Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

PV-on grid 4kw i maly upgrade

12 Maj 2015 10:20 897 2
  • Poziom 9  
    Witam , mam juz dzialajacy system PV zakupiony z domem 4kw z inverterem SMA 4000tl-21 ma on tylko 2 MPPT ,Niestety system jest zle zbudowany poniewaz instalatorzy umiescili 16 paneli po 3 roznych stronach dachu na 2 stringach co wiecej momentami pada cien drzewa na kilka z nich oraz sa 2 kominy...
    Jak najprosciej mozna zmienic ten stan rzeczy na poprawnie dzialajacy tak aby mogl osiagac mozliwie maxymalne osiagi produkcji?
    Chce pozostawic ten inverter na 2 stringach ale chce uzyc tylko te poprawne panele bez zacienienia ustawione w te same strony...
    Co do pozostalych paneli najlepszym rozwiazaniem wedlug mnie bylo by umieszczenie na nich microinverterow Enphase m215 i chce dokupic kilka paneli PV wiecej aby podwyzszyc moc ,
    mam mozliwosc zakupu kilku Enphase za 50% ceny detalicznej.
    Jednak tu jest moje pytanie czy beda one poprawnie wspolkoagulowac w jednej sieci (mam na mysli po mojej stronie przed moim licznikiem produkcji) czy nie bedzie jakiegos konfliktu sma i enphase ?
    Wolal bym osobiscie zamontowac dodatkowy inverter Hybrydowy tak aby miec wlasny prad kiedy siec publiczna jest martwa... tylko jak zabezpieczyc taka hybryde aby nie podawala pradu na siec kiedy ZE ja wylancza w jakims celu? przeciez moge tym kogos zabic !
    No i hybryda nie rozwiazuje problemu zroznicowania paneli
    Najbardziaej to denerwuje mnie sama mysl ze taki SMA jest bezuzyteczny gdy siec pada .(rozumiem ze wylancza sie tylko dla bezpieczenstwa na sieci)
    Poradzicie mi cos ?
    Ps jakiekolwiek projekty z udzialem baterii do gromadzenia energii odpadaja.
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    marcinnika napisał:
    Wolal bym osobiscie zamontowac dodatkowy inverter Hybrydowy tak aby miec wlasny prad kiedy siec publiczna jest martwa... tylko jak zabezpieczyc taka hybryde aby nie podawala pradu na siec kiedy ZE ja wylancza w jakims celu? przeciez moge tym kogos zabic !

Do inwerterów hybrydowych podpinany jest specjalny łącznik którym steruje inwerter i w razie braku zasilania z ZE inwerter odcina instalacje budynku od sieci ZE.
    marcinnika napisał:
    Co do pozostalych paneli najlepszym rozwiazaniem wedlug mnie bylo by umieszczenie na nich microinverterow Enphase m215 i chce dokupic kilka paneli PV wiecej aby podwyzszyc moc ,

Można tak, albo dołożyć jeszcze jeden inwerter.
    marcinnika napisał:
    Jednak tu jest moje pytanie czy beda one poprawnie wspolkoagulowac w jednej sieci (mam na mysli po mojej stronie przed moim licznikiem produkcji) czy nie bedzie jakiegos konfliktu sma i enphase ?

W sieci można podpinać dowolną ilość inwerterów, dowolnych producentów.
    marcinnika napisał:
    jakiekolwiek projekty z udzialem baterii do gromadzenia energii odpadaja.

To jedynie w postaci ciepłej wody możesz magazynować energię :D Tylko że oświetlenie na wodę nie działa...

Dodano po 2 [godziny] 8 [minuty]:

marcinnika napisał:
    jakiekolwiek projekty z udzialem baterii do gromadzenia energii odpadaja.

Hybrydowy Inwerter z reguły ma baterie ;) Dość dużych rozmiarów.
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 9  
    woda grzana już jest i mam elektryczne ogrzewanie wspomagające zainstalowane na chacie ( film infraRed ) tak wiec nawet dziś grzeje w dzień tak aby w nocy nie trzeba bylo dopalać... bo jesteśmy zmarżlakami.
    Wiadomo że noca używa się prąd ale to co elektrownia płaci za to co wyprodukuje (limit)do 4000kWh to jestem do przodu finansowo bo płacą mi drożej niż kupuje od nich, bo za pobrany prad od elektrowni płace mniej o 25%.

Ps rząd UK woli dopłacić za produkcje czystej energii i oddać kase tybylcom niż płacić kary za CO2 do EU , a co wiecej mam fantastyczny licznik z lat 80tych ktory w dzien cofa to co w nocy pobieram to sie nazywa Czysta energia :)