Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pomiar napięcia końcowego ładowania

77PAGO77 12 Maj 2015 16:58 690 6
  • #1 12 Maj 2015 16:58
    77PAGO77
    Poziom 12  

Witam, potrzebuję wykryć kiedy napięcie na akumulatorze żelowym będzie większe niż 7,2V (koniec ładowania), sygnalizacja np: poprzez zapalenie diody LED, jak to najłatwiej zrobić?

0 6
  • #3 12 Maj 2015 18:54
    Przemo1268
    Poziom 19  

Można to zrobić na TL431. Tutaj masz przykład takiego sygnalizatorka z diodą LED Link

1
  • #4 12 Maj 2015 19:24
    BuildEver
    Poziom 7  

Można podpiąć diodę i rezystor. Rezystor o takiej wartości aby poniżej 6,5 V na wy było 1 mA. Im będzie więcej woltów to dioda będzie się bardziej świecić.

Teoretycznie zwykła dioda na 20 mA 2.5 V + R=3.5 KΩ się sprawdzi. Ale ja jestem jeszcze nie doświadczony z elektroniką bo dopiero się uczę i mogę być w błędzie, bo nie wiem jak masz ładowane. Jak prąd ładowania będzie miał tyle samo V co ten twój akumulator to dioda będzie się cały czas świeciła. Jednak nic nie zaszkodzi jak spróbujesz dioda i rezystor tanie są.

-1
  • #5 12 Maj 2015 19:49
    Kraniec_Internetów
    Poziom 40  

BuildEver napisał:
    Można podpiąć diodę i rezystor. Rezystor o takiej wartości aby poniżej 6,5 V na wy było 1 mA. Im będzie więcej woltów to dioda będzie się bardziej świecić.

Teoretycznie zwykła dioda na 20 mA 2.5 V + R=3.5 KΩ się sprawdzi. Ale ja jestem jeszcze nie doświadczony z elektroniką bo dopiero się uczę i mogę być w błędzie, bo nie wiem jak masz ładowane. Jak prąd ładowania będzie miał tyle samo V co ten twój akumulator to dioda będzie się cały czas świeciła. Jednak nic nie zaszkodzi jak spróbujesz dioda i rezystor tanie są.

Niestety kolego, ale autor nie zobaczy róznicy między 7,1 a 7,2 V. Ucz się ucz :) Twoje rozwiazanie miałoby potencjał jezeliby zastosować układ darlingtona (zapraszam do lekturki). Ale nawet to nie da superdokładnego pomiaru.
    Pozdrawiam.

0
  • Pomocny post
    #6 12 Maj 2015 20:28
    salawalas
    Poziom 16  

Prosty układ komparatora wraz z precyzyjnym źródłem napięcia referencyjnego:
    Pomiar napięcia końcowego ładowania
    Uref regulujesz do pożądanej wartości potencjometrem R5. Wejścia komparatora (+ czy - ) możesz zamienić w zależności jaki stan chcesz mieć na wyjściu Uout ( Ucc -0,3V lub +0,3V). W tym przypadku , jeśli napięcie na wejściu nieodwracającym Ubatt będzie niższe niż ustalone na wejściu odwracającym Uref , to na wyjściu Uout napięcie będzie rzędu 0,3V. Po przekroczeniu na wejściu Ubatt ustalonego napięcia na wejściu Uref, na wyjściu komparatora pojawi się napięcie bliskie Ucc-0,3V.
    Ucc , napięcie zasilania , maksymalne dla użytych komparatorów to 36V.
    Użyty komparator LM311,LM193,LM293,LM393 itp.

0
  Szukaj w 5mln produktów