Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

L5973D - jak się zachowuje przy małym poborze prądu

Daniel_GSM 11 May 2015 21:12 1623 14
Altium Designer Computer Controls
    Daniel_GSM
    Level 25  
    Hej wszystkim.

Czy ktoś ma doświadczenie jak przetwornica step-down zbudowana w oparciu po L5973D zachowuje się przy małym poborze prądu? szumi? pulsuje? "gubi się"?

Moja przetwornica na wyjściu będzie miała 5V, ale prąd pobierany z niej będzie się różny. Napięcie wejściowe 12V lub 24V - nie będzie się zmieniać.

Max w piku to 2.5A
    Średni to około 100 - 500mA
    Ale może się również zdarzyć, że będę pobierał tylko 20 - 50mA

Słyszałem, że w takich przypadkach dobrze jest dobrać odpowiedni dławik - zupełnie inny niż mówi nota katalogowa.

A może ktoś poleci jakąś inna przetwornicę step-down która będzie miała podobne parametry przy obciążeniu 20mA jak i 2A?
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Altium Designer Computer Controls
    robll444
    Level 10  
    Ja taką stosowałem, też z różnym obciążeniem, dawała 5V na wyjściu i właściwie tyle mnie obchodziło.
    Daniel_GSM wrote:
    ...małym poborze prądu? szumi? pulsuje? "gubi się"?

Częstotliwość pracy l5973d to 250kHz, przy standardowym dławiku 15uH, masz pulsację prądu ok 1A, czyli poniżej ok 500mA, przetwornica przejdzie w pracę nieciągłą, albo "paczkową" ;)
    Daniel_GSM wrote:
    A może ktoś poleci jakąś inna przetwornicę step-down która będzie miała podobne parametry przy obciążeniu 20mA jak i 2A?

Podobne (tzn 5V na wyjściu) to chyba każda łącznie z tym l5973d. Ja bym szukał czegoś co pracuje na wyższej częstotliwości.
  • Altium Designer Computer Controls
    Daniel_GSM
    Level 25  
    robll444 wrote:
    ... przy standardowym dławiku 15uH, masz pulsację prądu ok 1A, czyli poniżej ok 500mA, przetwornica przejdzie w pracę nieciągłą, albo "paczkową" ;)...

Czy zastosowanie dławika 22uH coś pomoże przy niskich obciążeniach - rzędu 50mA?
    feryster

Level 17  
    Jak często masz ten pobór w pikach i jak długie są te piki? Chodzi o moduł GSM?
    Daniel_GSM
    Level 25  
    feryster wrote:
    Jak często masz ten pobór w pikach i jak długie są te piki? Chodzi o moduł GSM?

Tak chodzi o moduł GSM.
    Podczas normalnej pracy to pewnie z 300-400mA "weźmie".
    Problem w tym, że układ może występować bez modułu i wtedy elektronika zasilana jest z przetwornicy 5V o minimalnym poborze prądu do 50mA a maksymalnym 200-300mA.
    Dlatego szukam przetwornicy, która będzie ładnie pracować przy 50mA jak i przy 1000mA i nie będą dla niej problemem piki 2A.

Jeszcze jedna kwestia skierowana bezpośrednio do firmy Feryster.
    Wasza oferta jest interesująca i zastanawiam się jeszcze nad jedną rzeczą - może nie teraz, ale w niedalekiej przyszłości.
    Otóż cały układ o którym piszę powyżej będzie występował też w wersji bezpośrednio zasilanej z sieci 230V.
    Chętnie wybiorę coś pewnego z Waszej oferty aby "wprojektować" w moją płytkę.

Interesuje mnie przetwornica z dwoma napięciami na wyjściu:
    - 12V/1.5A - musi wytrzymać ciągłe obciążenie 1.5A - załącza elektrozawór 12V/11W
    - 5V/2.5A - te 2.5A to tylko w piku a normalnie jak wyżej - min. 20-50mA - max 800-1000mA

Macie takie coś? Kupuję bez zastanowienia a później porozmawiamy o dalszej współpracy - ilości różne, ale będzie to hurt.

Pytanie:
    Czy zasilanie układów cyfrowych i mikro-kontrolerów (Atmega) bezpośrednio z takiej przetwornicy nie będzie powodować zakłóceń w pracy? Oczywiście na wyjściu będzie zapewniona odpowiednia filtracja napięcia.

Dodano po 18 [minuty]:

robll444 wrote:

Częstotliwość pracy l5973d to 250kHz

Jest jeszcze wersja L5973AD - częstotliwość 500kHz - może to by rozwiązało mój problem?
    Daniel_GSM
    Level 25  
    feryster wrote:

Zaskakuje mnie moduł GSM zasilany z 5V - zazwyczaj wymagają zasilania z niższego napięcia.

To nie tak.
    5V potrzebuję do zasilania całej elektroniki a 3.9V uzyskam ze stabilizatora LDO - sam poleciłeś mi to rozwiązanie :)

Dodano po 3 [minuty]:

feryster wrote:
    Do swojej przetwornicy zastosuj nasz dławik DTMSS-12,5/0,068/1,0 o charakterystyce prąd/indukcyjność http://www.feryster.pl/polski/pdf/dlawiki/DTMSS-12,5_0,068_1,0.pdf

Nie będzie przeszkadzać, że w datascheet L5973D producent zaleca 15uH?
    Proponowany przez Ciebie dławik przy niskim poborze ma prawie 70uH - dopiero przy obciążeniu 7A indukcyjność spada do 15uH.

Czy tak właśnie ma być dla L5973d?

