Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

FIAMM FGS4305 brak rezystora.

verdor 12 May 2015 08:39 1206 5
    verdor
    Level 8  
    Posiadam ładowarkę do akumulatorów żelowych FIAMM FGS4305.
    Jest to osprzęt od schodołazu dla wózków inwalidzkich.
    Problemem jest to, że w miejscu pokazanym na zdjęciach był rezystor, ale pękł (nie pytajcie :D), więc nie mogę sprawdzić wartości jego rezystancji.
    Czy ktoś posiada schemat albo wiedzę na temat tego, jaki to mógłby być rezystor?
    Mógłbym go wtedy dokupić i samemu zamontować.
    Jeżeli takich informacji nie ma, to czy serwis będzie w stanie wydedukować jaki to ma być rezystor (na podstawie innych podzespołów, obliczeń, etc.)?

Z góry dzięki za odpowiedź:

FIAMM FGS4305 brak rezystora. FIAMM FGS4305 brak rezystora. FIAMM FGS4305 brak rezystora. FIAMM FGS4305 brak rezystora. FIAMM FGS4305 brak rezystora.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    Mariopi
    Level 34  
    To zwykły szeregowy dwójnik RC podłączony równolegle do diody prostowniczej t. FR. Zazwyczaj w takim układzie są stosowane rezystory z zakresu R=3,3 - 5,6Ω w zależności od wartości pojemności C (rzędu kilku - góra 10 nF).
    Także 4,7Ω o mocy 2W można ze spokojnym sumieniem dać i powinno być dobrze.

Dla przykładu, w ładowarce działającej na tej samej zasadzie jest zastosowany dwójnik RC o parametrach: R=5,1Ω 2W (t. Metal-Oxide, ceramiczny) dla C=2,2nF 1kV (t. KCR impulsowy).

Więc niech kolega już sobie sam wydedukuje wartość R14 na podstawie wartości kondensatora jaki jest w Twojej ładowarce, bo na załączonych zdjęciach niestety jest on niewidoczny (tylko od strony druku). Zasadniczo nie jest to element bardzo krytyczny, ale skoro producent takie coś przewidział i zastosował - lepiej by spełniał swoje zadanie - zwłaszcza, że jest powszechnie stosowany w przetwornicach pracujących na wyższych częstotliwościach.
    verdor
    Level 8  
    Oto zdjęcia dwóch najbliższych rezystorów. Mam nadzieję, że to o nie chodziło.

FIAMM FGS4305 brak rezystora. FIAMM FGS4305 brak rezystora.
    Mariopi
    Level 34  
    Nie, nie o to chodziło. Następnym razem niech kolega nie zakłada takiego tematu w dziale serwisowym. Tutaj takie kolokwialne podejście szybko kończy się regulaminową interwencją opiekuna-moderatora działu i w najlepszym wypadku "koszem". Na takie trywialne rzeczy jest do tego specjalnie przeznaczony inny dział Forum OK?
    Chodzi o element przy samej krawędzi PCB na ścięciu, zaznaczony "???". Jak wygląda i jego opis (oznaczenia). No i rusz kolego swoje szare komórki (mózgownicę), a nie fotoaparat, zastosuj się do moich wcześniejszych wskazówek albo alternatywnie wróżbity Macieja - zanim ten temat w koszu wyląduje :|
    FIAMM FGS4305 brak rezystora.
    verdor
    Level 8  
    2A222J- Takie jest oznaczenie tego kondensatora.

Wiem, że temat bardzo błahy, ale wydaje mi się, że wymiana (wstawienie) tego rezystora rozwiąże problem. Koszt nowej ładowarki to 1000 zł (tyle wycenili w serwisie tego schodołazu) sprzęt należy do uczelni państwowej, więc nie chcę tak od razu wyrzucać publicznych pieniędzy, jeśli jest szansa na naprawienie.
    Mariopi
    Level 34  
    W porządku kolego, wiem jakie są ceny nowych takich i temu podobnych ładowarek z półki dedykowanej. Nawet którąś jakąś tam z kolei mam na rozkładzie z chyba padniętym mikrokontrolerem - wielki obraz nędzy i rozpaczy bo praktycznie wszystko było uszkodzone po stronie pierwotnej :|
    Mariopi wrote:
    Dla przykładu, w ładowarce działającej na tej samej zasadzie jest zastosowany dwójnik RC o parametrach: R=5,1Ω 2W (t. Metal-Oxide, ceramiczny) dla C=2,2nF 1kV (t. KCR impulsowy)

Wracając do tematu: 2A222J to C=2,2 nF ±5%, czyli prawie mogę konkurować z wróżem Maciejem (fart i żart oczywiście) :D
    Także problem identyfikacji wartości R14 wg mnie rozwiązany. Szukaj kolego rezystora 5,1 - 5,6Ω 2W metal-oxide, osiowy z powłoką ceramiczną (3 zł za 20 szt. na znanym portalu lub ew. detal w sklepie). Są żywotne i nie "smażą" ścieżek jak u Ciebie na foto.
    verdor wrote:
    (..)wydaje mi się, że wymiana (wstawienie) tego rezystora rozwiąże problem.

Hmm, obawiam się, że może nie być tak optymistycznie. Jak napisałem wcześniej nie jest to element krytyczny. Bez tego rezystora urządzenie też teoretycznie powinno zadziałać, tyle że może być nieco "śmieci" na wyjściu. Mikrokontrolery z zasady mogą tego nie tolerować - zresztą ciężko powiedzieć jednoznacznie, czy akurat w tej ładowarce takowy zastosowano. Ale "trzymam kciuki", bo przynajmniej wizualnie jakiś rażących rzeczy nie widać. No może warto sprawdzić (dla zasady) diodę prostowniczą (a właściwie: duodiodę) do której ten dwójnik jest podpięty...