Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie dot. działania cewki zapłonowej w kosiarce

11 Maj 2015 16:11 6411 3
 • Poziom 9  
  Witam. Podejrzewam uszkodzenie cewki zapłonowej w kosiarce. Mam następujące pytanie: czy między wyjściem cewki na wyłącznik (widoczne na zdjęciu) a masą powinno być cały czas przejście, gdy mierzę miernikiem? Czy też przejście powinno być tylko gdy wyłącznik jest nie naciśnięty, a gdy go naciskam to wtedy jest przerwa na cewce, a iskra się indukuje?
  W cewce zamieszczonej na zdjęciu wyjście widoczne na zdjęciu jest cały czas połączone z masą (nawet przy odłączonym wyłączniku) czy jest to prawidłowe?

  Pytanie dot. działania cewki zapłonowej w kosiarce
 • Poziom 25  
  Masa i wyprowadzony konektor połączone są najczęściej do końców uzwojenia pierwotnego, którego zwarcie wyłącznikiem zewnętrznym powoduje zatrzymanie silnika. Uzwojenie ma rezystancję najwyżej pojedynczych omów, więc miernik podręczny pokaże "zwarcie".
 • Poziom 9  
  Bo to jest tak:
  *uchwyt nie naciśnięty: miernik podłączony do końca przewodu z uchwytu i masy pokazuje "zwarcie", gdy naciskam uchwyt, kosiarka powinna odpalić, miernik pokazuje "przerwę"
  *sama cewka: uchwyt odłączony, miernik przyłożony do wyjscia z cewki i masy miernik pokazuje "zwarcie" i tu moje pytanie: czy nie powinien pokazywać przerwy, skoro uchwyt jest odłączony a kosiarka powinna odpalać?
 • Poziom 25  
  aston729 napisał:
  i tu moje pytanie: czy nie powinien pokazywać przerwy, skoro uchwyt jest odłączony a kosiarka powinna odpalać?

  - Nie, bo rezystancja cewki jest na tyle mała, że miernik rezystancji pokaże "0". Taką cewkę należy sprawdzać miernikiem indukcyjności, o ile znamy dane znamionowe. Cewkę można "z grubsza" sprawdzić podłączając impulsowo do uzwojenia pierwotnego (między masę a konektor) 1,5V ogniwo, najlepiej R20, albo alkaliczne lub akumulator o podobnym napięciu. Wtedy na świecy zapłonowej, połączonej swoja masą z masą cewki, powinna przeskakiwać iskra.