Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Windows 7 x64 - Reset obrazów własnych ikon po reinstalacji systemu Win7

zyndramm 11 Maj 2015 19:28 804 14
  • #1 11 Maj 2015 19:28
    zyndramm
    Poziom 8  

Witam,

Czy ktoś wie, jak sobie z tym poradzić ?

"Od zawsze" w biblioteki / obrazy umieszczałem własny folder "ikony" (z plikami .ico) do którego tworzyłem odwołania przy zmianie domyślnych symboli ikon w Windows7.

Przy reinstalacji systemu przenosiłem tam ponownie ten folder z backupu i wszystkie ustawienia ikon (np z dysku D) były takie, jak je sobie ustawiłem przed reinstalacją. Metodę tę stosuję jeszcze od czasów XP i nigdy z tym nie było problemu.

Aż do teraz.

Własny folder z ikonami umieściłem we właściwym miejscu (pilnuję tego oczywiście) - a wszystkie ikony dalej mają wygląd standardowego, żółtego folderu.

Mam tych ikon zmienionych u siebie bardzo dużo i ręczne ich ponowne ustawienie, to byłaby mordęga.

Proszę o jakieś sugestie, jeśli ktoś coś wie na ten temat.

Dziękuję i pozdrawiam !

0 14
  • #2 11 Maj 2015 19:46
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Na początek prosze sprawdzić odwołanie w pliku DESKTOP.INI (najlepiej podać ścieżkę do folderu z ikonami tutaj na forum).

Następnie:

1. Rozdzielczość ekranu
    2. Zmienić rozdzielczość na głębię kolorów 16bit zatwierdzić i zamknąć ustawienia.
    3. Znaleźć plik IconCache.db i go usunąć. (plik znajduje się w AppData\Local)
    4. Przywrócić rozdzielczość ekranu do głębi 32bitowej.

Sprawdzić rezultaty.
    Ja stosuję tą metodę od czasów Vista i nigdy mnie nie zawiodła.

0
  • #3 11 Maj 2015 20:19
    zyndramm
    Poziom 8  

Zanim zacznę, chciałbym się upewnić :

W moim przypadku systemowy plik ikon (to się chyba jakoś nazywa biblioteka dll) nigdy zmieniany ani modyfikowany nie był. Te ikony które wcześniej zmieniłem posługując się odwołaniem do ikon systemowych (a nie w moim folderze z ikonami), po reinstalacji wciąż są zmienione tak jak były.

Zresetowały się ustawienia tylko tych ikon, które odwoływały się do katalogu pozasystemowego (!) "ikony" o ścieżce jak podałem wyżej. Przypuszczam więc, choć mogę się mylić, że podana metoda nie pomoże, gdyż wyświetlanie ikon systemowych jest prawidłowe.

Oczywiście mógłbym podmienić systemowy folder ikon (do poradników dotarłem) ale nie zmienia to faktu, że zadziała to w przypadku nowych ustawień ikon, a wszystkie dotychczasowe ustawienia zostaną utracone.

Czy dobrze zrozumiałem ?

0
  • #4 11 Maj 2015 23:22
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Cytat:

W moim przypadku systemowy plik ikon (to się chyba jakoś nazywa biblioteka dll) nigdy zmieniany ani modyfikowany nie był.

Plik, o którym myślisz, to nie plik, o którym ja pisałem.
    Plik, który wskazałem do usunięcia, nie jest modyfikowany przez użytkownika, a przez system operacyjny. Plik (jego zawartość) odnawia się zgodnie z aktualnymi ustawieniami.
    Jeżeli wyświetlanie ikon nie działa prawidłowo, albo wyświetlają się stare ikony, należy wykonać czynności opisane przeze mnie.

Plik systemowy z ikonami (biblioteka DLL) znajduje się w katalogu systemowym i nie podlega modyfikacji. Nie bez odpowiednich uprawnień. Tego pliku proszę nie ruszać.

