Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Koło pasowe - sprzęgło odœśrodkowe zwiększenie docisku przy niższych obrotach

12 Maj 2015 14:19 2172 4
  • Poziom 6  
    Witam!!!
    Zbudowałem rębak walcowy do gałęzi, który napędzany jest w wałka WOM, a z drugiej strony dołożyłem silnik spalinowy z kołem pasowym, które jednoczeœnie jest sprzęgłem odœrodkowym majšcym na celu wyeliminowanie poruszania całego mechanizmu szarpakiem w chili odpalania silnika. Jest to o tyle dobre rozwišzanie, że nie muszę zwalniać napinacza pasa klinowego, gdy rębak napędza WOM. No ale jak w każdym projekcie znalazł się problem. Otóż aby uniknšć zawrotnych obrotów noży rębaka przy napędzie spalinowym (musiałoby być duże koło pasowe na wałku rębaka aby zredukować wystarczajšco obroty) zakupiłem silnik z przekładniš (reduktorem) który posiada 1800 rpm zamiast 3600. Niestety wspomniane sprzęgło przy takich obrotach pracuje w częœciowym uœlizgu. Raczej nie ma możliwoœci kupna sprzęgła które rozchodziłoby się przy np. 1200 obrotów, więc moje pytanie do Was, czy jest możliwa przeróbka tego które posiadam, np. poprzez usunięcie jednej sprężyny trzymajšcej klocki (szczęki), czy wtedy nie będzie tak, że jednym bokiem będš się rozchodzić przy mniejszych obrotach? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.
    Sprzęgło takie jak poniżej.
  • Poziom 39  
    Sprężyna równoważy siłę odśrodkową od ciężarków. Zwiększyć masę ciężarków lub zmniejszyć naciąg sprężyny.
  • Poziom 6  
    Dziękuję za odpowiedź. Pytanie gdzie można dostać taką sprężynę o mniejszej sile docisku, bo zwiększenie wagi ciężarków raczej nie wyjdzie. A usunięcie jednej sprężyny (są dwie) mogłoby przynieść pożądany efekt, bez skutków ubocznych?
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 6  
    zbysek75 napisał:
    To taki problem natury błędnych podstawowych założeń konstrukcyjnych.

No nie do końca się z tym zgodzę. Z założenia rębak miał działać tylko pod napędem WOM, ale doszedłem do wniosku (już po jego uruchomieniu) że dobrze byłoby dołożyć niezależny napęd właśnie w postaci silnika spalinowego, gdyż dzięki temu cięgnikiem w tym samym czasie można działać np. przy zwózce grubego drzewa, i jednocześnie ciąć gałęzie rębakiem –oczywiście jeżeli są ludzie do roboty. Tak więc założenia zmieniły się już po wykonaniu maszyny. Pomysł jak najbardziej udany, gdyż nie wymaga demontażu pasa klinowego w czasie pracy na wałku WOM, gdyż sprzęgło obraca się bezwładnie, a rozpręża się jak wiadomo w momencie gdy zadziała siła odśrodkowa wywołana obrotami wałka silnika spalinowego. :)

Tak czy inaczej, znalazłem sprzęgło które rozchodzi się przy 600 obr/min, maksymalne rozprężenie następuje przy 800 rpm. Problem rozwiązany. Temat do zamknięcia. Dziękuję.