Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpool 7440 - Nie grzeje, brak błedów, grzałka sprawna, nie kończy programu

12 Maj 2015 08:39 993 3
 • Poziom 10  
  Dużo podobnych tematów czytałem, ale nie znajduje rozwiązania.
  Objawy:
  - nie grzeje wody;
  - pracuje baaaardzo długo, kilka godzin, cały czas mieląc wodę w kółko; w końcu trzeba było ją zatrzymać. Wszystko zimne tłuste, mokre.
  - pewnie to bez związku ale od jakiegoś czasu słychać było ciągłą pracę tego elektromagnesu (?) który ma dozować płyn nabłyszczający, takie cosekundowe uderzenia w ścianki drzwi;
  - grzałka ma 25Ω; po podłączeniu bezpośrednio do zasilania czuć, że staje się gorąca juz po 2-3 sekundach. Jest tam jakieś zabezpieczenie o którym czytałem ale nie wiem jak je sprawdzić.
  - czujnik temperatury działa (zmienia oporność w zależności od temperatury);
  - nie wiem czy tak powinno być, ale sprawdzając wszystkie kable pod kątem przerwy (uszkodzenia) po wymontowaniu sterownika (programatora) trafilismy na jeden z przewodów na którym było zwarcie. Okazał się to przewód od kontaktronu (przepływomierz z tego co odszukałem na forum). Pod wsadzeniu kontaktronu na swoje miejsce jest zwarcie, po wyjęciu oczywiście nie :-), czyli magnes działa na kontaktron. Podejrzewam, że aby sprawdzić czy kontaktron działa poprawnie należałoby uruchomić zmywarkę i sprawdzić czy kontaktron na zmianę ma zwarcie i jest rozłączony, podczas pobierania wody, czyli czy to kółeczko się obraca. Czy tak?
  - 2-3 tyg temu był jakiś błąd, zmywarka przestała zmywać, nie policzyłem mrugnięć, wyłączyłem i włączyłem. Nie wiem więc co to za kod był... Potem sie już nie pojawił.

  Ten cały "labirynt" z przepływomierzem jest mocno zabrudzony po 10 latach, chciałbym go wyczyścić, ale nie wiem jak go odłączyc od zmywarki, czy trzeba odkręcić to kółko plastikowe od środka zmywarki, czy też jest to wszystko na zatrzasku, nie chciałbym czegoś urwać, a chciałbym żeby zmywarka jeszcze z rok-dwa pochodziła do czasu remontu kuchni i zakupu nowej.... Wszystko trzyma się na tym kółeczku...

  No i jeszcze programator-sterownik jest do sprawdzenia. Mam go wymontowanego, ale nie wiem czego ma ktoś tam szukac uszkodzonego. Pobieżne sprawdzenie to za mało....
 • Poziom 10  
  Dzisiaj uruchomiłem program testowy. Po 2-3 minutach zaczyna się nieustające "pstrykanie" dochodzące z programatora/sterownika. Grzałka raczej grzeje, bo woda w środku jest letnia. Coś cały czas pstryka, jakby nie mogło przejść dalej programu i się zawiesza.
  Wyczyściłem ten "labirynt", kontaktron działa, wiatraczek się kręci. Pompy pompują, błędu nie ma, ale myje w nieskończoność. Podejrzewam sterownik.
  Czy można jakoś naprawić ten moduł sterujący czy raczej wymiana?
 • Poziom 10  
  Dziękuję za podpowiedzi :-)
  Może moja podpowiedź się komuś przyda. Zmywarka już działa....
  Po przelutowaniu kondensatorów zniknął (chyba) problem z dozownikiem tabletek, ale pozostał problem z nieskończenie długim zmywaniem. Myła bez końca. Podczas pracy zmywarki, gdy ścisnąłem lekko kolanko gumowe zostało ono "spłaszczone", czyli nie było w nim za wiele wody. Najprawdopodobniej czujnik poziomu wody nie dawał sygnału do grzałki że ma grzać, bo było za mało wody, albo dawał tylko czasami ten sygnał i grzałka nie była w stanie podgrzać wystarczająco wody żeby przejść do kolejnego etapu zmywanie. To taka moja "laicka" teoria.
  Filtr był czysty, ale... to inoxowe duże sitko, które wyglądało z góry że jest czyste od spodu było całe oblepione czymś dziwnym. Podejrzewam, że powodowało to o 90% mniejszy przepływ wody.
  Wyczyściłem.
  Działa!

 • Specjalista AGD
  typ napisał:
  Dziękuję za podpowiedzi :)

  Witam.
  Po co te złośliwości?
  typ napisał:
  Filtr był czysty, ale... to inoxowe duże sitko, które wyglądało z góry że jest czyste od spodu było całe oblepione czymś dziwnym.

  Trudno podpowiadać w sprawach oczywistych, gdzie czyszczenie filtrów powinno być podstawą w użytkowaniu zmywarki,
  typ napisał:
  inoxowe duże sitko

  to też filtr.