Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Aparatura pomiarowa - pomiary napi耩 sta造ch

Rzirek 11 Maj 2015 19:00 729 3
  • #1 11 Maj 2015 19:00
    Rzirek
    Poziom 2  

Witam!
    Mam pewien problem z rozwi您aniem pewnych rzeczy.

1. Sposoby zmiany zakresu pomiarowego woltomierza. Opisz i narysuj przyk豉dowy schemat jednej z metod s逝膨cej rozszerzeniu zakresu pomiarowego woltomierza. Wymie potrzebne parametry i wzory pozwalaj帷e na dokonanie tej operacji.
    2. Pomiar rezystancji zaprojektowanym omomierzem. Znaj帷 warto嗆 napi璚ia na zaciskach zasilacza oraz warto嗆 rezystancji Rd, podaj spos鏏 obliczania na podstawie zmian pr康u warto軼i rezystancji Rw.
    3. Zaproponowa uk豉d do pomiaru rezystancji z wykorzystaniem oscyloskopu. Opisa metod pomiarow. Aparatura pomiarowa - pomiary napi耩 sta造ch Aparatura pomiarowa - pomiary napi耩 sta造ch

Moim zdaniem to mo瞠 wygl康a tak, aczkolwiek nie jestem pewny, prosz o poprawienie mnie je郵i jestem w b喚dzie.

Ad 1.
    Wykorzystuj帷 schemat mo積a 豉two przesun望 zakres pomiarowy woltomierza analogowego. Uk豉dy stabilizator闚 maj znacznie wi瘯sz dok豉dno嗆 ni diody Zenera co zwalnia konstruktor z konieczno軼i ich selekcji. Prezentowany obw鏚 ma charakterystyk liniow. Je郵i zastosowane b璠 stabilizatory takie jak na schemacie (5V) oraz woltomierz o zakresie 0..10V to zakres pomiarowy przesunie si na 10..20V. Je郵i napi璚ie spadnie to miernik analogowy zmieni polaryzacj na przeciwn. Do pomiar闚 napi耩 o innych warto軼iach nale篡 dobra takie regulatory aby suma ich napi耩 dawa豉 najni窺ze mierzone napi璚ie.

Ad 3.
    Opis metody pomiarowej: Nale篡 doprowadzi przy pomocy sondy pomiarowej sygna z wyj軼ia generatora przebiegu sinusoidalnego do wej軼ia INPUT A oscyloskopu. Nast瘼nie w陰czy oscyloskop. W razie potrzeby u篡 pokr皻豉 poz. wyzwalania w celu uzyskania nieruchomego obrazu na ekranie oraz pokr皻e przesuwu obrazu w pionie i poziomie. Przy pomocy pokr皻e wzmocnienia oraz podstawy czasu aby dobra wielko嗆 obsr. przebiegu tak aby zajmowa optymalnie szer. i wys. Aparatura pomiarowa - pomiary napi耩 sta造ch ekranu.

Prosz pilnie o pomoc (prosz nie pisa, 瞠by szuka na google itp(je郵i ksi捫ki to te nie wiem jakie). trudno jest znale潭 adekwatne rozwi您ania do moich problem闚)!

0 3
  • #2 11 Maj 2015 19:07
    vodiczka
    Poziom 43  

Rzirek napisa:
    Opisz i narysuj przyk豉dowy schemat jednej z metod s逝膨cej rozszerzeniu zakresu pomiarowego woltomierza.
    Rzirek napisa:
    Wykorzystuj帷 schemat mo積a 豉two przesun望 zakres pomiarowy woltomierza analogowego.

Rozszerzenie zakresu i przesuni璚ie zakresu to nie to samo :cry:

0
  • #3 11 Maj 2015 19:12
    Rzirek
    Poziom 2  

Rozszerzenie zakresu miernika magnetoelektrycznego

Zakres pomiarowy woltomierza magnetoelektrycznego mo積a zwi瘯szy, w陰czaj帷 w szereg z miernikiem o znanym zakresie napi璚iowym i rezystancji wewn皻rznej, rezystor dodatkowy (posobnik) rezystancji okre郵onej wzorem:
    Rd = Rv(n-1),

gdzie:
    Rd - rezystancja dodatkowa posobnika,
    Rv - rezystancja wewn皻rzna woltomierza,
    n - krotno嗆 zmian zakresu napi璚iowego r闚na U/Uv.

0
  • #4 11 Maj 2015 20:10
    1044571
    U篡tkownik usun掖 konto  
  Szukaj w 5mln produkt闚