Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Panel 60W, jaki akumulator można podłączyć

krzys59 11 Maj 2015 21:58 906 2
  • #1 11 Maj 2015 21:58
    krzys59
    Poziom 11  

Witam
    Mam panel słoneczny 60W, jak na razie używany jest do ładowania baterii 4xLi-Pol i do ładowania telefonu, gps, tableta.
    Chciałbym dokupić akumulator 12V do tego panelu ale nie wiem jaki, jakiej pojemności będzie się w stanie naładować, nie tylko w lecie ale i w zimie. Panel stoi w słońcu, ustawiony jest na południe. W zimie, w pełnym słońcu, jest przez 3-4 godziny, w lecie 8 (mniej więcej). Chcę go używać do ładowania drobiazgu elektronicznego, a jeśli wystarczy to może by się dało z niego zasilić elektronikę po solarów Biawaru (niestety jest na 220V), do ciepłej wody. Gdyby jeszcze na nim poszła pompa to już byłby szczyt marzeń, ale nie wydaje mi się, żeby na 60W panelu było to realne.
    Reasumując, jaki mogę maksymalnie duży akumulator podłączyć do tego panelu? Oczywiście, taki, żeby się naładował w pełni :-)
    Nie mam bladego pojęcia jak to się oblicza. Chętnie bym się zapoznał z metodyką obliczania czegoś takiego.
    Pozdrawiam
    Krzysiek

0 2
  • Pomocny post
    #2 11 Maj 2015 22:24
    Jan_Werbinski
    Poziom 32  

100Ah się naładuje w 20 godzin latem. Zimą będzie problem, więc możesz zaryzykować, albo kupić mniejszy.
    Oczywiście wiesz że ekonomicznego sensu to nie ma i energia będzie droższa niż z sieci?

0
  • #3 12 Maj 2015 10:31
    krzys59
    Poziom 11  

Dzięki, czyli do elektroniki Biawaru jak pokombinuję z zasilaniem da się to wykorzystać, wiele prądu ona nie bierze. Myślę, że nawet mniejszy akumulator wystarczy do tego celu (40-50Ah) a z tego co Kolega napisał, wiem o jakich parametrach mogę myśleć.
    Że to ekonomicznie nie ma sensu to wiem, ale plącze mi się po domu panel, mam regulator do ładowania ze słońca 10A, a jakieś rezerwowe zasilanie do Biawaru by się przydało, to czemu nie pomyśleć o wykorzystaniu tego co mam.
    Tak trochę just for fun.
    Dzięki za podpowiedź.

0