Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz komputerowy Addience - Dostał piorunem i szlak go trafił! Tranzystor?

elektryk_siedlce 11 Maj 2015 11:38 663 3
 • #1 11 Maj 2015 11:38
  elektryk_siedlce
  Użytkownik obserwowany

  Witam serdecznie.
  Otóż na jesieni po wielkiej burzy piorunem oberwał mój zasilacz ADIANCE 750W w którym padł wtedy bezpiecznik, Element Th1(warystor rozruchowy), oraz warystor(obok dużego kondensatora) i jeden duży kondensator.
  Jest to taki taki zasilacz jak na tym zdjęciu(moje zdjęcie)---> Zasilacz komputerowy Addience - Dostał piorunem i szlak go trafił! Tranzystor? <--- ;)
  Zasilacz jest również wystawiony na allegro i dla osób zainteresowanych kupnem mogę podać link :)
  Ale do rzeczy...
  Tak jak widać na zdjęciach bezpiecznik wymieniłem, w miejsce kondensatora 820uF 200V wstawiłem troszeczkę mniejszy z innego zasilacza aby sprawdzić czy zasilacz wystartuje. W miejsce Th1 wstawiłem warystor rozruchowy z zasilacza 600W lecz czytałem,że można było wstawić tam nawet rezystor 1om ;)
  Napięcie przed mostkiem to 243V (zmienne) a za mostkiem 325V (stałe). Na kondensatorach to jakieś 195V (stałe) jeśli dobrze pamiętam napięcie.
  Moje pytanie brzmi co może być jeszcze uszkodzone??
  W jaki sposób sprawdzić kondensatory sterujące przymocowane do radiatora??
  Dodam,że na Linii 5VSb jest 0V a po zwarciu kabelka czarnego z zielonym na linii 12V pojawia się jakaś połowa jednego wolta i na linii 5V 0.20V ;)
  Czekam na odpowiedź.
  Oto zdjęcia obiecane----->
  Zasilacz komputerowy Addience - Dostał piorunem i szlak go trafił! Tranzystor? Zasilacz komputerowy Addience - Dostał piorunem i szlak go trafił! Tranzystor? Zasilacz komputerowy Addience - Dostał piorunem i szlak go trafił! Tranzystor? Zasilacz komputerowy Addience - Dostał piorunem i szlak go trafił! Tranzystor?

  0 3
 • #2 11 Maj 2015 12:02
  krakarak
  Poziom 39  

  Odwróć płytkę a zobaczysz wiele elementów do sprawdzenia. Jak sprawdzić tranzystory na radiatorze? Miernikiem, jak każde inne bipolarne lub MOSFET.
  Najpierw spróbuj uruchomić przetwornicę +5V ST-by.

  0
 • #3 11 Maj 2015 12:08
  elektryk_siedlce
  Użytkownik obserwowany

  Kolego bez odwracania płytki nie wlutował bym kondensatora co jest chyba logiczne :)
  Po odwróceniu widać kilka rezystorów SMD w okolicy sekcji wysokiego napięcia ;) Niestety nie znam oznaczeń smd więc nie wiem jakich powinny być wartości. Jeden to na pewno ma napisane "457" drugi "532" a reszty nie pamiętam.
  Czy te tranzystory sterujące da się sprawdzić bez wylutowywania ich?? Bo jak się domyślam to niestety nie...
  Troszeczkę głupie pytanie ale w jaki sposób uruchomić tą przetwornicę +5V St-by?? W okolicach kabelka 5V St-By nie ma uszkodzeń. Idąc po ścieżkach tego kabelka nie zauważyłem żadnych uszkodzeń.

  0
 • #4 11 Maj 2015 12:28
  krakarak
  Poziom 39  

  "Idąc po ścieżkach" dojdziesz do strony wtórnej, tam gdzie uzyskane napięcie z przetwornicy jest wyprostowane i wyfiltrowane. Ty masz sprawdzić stronę pierwotną przetwornicy, tę która generuje owo napięcie zmienne.

  0