Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektronik a praca w Polsce/Europie/na świecie

10 Maj 2015 20:49 696 3
  • Poziom 6  
    Witam,
    w najbliższych dniach na uczelni (EITI @PW) mam wybrać specjalność - mam do wyboru Radiokomunikacja i techniki multimedialne lub Elektronika i inżynieria komputerowa. O czym są te specjalności widać, teraz mam parę pytań do ludzi w branży, z doświadczeniem.
    Na tym forum wypowiada się sporo elektroników i z tego co czytałem większość absolutnie odradza ten kierunek pod kątem pracy w Polsce - kraj neokolonialny, wiadomo. (Nie)stety to jest coś, co mnie najbardziej interesuje z nauk technicznych i naprawdę z chęcią bym to postudiował (no i się nauczył czegoś, akurat ten wydział jeszcze jako taki poziom utrzymuje). Rozważam wyjazd do dwóch krajów: Hameryka, tudzież Niemcy. Czy ktoś może coś powiedzieć, jak wygląda rynek pracy oraz zarobki dla elektroników w tych krajach?
    Oraz drugie pytanie, do drugiej specjalności - Radiokomunikacja i techniki multimedialne. Anteny, przesył danych, multimedia, akustyka, fale elektromagnetyczne, sieci 3g,4g i tym podobne. Jak tu się ma sprawa z pracą w Polsce, za granicą?
    Z góry dziękuje za odpowiedzi,
    Pozdrawiam
  • PCBway
  • Poziom 12  
    Myślę, że z tym mówieniem, że w Polsce nie ma pracy dla elektroników to trochę przesada. Zrobiłem inż. na mechatronice na PW, potem przeniosłem się na EITI. Jakimś geniuszem elektroniki nie jestem, ale zawsze praca znajdowała mnie, a nie na odwrót. Wszyscy znajomi z roku pracowali na ostatnim roku studiów i żeby mieli jakieś wielkie trudności w znalezieniu pracy to nie słyszałem. Wiadomo, że nie zawsze się robi to co by się chciało, nie zawsze zbija się kokosy itp, ale od czegoś trzeba zacząć. Sam zaczynałem od darmowego stażu, co wiele osób nazwie frajerstwem, ale nie żałuję bo sporo się nauczyłem. Teraz, w obecnej pracy, nie narzekam a nawet jestem bardzo zadowolony.
    Myślę, że obie specjalności które wymieniłeś dają możliwości aby zdobyć wiedzę i umiejętności (także we własnym zakresie), które pozwolą znaleźć dobrą i ciekawą pracę. Gdybym miał wybierać - wybrałbym EIK, czysto subiektywnie. Ostatnio chodziłem na seminarium do Radiotelekomunikantów i szczerze mówiąc, tematyka ich prac i ich poziom zaskoczyły mnie bardzo na plus.
    Byłem też pół roku na studiach w Holandii i tam mówiono mi, że rzeczywiście, elektroników brakuje, a studenci tego kierunku są wyłapywani już na studiach. Np osoba, na której miejsce przyszedłem w obecnej pracy odchodzi pracować w sektorze badawczym, jako elektronik w Holandii, z pensją bliską 5000 euro (~5 lat doświadczenia w zawodzie). Pewnie nie wszędzie jest tak pięknie, ale piszę tę opinię po to, aby nie było tylko samych negatywnych, pełnych defetyzmu ;)

Powodzenia ;)
  • PCBway
  • Poziom 6  
    Kurcze, to narobiłeś mi jeszcze większego dylematu, bo trochę się już nastawiłem na naukę programowania na rtmach :D
    Takie pytanie, dyplomowałeś się w imio czy ise? Oraz czy dla elektronika w Polsce jest jakaś praca typu projektowanie układów, czy głównie serwisowanie, itp.?
  • Poziom 12  
    santaxl napisał:
    Kurcze, to narobiłeś mi jeszcze większego dylematu, bo trochę się już nastawiłem na naukę programowania na rtmac

Sądzę, że i o pracę i pieniądze łatwiej jest będąc programistą niż elektronikiem. Ja programować za bardzo nie lubię i jakoś nie mogę sobie wyobrazić spędzenia życia przed kompem klepiąc kod. Praca elektronika też to zawiera, ale jest bardziej różnorodna - kodowanie, projektowanie płytki, montaż, testowanie, uruchomienie, pomiary, przegląd literatury, dobór elementów itd. Chociaż pewnie jest trudniejsza i wcale chyba nie lepiej płatna.
    santaxl napisał:
    Takie pytanie, dyplomowałeś się w imio czy ise? Oraz czy dla elektronika w Polsce jest jakaś praca typu projektowanie układów, czy głównie serwisowanie, itp.?

Jeszcze nie skończyłem studiów. Dyplomuję się w IRE.
    Są różne oferty. Ja miałem to szczęście że trafiłem do projektowania od samego początku. Takich ofert jest trochę ale nie za dużo. Z tego co przeglądałem serwisy z pracą, to jest trochę ofert dla programistów systemów wbudowanych, serwisantów, projektantów PCB. Są nawet tacy, którzy projektują układy scalone.