Jeżeli nie możesz zmienić wyświetlania ikon niektórych folderów (tak się czasami zdarza), to za pomocą wiersza poleceń można nadać folderowi status systemowego, poprzez ustawienia trybutu -s.

Przykład:

Uruchomić wiersz poleceń (najlepiej jako administrator), a następnie wpisać: attrib +S X:\DANY_FOLDER (X - partycja dysku, na której znajduje się folder).

0
  • #5 12 Maj 2015 00:36
    zyndramm
    Poziom 8  

Oczywiście bardzo chętnie spróbuję w sposób, jaki opisałeś.

Wydawało mi się, że desktop.ini jest systemowym plikiem ukrytym, więc zmieniłem ustawienia wyświetlania folderów, żeby pokazywały się też pliki ukryte. Okazuje się jednak, że nigdzie tego pliku nie widać.
    Przykładowo, otwieram w oknie dysk R (nie systemowy) są tam ikony folderów (żółte, standardowe), brak jest jednak jakiegokolwiek pliku ukrytego, w tym desktop.ini

Przeszukałem dysk i znalazłem desktop.ini tylko w trzech małych folderach archiwalnych, gdzie odwołuje się on do (zapewne) ikon systemowych :

[.ShellClassInfo]
    IconFile=%SystemRoot%\system32\SHELL32.dll
    IconIndex=46

Poza tym nigdzie nie ma innych plików desktop.ini, również na dysku C

0
  • #6 12 Maj 2015 00:39
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Zawartość pliku, którą tutaj podałeś, rzeczywiście odnosi się do biblioteki systemowej z ikonami.

Jeżeli katalogi, których ikony chcesz zmienić, nie posiadają utworzonych wcześniej plików desktop.ini z odniesieniami do ikon z Twojego prywatnego folderu, to obawiam się, że już nic z tym nie zrobisz. Pozostaje Ci jedynie zmienianie ikon od nowa.

0
  • #7 12 Maj 2015 00:50
    zyndramm
    Poziom 8  

A nie da się wyedytować takich plików desktop.ini od nowa i umieścić je w poszczególnych folderach ?

Nie mogę zrozumieć, w którym momencie wystąpił tu błąd, a chciałbym zrozumieć, żeby nie zdarzył się w przyszłości.
    Tyle razy instalowałem system Windows od nowa, umieszczałem plik z ikonami w podanej na wstępie lokalizacji i działało. Przenosiłem sam folder ikon, a foldery same "wiedziały" gdzie szukać zdefiniowanych obrazów. A tym razem nie, czyli jakoś te pliki desktop.ini musiały się wykasować, nie wiem tylko jak. Może jakiś szemrany ;-) skaner wirusowy online uznał, że skoro odwołania desktop.ini są zmodyfikowane poza folder ikon systemowych, to najfajniej będzie te pliki wykasować. Nie wiem, nie znam się na tyle.

Jeśli nie da się tych plików desktop.ini wyedytować od nowa, to czy korzystniej jest zastąpić bibliotekę systemową ikon, żeby na przyszłość nie było już takich niespodzianek ?

0
  • #8 12 Maj 2015 05:44
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Pliki da się edytować, ale pytanie brzmi: po co?
    Tworzenie plików desktop.ini ma sens wtedy, kiedy do (powiedzmy) 20 folderów chcesz przypisać jedną ikonę.

Jeżeli każdy folder ma mieć swoją indywidualną ikonę, to lepiej ją zmienić przez Właściwości katalogu. Podczas zmiany ikony poprzez Właściwości, plik desktop.ini zostaje utworzony automatycznie.

Jak widać, wychodzi na to samo, tylko jest mniej roboty.

0
  • #9 12 Maj 2015 09:05
    zyndramm
    Poziom 8  

Trudno mi zrozumieć jedną rzecz : mam foldery w których kilka ikon jest zmienionych, ale na ikony dostępne z foldera ikon systemowych. Te ikony wyświetlają się prawidłowo, chociaż również brak jest pliku desktop.ini Czy to mam sens ?

0
  • #10 12 Maj 2015 14:24
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Nie, to nie ma sensu.