Dodano po 6 [minuty]:

feryster wrote:

Jeśli chodzi o sprawy biznesowe - zapytaj tutaj: http://feryster.pl/polski/pytania.php?lang=pl

A nie możemy o tym popisać na PRV?
    A może odpowiesz mi na pytanie czy Wasze przetwornice będą spełniać moje oczekiwania?
    Chodzi głównie o bezpośrednie zasilanie układów cyfrowych i mikroprocesorowych z wyjścia przetwornicy (5V)
    feryster

Level 17  
    Uwierz mi, że tak ma być.

Naprawdę nie możemy tutaj omawiać spraw biznesowych - trzeba rozdzielać pomoc użytkownikom od biznesu.

W kwestii formalnej: Feryster nie produkuje przetwornic a tylko elementy indukcyjne do nich.

Nie pojmuję obaw o zasilanie z przetwornicy elektroniki - przecież tak działa już niemal wszystko.
    robll444
    Level 10  
    Daniel_GSM wrote:
    Czy zastosowanie dławika 22uH coś pomoże przy niskich obciążeniach - rzędu 50mA?

Zwiększ pięciokrotnie to różnica będzie zauważalna, ale przy 50mA i tak nie będzie pracować w trybie ciągłym.

Daniel_GSM wrote:
    Jest jeszcze wersja L5973AD - częstotliwość 500kHz - może to by rozwiązało mój problem?

Tętnienia prądu będą dokładnie dwa razy mniejsze niż przy 250kHz (przy takim samym dławiku), nie trzeba być specjalistą żeby się domyślić ;P

Ale jaki problem ? Zdefiniuj problem, bo na razie nie widzę. Jak się boisz emisji EMI, to zastosuj jakiś µmoduł np. z lineara LTM8032 lub podobny. W czym rzecz ? :)
    Daniel_GSM
    Level 25  
    robll444 wrote:
    i tak nie będzie pracować w trybie ciągłym.

Co to znaczy, że nie będzie pracować w trybie ciągłym przy poborze 50mA? Możesz mi jakoś rozjaśnić ten wątek? Czy taka praca może prowadzić do zakłóceń w pracy mikro-kontrolera Atmega? Napięcie będzie "skakać"? stabilizacja będzie nieprawidłowa?

robll444 wrote:
    Ale jaki problem ? Zdefiniuj problem, bo na razie nie widzę

Jak wyżej - obawiam się tego, że układ (atmega i inne układy cyfrowe) będą pracować niestabilnie jeśli przetwornica będzie obciążona bardzo małym prądem - np 30mA

Jeszcze proszę o odpowiedzi na powyższe pytania i myślę, że już będę wiedział wszystko.
    DZIĘKUJĘ
    robll444
    Level 10  
    Daniel_GSM wrote:
    Co to znaczy, że nie będzie pracować w trybie ciągłym przy poborze 50mA? Możesz mi jakoś rozjaśnić ten wątek? Czy taka praca może prowadzić do zakłóceń w pracy mikro-kontrolera Atmega? Napięcie będzie "skakać"? stabilizacja będzie nieprawidłowa?

Powinno być ok, napięcie nie będzie skakać tak, żeby zawiesić atmegę, ale zabiegi takie jak: zwiększenie częstotliwości pracy, niższe napięcie wejściowe i lekko przewymiarowany dławik (bardzo fajna propozycja ferystera) przyniosą tylko poprawę.
    Daniel_GSM
    Level 25  
    robll444 wrote:
    zwiększenie częstotliwości pracy
    - czyli zastosowanie L5973AD - 500kHz
    robll444 wrote:
    niższe napięcie wejściowe
    - musi być 12V bo mam jeszcze przekaźniki zasilane z 12V - więc tu nic nie zmienię
    robll444 wrote:
    lekko przewymiarowany dławik (bardzo fajna propozycja ferystera) przyniosą tylko poprawę.
    - owszem feryster ma fajny dławik, ale wymiary ma dość duże. Zamiast 15uH chcę zastosować 22uH np ten: http://www.tme.eu/pl/details/de1207-22/dlawiki-smd-mocy/ferrocore/#
    A może jeszcze bardziej go przewymiarować? producent L5973 proponuje 15uH w nocie katalogowej - co by było gdybym zastosował np 47uH???
    robll444
    Level 10  
    12V będzie lepsze niż 24V, a dławik im większa indukcyjność tym lepiej, tylko patrz na maksymalny prąd, żeby nie wchodził w nasycenie.
    feryster

Level 17  
    Daniel_GSM wrote:
    owszem feryster ma fajny dławik, ale wymiary ma dość duże.

Na czym polega to „dość duże”? Średnica rdzenia to ok. 12.5mm. Dławik na rdzeniu ferrytowym ma wymiary ok. 12.7x12.7mm - naprawdę różnica jest istotna?

Chciałeś odpowiedzi na problem pracy przy małych prądach a decydujesz się na dławik 22µH, który problemu w niczym nie załatwia.
    Daniel_GSM
    Level 25  
    feryster wrote:
    Chciałeś odpowiedzi na problem pracy przy małych prądach a decydujesz się na dławik 22µH, który problemu w niczym nie załatwia

To nie tak - po prostu wolałem montaż SMD, ale w sumie ten dławik to tylko dwa wyprowadzenia THT.
    W PDF-ie, który przesłałeś nie ma informacji o wymiarach.
    Czy jest jakaś nota katalogowa dla tego dławika?
    I jeszcze jedno pytanie - jaki jest maksymalny prąd tego dławika? 1A? rozumiem, że w piku jak mi układ weźmie 2A to nic mu się nie stanie.

Proszę o dokładniejszą notę katalogową - dziękuję.

Na pewno zamówię taki a jak się sprawdzi to oczywiście hurt - bo będzie ruszać produkcja seryjna.

Napisałeś, że nie projektujecie przetwornic, ale w ofercie macie jakieś płytki przetwornic z wykorzystaniem Waszych transformatorów.