Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Błędne wskazanie ADC przy ładowaniu aku

11 Maj 2015 14:29 588 6
  • Poziom 10  
    Witam serdecznie forumwiczów.

Mam pytanie,
    Stworzyłem układ ładujący do akumulatora,
    Wszystko pięknie działa układ mierzy aktualne napięcie i prąd ładowania gdy akumulator jest podpięty "pierwszy raz"
    tzn podłączam aku do niezasilonego układu następnie zasilam układ i wszystko startuje, jeśli napięcie jest niższe niz 14.7 V następuje ładowanie a gdy napięcie osiągnie 14.7 V układ przechodzi na warunek prądu i ładuje dopóki prąd nie spadnie poniżej 100mA. gdy prąd spadnie poniżej tej wartości układ Atmega8A wyłącza przekaźnik i w tym momencie zaczynają się problemy ponieważ wtedy na przetworniku ADC wartość napięcia wskazuje mi po RS232 1021 czyli max, mierzone napięcie na pinie pomiarowym to około 4V czyli bardzo nie dobrze ale nie mam pojęcie skąd to się bierze i po takim zakończonym ładowania układ już się nie załączy następnym razem bez resetu bo nawet gdy napięcie aku spadnie to i tak atmega ma cały czas te 4 V na pinach/.
    1. Podłączam aku do układu włączam zasilanie i wszystko gra aku się ładuje napięcie jest mierzone,
    2. Aku zostaje naładowane przekaźnik odłącza się i wskazania prądu jest równe zero a napięcia 1023 a na nóżce pomiaru napięcia ADC jest ok 4/5 V
    i w tym przypadku układ nie załączy się drugi raz nawet jak napięcie aku spadnie poniżej ustawionego ponieważ procek widzisz cały czas maks na nóżce pomiaru napięcia czyli 1023. Gdy wyłącze zasilanie lub zresetuje procek a aku będzie miało mniej niż ustawione to znów rozpocznie się ładowanie.
    3. Dzielnik pomiaru napięcia jest zrobiony na plusie i masie aku,
    4. napięcie z nóżki ADC te 4/5V znika dopiero jak odłącze całkiem wzmacniacz,
    5. dzisiaj zasiliłem układ napięciem 11V u już wskazania na nóżce ADC napięcia wynosiło około 850 ADC a gdy zasile układ z 16V już jest wtedy 1023, chociaż zasilanie wzmacniacza jest ze stabilizatora.

Proszę o jakąkolwiek pomoc bo już włosy rwe.

Dodam jeszcze że jak wzmacniacz zostawie a odłącze mu tylko nóżkę zasilania to wtedy już wskazania ADC też są równe 0. czyli zaczyna podawać takie napięcie dopiero jak go zasile mimo że na nóżkach pomiarowych nie ma nic. tak jakby na wyjścia podawał jakieś upływy ze swojego zasilania.
    Błędne wskazanie ADC przy ładowaniu aku Błędne wskazanie ADC przy ładowaniu aku Błędne wskazanie ADC przy ładowaniu aku
    Wydaję mi się, że jest to jakiś błąd w schemacie proszę o wyrozumiałość i jakiekolwiek podpowiedzi. Załączam zdjęcie schematu i pcb.
  • PCBway
  • Poziom 21  
    Witam.
    Wygląda na problem z masą, zwłaszcza po rozłączeniu przekaźnika.
    1. Jak jest połączona masa układu z minusem akumulatora? Ze schematu wynika, że wejścia wzmacniaczy "wiszą" w powietrzu.
    2. Na którym elemencie jest realizowany pomiar prądu? Jeśli R3 zewrzyj styki P1 i S1 na stałe, a pomiar napięcia odnieś do masy układu.

Pozdrawiam.
  • PCBway
  • Poziom 10  
    1. masa układu z minusem akumulatora jest połączona przekaźnikiem tylko wtedy gdy jest on załączony, nie dotyczy się to dzielnika napięcia służącego do pomiaru i mas pomiarowych (jeśli tak mogę to nazwać) wzmacniacza czyli pni 3 i 6. bo masa ogolne wzmacniacza jest na masie stabilizatora.
    2. Tak, pomiar prądu to bocznik R3, ale pomiar prądu działa poprawnie

ogólnie wzmacniacz na drodze pomiaru napięcia z dzielnika miał służyć jako zabezpiecznie wejścia mikrokontrolera a tylko przez wzmacniacz takie napięcie dziwne na nóżkach się pojawia więc jeśli nie znajdę rozwiązania to chyba ominę po prostu wzmacniacz
  • Poziom 21  
    Zewrzyj styki P1 i S1 a przekaźnikiem załączaj tylko "+". Nie podłączaj bezpośrednio do procesora bo go uszkodzisz :!:
  • Poziom 10  
    ale napięcie na procek i tak przez dzielnik tylko bez wzmacniacza

proszę powiedz mi za nim to zrobię z tym zwieraniem,
    co to da jeśli te napięcie na ADC pojawia się nawet ja na zaciskach nie ma akumulatora
  • Pomocny post
    Poziom 21  
    Już pisałem masz problem z masą. Nawet przy odłączonym akumulatorze po rozwarciu styków P1-S1 wejścia obu wzmacniaczy wiszą w powietrzu. Wystarczy ich nie rozwierać i powinno działać.
  • Poziom 10  
    No i to było to :D
    Jestem bardzo wdzięczny, leci punkt oczywiście i życzę wszystkiego dobrego.
    Pozdrawiam