Aby się upewnić, wyświetl ukryte pliki oraz pliki systemowe.

0
  • #11 12 Maj 2015 14:47
    zyndramm
    Poziom 8  

Jak pisałem, pliki ukryte już wcześniej ustawiłem, teraz dodałem żeby pokazywały się również pliki systemowe. Rzeczywiście, w folderze w którym są ikony pozmieniane na różne systemowe, pojawił się plik Desktop. W pozostałych folderach nie. Czyli gdzieś "w trakcie" wszystkie te pliki systemowe zostały usunięte. Ja ich nie usuwałem, więc pewnie jakiś antywirus musiał. Tak czy tak pozamiatane.

To pozwolę sobie jeszcze raz na zakończenie zapytać, czy w takim razie korzystniej będzie przed przystąpieniem do ponownej edycji ikon zamienić systemową bibliotekę Windows i w niej umieścić wszystkie ikony, by potem móc ponowić ten proces przy reinstalacji ?

0
  • #12 12 Maj 2015 16:27
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Nie, nie będzie to korzystne rozwiązanie, ponieważ systemowa biblioteka ikon, podobnie jak wiele innych plików systemowych, podlega aktualizacji. Aktualizowanie plików powoduje ich nadpisanie do nwoej wersji, co skutkuje usunięciem modyfikowanego pliku. W rezultacie będziesz zmuszony podmieniać pliki ikon na nowe co jakiś okres czasu. Korzystanie ze starszej wersji pliku .DLL może doprowadzić do unieruchomienia systemu.

Przykład:

Edytowanie pliku explorer.exe w celu zmiany przycisku startowego. Po aktualizacji zmienione bitmapy znikają, a plik pojawia się w nowej wersji. Ponowne użycie starszej wersji pliku ze zmodyfikowanymi już bitmapami, prowadzi do zawieszenia powłoki systemu Windows.

0
  • #13 12 Maj 2015 17:19
    zyndramm
    Poziom 8  

Bardzo istotna informacja, nie wpadłbym na to... Dzięki.

Czyli pozostaje tylko taka metoda jaką stosowałem dotychczas, czyli umieszczenie folderu z ikonami w określonym miejscu i robienie odwołań bezpośrednio do niego ? Ale jak się zabezpieczyć przed ponowną utratą plików desktop.ini - ja się okazuje, regularny backup mi nie pomógł.

0
  • Pomocny post
    #14 12 Maj 2015 18:46
    GarrutoSan
    Poziom 29  

Mam pytanie odnośnie folderów, z których zniknęły Ci ikony..
    Czy foldery te, kopiowałeś (przenosiłeś) na dysk przed formatowaniem systemu?

Jeżeli tak, to możliwe, że pominięty został komunikat, który informuje o tym, iż pliki te są plikami systemowymi do odczytu. Jeżeli nie skopiowałeś ich poprawnie, to możliwe, że zostały w starej lokalizacji.

Jedyne zabezpieczenie jakie przychodzi mi na myśl, to atrybut tylko do odczytu.

0
  • #15 12 Maj 2015 21:05
    zyndramm
    Poziom 8  

Przypomniał mi się właśnie taki motyw obecny w necie z Maciusiem z "Klanu" który w zapętleniu powtarzał "co się stało" z niezbyt bystrym wyrazem twarzy... ;-)

Qurna, właśnie wpadłem na to, co się stało... Zmieniłem nazwę komputera podczas reinstalacji, tym samym folder "ikony" umieszczany w folderze użytkownika biblioteki / obrazy zmienił ścieżkę dostępu. Utworzyłem nowe konto użytkownika o właściwej nazwie i tam wszystkie ikony wyświetlają się prawidłowo. To się stało... Powinienem teraz klipa ze sobą wrzucić do netu ;-)

Bardzo dziękuję za pomoc, bez Ciebie bym do tego nie doszedł ! Przepraszam za zawracanie głowy, ale najwidoczniej miałem pomroczność jasną...

0
  Szukaj w 5mln produktów