleźć schemat wzmacniacza na±22V, 30W wykonanego na tranzystorach.
  • Poziom 34  
    Schematów mozna znależć wiele .Ja bym pozostal przy realizacji tego schematu który podałes . Biorace udział tranzystory wymagaja doboru w.g. własnosci
    jakie maja mieć. KT315 musza być parą. Podobnie BDW 93C/94C.

BDW są fabrycznie wykonanymi darlingtonami .Trzeba je wybrać tak, aby miały
    takie samo wzmocnienie w kilku określonych punktach pracy.
  • Poziom 34  
    Budujesz wzmacniacz w klasie HiEnd, to musisz podobierać wzmocnienia, progi otwarcia, przewody z miedzi beztlenowej, złocone kołki lutownicze ( że o wszelkich gniazdach nie wspomnę), pojemności kondensatorów w zasilaczu nie mniej nią 47000uF/80V itp. Jeśli budujesz wzmacniacz do użytku domowego i na imprezy (bez znajomych audiofilów), to po prostu poskładaj na prawidłowo zrobionej płytce, odpowiednio poprowadź masy , uruchom i tyle. We wzmacniaczu Eltron100 dla próby wstawiłem kiedyś BD259C wzm.38/1A w + i KD503 wzm.15/1A w-. Nie było słychać żadnej różnicy w dźwięku (na mój słuch) i nic się nie działo nietypowego (nagrzewanie, szumy) w porównaniu do dobranej pary takich samych tranzystorów.
  • Poziom 15  
    Chcę wzmacniacz na ±22V (mniej więcej). Poszukuję schematu, a nie dyskusji. Wzmacniacz najlepiej by było gdyby się mieścił w klasie A, lub AB. Robię sam płytki, sam czytam i tworzę schematy, ale nie wiem jak dźwięczą. Dlatego was proszę o pomoc. Rozumiem, że KT850 ma zaniski prąd, aż się dziwię, że sam tego nie dostrzegłem.
  • Poziom 34  
    Ładnie grający i dokładnie na +/-22V 4Ω jest wzmacniacz radmor-a z linku w #10. Z resztą rozwiązanie b. podobne do tego z #5.
  • Poziom 15  
    Sorry pomyliłem ze schematem do dostosowania.
    Z tego co widzę to schemat kończy się na rezystorze 10Ω? W5 to jakieś wyjście pomiarowe? Rezystor na wejściu 8, 3kΩ? R1014 ma wartość 58Ω?
    Nie potrafię rozszyfrować niektórych oznakowań.
  • Poziom 15  
    Moglibyście podać bardziej popularne zamienniki BC313,BC211, BC157, co prawda znalazłem zamienniki, lecz ani ich ani oryginałów nie znalazłem w miastowym sklepie.
    BC313 =BC211 = BC143 =2N4037. BC157 = BC557

?? Kolega coś pomylił.
    BC313 to pnp, jest odpowiednikiem BC160 - dzisiaj niedostępne podobnie jak BC143, 2N4037. Dobrymi odpowiednikami są BD138, BD140.
    BC211 to npn - jest odpowiednikiem BC140 - również niedostępny. Dobrymi odpowiednikami są BD137, BD139/trymer01
    kon4770 napisał:
    bc313,bc211, bc157,

Za BC313 - BD140, za BC211 - BD139 (uwaga - inne obudowy)

aksakal napisał:
    BC313 =BC211 = BC143 =2N4037.

Oj, nie tak - BC313 to PNP a BC211 to NPN.

aksakal napisał:
    BC157 = BC557

Tu sie zgodzę.
    Dziękuje, kolega, że skorygował mój błąd!!! BC313 to P - N - P.
  • Poziom 15  
    Ponawiam pytanie z postu #15.
    Jeśli to dotyczy schematu RADMORA, to R1013-R1014 - 68 Ohm
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 34  
    Prosze podac jakie detale tranzystorowe są w miastowym sklepie -wtedy będzie nam lzej rozmawiać .
  • Poziom 15  
    Hej, hej nie tak ostro panie. Kupowanie wzmacniacza nie wchodzi w grę, wykonałem już nie jeden, a i tak nie usłyszałem różnicy, oprócz poziomu głośności i barwy dźwięku.
    Założyłem temat na elektrodzie, bo zależy mi na jakości spostrzeganej przez innych. Przecież tu nie dostanę badziewia które może nie zadziałać, lecz konstrukcje godne wykonania. Proszę was o przysługę, może trochę z lenistwa, przeważnie z tego powodu, że nie wiem jak dany schemat zabrzmi. Nie mam 30-letniej praktyki, więc ją u was wysysam.

