Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Astra Bertone - 2000r 1.8 16V 116KM X18XE1 Pomiar sondy lambda BŁAD P0130

11 Maj 2015 19:45 5163 19
  • Poziom 27  
    Witajcie. Mam problem z sondą lambda. Nie jestem pewien jak zmierzyć jej napięcie ponieważ na każdym forum dowiaduje się innych informacji.

Moja sonda to oryginał GM o nr 90 536 393
    Wtyczka wygląda tak.

Na grzałkę mam napięcie 12V. Na wejściu względem masy mam w okolicy 4,7V podczas gwałtownego przyspieszania napięcie spada na chwilę i powraca do okolicy 5V
    Na przewodzie wyjściowym czarnym mam napięcie 0-0,3V

Czy to jest prawidłowy pomiar? W jakim zakresie ma pracować sonda na czarnym przewodzie??? 0-1V czy 0-5V

Dodam że w samochodzie czasem na wolnych zapala się check. Kiedyś był podłączany pod komputer i z tego co pamiętam był jakiś błąd sondy.
    Chciałbym ją poprawnie zmierzyć.
  • Poziom 32  
    W tym silniku jest sonda rezystancyjna czyli 5V. Po nagrzaniu napięcie powinno spaść. Punkt lambda to coś około 2,7V. Coś mi nie pasuje kolejność przewodów. Biały i żółty to chyba grzałka.
  • Poziom 17  
    Jeśli chcesz zobaczyć jak pracuje sonda to najlepiej podłącz oscyloskop. Przy rozgrzanej sondzie na biegu jałowym podpinając pod czarny kabel powinieneś zobaczyć sinusoidę.
    Błąd sondy nie musi oznaczać jej uszkodzenia.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak ma X18XE1 to siedzi 5V odwrócona. ) 0 bogato 5 ubogo.
  • Poziom 27  
    Dodam że główny błąd to kontrolka check na wolnych obrotach.
    Poniżej załączam screen z programu AB-Com na wolnych.

Po ruszeniu z miejsca sonda po pewnym czasie zaczyna poprawnie pracować.
    O2 Sensor loop zmienia się na - closed i widać pracę sondy w zakresie 0-6-4,6V
    Po zatrzymaniu znów zapala się check.

Miałem inną sondę (sprzedający twierdził że też jest z Astry Bertone) ale zamiast żółtego przewodu miała czerwony. Czytałem że to jakiś drugi typ ale i na niej problem nie zniknął.

W czym może być problem? W samej sondzie czy może np EGR?

Da się tym programem lub jakikolwiek inny sposób przywrócić fabryczne nastawy w sterowniku i spróbować nauczyć go od nowa? Wiem że w Op-Com jest taka opcja.
  • Poziom 32  
    Mam nadzieję że nie mówimy o gazie tylko o benzynie. Być może chodzi o obce powietrze. Czy przechodzi w pętlę otwartą od razu po zejściu z obrotów, czy w wyniku braku sygnału z sondy? Wyzerowanie korekcji nie jest potrzebne, sam się ustawi, a już na pewno nie naprawi usterki. Potwierdzenie poprawnych wskazań sondy daje analiza spalin, w tym przypadku dla wolnych obrotów.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Przepływomierz często pada w siemensie i zaniża pomiar robi śie ubogo i ecu przechodzi w ol.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Do diagnozy potrzebne są wszystkie parametry dla loop closed bieg jałowy: położenie przepustnicy, integrator, przepływomierz, czas wtrysku itp. Do tego wszystkiego słuchowa ocena pracy silnika podczas badania.
  • Pomocny post
    Spec od samochodów
    Integrator zrobił 128 kroków, czyli teoretycznie skończył się zakres regulacji dla pracy sondy.Możliwe przyczyny to dziura w kolektorze ssącym,niskie ciśnienie paliwa, uszkodzony przepływomierz.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    128 to środek. Screen jest dla błędu sondy, czyli podstawione wartości domyślne. Nic z niego nie wynika.
  • Poziom 27  
    żałosna udręka napisał:
    Do diagnozy potrzebne są wszystkie parametry dla loop closed bieg jałowy: położenie przepustnicy, integrator, przepływomierz, czas wtrysku itp. Do tego wszystkiego słuchowa ocena pracy silnika podczas badania.

Czy może ktoś je podać dla tego silnika?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    kukiz1986 napisał:
    Czy może ktoś je podać dla tego silnika?
    Myślałem że pomagamy w diagnozie twojego silnika, więc to Ty masz podać.
  • Pomocny post
    Spec od samochodów
    128 to środek. Screen jest dla błędu sondy, czyli podstawione wartości domyślne. Nic z niego nie wynika. /żałosna udręka/
    Środek ok ale to znaczy że ECM przeszedł na program awaryjny.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Jak na wolnych sonda "leży " i nie oscyluje to podłóż jaka masz możliwość egr i przepływkę.Robi sie ubogo i ecu wchodzi w check i ol.
  • Spec od samochodów
    Napięcie 1 V.
  • Poziom 32  
    Po pierwsze jak zachowuje się silnik? Czuć, że mieszanka za uboga, kuleje na wolnych obrotach itp? Po drugie włączasz stacyjkę, kasujesz błąd. Wchodzisz w bloki pomiarowe, uruchamiasz silnik. Masz chwilę zanim wejdzie w tryb awaryjny. W tym czasie trzeba odczytać, zapamiętać możliwie dużo parametrów, o których pisałem. Po trzecie przydałby się równoległy odczyt z analizatora. Po czwarte serwo hamulcowe nie przepuszcza? Po zatrzymaniu silnika trzyma podciśnienie? Przepływomierz czysty? Czy lampkę zapala tylko na jałowych obrotach, czy zdarza się to też podczas jazdy?
  • Poziom 17  
    Witam.
    Mam w sumie identyczny problem tyle że na LPG.
    Mój problem polega na tym że na LPG pokazuje mi się check błąd P0130(na początku za niskie napięcie sensora o2 później zawyskie napięcie sensora o2), na beznzynie gaśnie, tzn jak odpalam samochód i przełączy się na LPG to za chwile pojawi check z błędem P0130, jak przerzucę na benzynę check nie zgaśnie, Dopiero jak zgaszę silnik i odpalę na benzynie przez jakiś czas mam check i ale zaraz gaśnie. Na benzynie nie wyrzuca mi błędu P0130, jedynie na LPG. Chociaż dzisiaj miałem sytuacje że na LPG dłużej czekałem aż pojawi się check, nawet zrobiłem z 5 km ale potem pojawił się.
    Mam problem z silnikiem jak jest zimny na, tarpie, szarpie przy dodawaniu gazu, jak się trochę nagrzeje albo przełączy wcześniej na LPG to jest już OK. Ogólnie zaczęło się od tego że zaślepiłem EGR( chociaż dzisiaj wyjąłem zaślepkę), potem przeczyściłem przepustnicę, podczas jej demontażu jak zdejmowałem wężyki wody to płyn poleciał mi do kolektora ale starannie wysuszyłem go ręcznikiem papierowym. Check jeszcze nie pojawiał się. Wpadłem na nie wiem czemu na pomysł że pogrzebie przy instalacji LPG, podłączyłem się pod kompa i zrobiłem autokalibrację a potem ustawiałem mapy które chyba źle ustawiłęm i właśnie przy ustawianiu map pojawił mi się Check, dzisiaj ustawiłem u gazownika gaz i instalacja niby Ok.
    Check tak jak pisałem pojawia się na LPG a na benzynie gaśnie.
    Posiadam Op com jak coś

Proszę o rady jak to ugryźć