Dodano po 2 [minuty]:

Detale, co masz na myśli?
    W sklepie są wszystkie tranzystory które podaliście, nie mówiąc o elementach pasywnych.
  • Poziom 34  
    Z Radmora masz to co konieczne. Przykro mi, ale ja też zmontowałem kilka.... i nie słyszę większych różnic. Nie lubię dźwięku ze wzmacniaczy MOS, ale to może jakieś uprzedzenie. Najprzyjemniej słucha mi się przez wzmacniacz, który kiedyś złożyłem, ale nie dotyczy tego tematu, bo jest na 4x PCF 82 i 4x PL504. Schemat wzmacniacza na tranzystorach
    Kolega, Bronek22! Bardzo mocno mylisz się ! W schemacie post#16 błędów nie ma! Są konstruktywne niedoróbki, z tym zgodny. Lecz błędy i konstruktywne niedoróbki to różne pojęcia!!! Schemat jest znany z 1969 roku i była skonstruowana na tych elementach, które były na ten czas . Za dużo dziesięcioleć schemat modernizował się i różne jej warianty wykorzystują się przed teraźniejszy czas. Minusy schematu - nie ma filtru na wejściu, co może wywołać wzbud wzmacniacza. Nie ma termicznej kompensacji prądu wyjściowych tranzystorów . Lecz przy niewielkiej wyjściowej mocy i eksploatacji wzmacniacza przy stałej temperaturze w pokoju z tym można pogodzić się. W wyjściowej kaskadzie wykorzystują się tranzystory jednakowej struktury, a lepiej wykorzystać komplimentarny. Lecz na czas konstruowania tranzystorów komplimentarnych dużej mocy jeszcze nie było. http://web.telecom.cz/macura/sinclair_z30_rev2014.pdf Na tej czeskiej stronie internetowej publikacja względem wzmacniacza i jego modernizacji z użyciem współczesnych elementów.
  • Moderator Projektowanie
    Niestety, ale ja również jestem zdania, że schemat z postu #16 ma błędy.
    Błędem jest brak kompensacji temperaturowej. To nie "niedoróbka" ale poważny błąd, zwłaszcza w konstrukcji amatorskiej gdzie zwykle chłodzenie (radiatory) pozostawia wiele do życzenia i wtedy może dojść do "thermal runaway".
    Drugi błąd to brak regulacji prądu spoczynkowego, a wartość R5 (przy prądzie IcQ5= ok. 6mA) daje wartość UR5= ok. 1,3V co jest wartością zbyt małą aby otworzyć Q6, Q7, Q8 co powoduje, że tranzystory mocy pracują bez prądu spoczynkowego, w czystej klasie B i dla małego wysterowania będą zniekształcenia.
    Również prąd emiterów Q1 i Q2 nie jest poprawnie stabilizowany i ma zbyt małą wartość.
    Kolega, trymer01! Każdemu schematu swój czas!!! Jeśli porównywać wszystkie wyroby 50- 60 lat z współczesnymi to całe stare też można nazwać błędem . Ależ w takim razie samoloty latały, samochody jeździły, a wzmacniacze wzmacniały. Wskazałem minusy schematu, oni również są wskazane w publikacji na czeskiej stronie internetowej. Może niezupełnie poprawnie rozumiem znaczenie słowa blad na polskim . W moim rozumieniu jeśli jest błąd to schemat nie może funkcjonować całkiem. Lecz schemat funkcjonuje i przy czym całkiem nie źle!. Nie widzę sensu dyskusji względem schematu, autorowi tematu od tego nie ma pozytywu, jemu jest potrzebny konkretny schemat wzmacniacza, który będzie odpowiadał jego wymogom. Lecz chcę powiedzieć, że tak i nie zrozumiałem wymogów autora stosunkowo technicznych charakterystyk wzmacniacza, a zbierać schematy z całego internetu nie ma sensu.
  • Poziom 15  
    Trzeci raz napiszę co do wymogów, choć i tak wybrałem schemat. Wzmacniacz tranzystorowy 30W, A klasy, ?22V, 4?, max 10 tranzystorów na kanał.
    BZP611C7V6-stabilizator na 7.6V. Na co jestem w stanie go wymienić (co znajdę w sklepie)?
    Rezystor na wejściu ze schematu z RADMORA ma wartość 3,8,9??