Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

PWM - Sterownik tranzystora PWM+przetwornica DC/DC

grotek92 12 May 2015 20:21 1677 5
Altium Designer Computer Controls
    grotek92
    Level 9  
    Witam.

Buduję przetwornicę DC/DC w której chcę sterować napięciem od 0-40V. Całość będę sterował z mikrokontrolera atmega32.
    Mój problem polega na wysterowaniu tranzystora MOSFET z portu atmegi tak aby możliwa była ciągła regulacja napięcia. Dostępne mam do tego zasilanie z portu USB czyli 5V i około 0,5A. Chciałbym zbudować do tego sterownik, który umożliwi mi szybkie ładowanie i rozładowywanie pojemności wewnętrznej tranzystora MOSFET.
    Widziałem już takie sterowniki ale były one sterowane z tego samego napięcia co napięcie, które ma przewodzić MOSFET, a u mnie będzie to 40V! Więc chyba trochę za dużo...

Będę wdzięczny za pomoc w znalezieniu rozwiązania konstrukcji takiego sterownika.
    Załączam przykładowy schemat mojego układu, część z przetwornicą jest tylko orientacyjna. Chciałbym wiedzieć ile mam racji projektując taki sterownik. PWM - Sterownik tranzystora PWM+przetwornica DC/DC
  • Altium Designer Computer Controls
  • Helpful post
    nsvinc
    Level 35  
    Ten schemat to herezja. Enhancement mode NMOS aby go otworzyć potrzeba podać mu na bramkę napięcie wyższe niz potencjał żródła. Zeby go zamknąć - równe; może być i niższe tylko mało w tym sensu.
    Twój układ zrobi źle (na bramkę poda VCC, które 'być może' [w pewnych okolicznościach] będzie wyższe od potencjału źródła i skonczysz z półotwartym tranzystorem (po chwili śmierć termiczna), lub gorzej, poda masę, i jeśli na źródle masz napięcie wyższe od ~25V (zalezy od konkretnego modelu tranzystora), to nieodwracalnie uwalisz tranzystor przebijając strukturę bramka-źródło.
    Niestety wygląda na to, że nie masz pojęcia co robisz.

Jeśli chcesz mieć NMOSa 'z góry' (czyli na plusie), źródło masz na potencjale 'pływającym' i masz kilka opcji:
    - transformator sterujący
    - układ bootstrap (ale żeby sensownie działał, trzeba pokombinować)
    - oddzielne zasilanie z pływającą 'masą' i driver z optoizolacją

Jeśli chcesz PMOSa z góry, to źródło ma potencjał stały, jednak:
    - jeśli potencjał źródła względem masy przekracza Ugs(max) danego tranzystora, nie możesz podać mu masy na bramkę [przebicie bramka-zrodlo ponownie], a więc 'jakoś' musisz ograniczyć to napięcie (np. rezystor i dioda zenera)
    - z kolei zeby zamknąć tranzystor, musisz podać na bramkę potencjał źródła; co w przypadku pracy z 40V wcale takie proste nie jest

Ja bym tutaj zastosował driver high-side z bootstrapem , i dobrze przemyślał obwód tego bootstrapa...
  • Altium Designer Computer Controls
    grotek92
    Level 9  
    Ogólnie chodzi o to, że ten układ to jest "takie coś" znalezione gdzieś w czeluściach internetu.

Mi chodzi o to, że mam zrobić przetwornicę na atmedze, taki projekt na studiach i wszystko byłoby super bo kupiłbym gotowy driver do którego bezpośrednio podpinam pin PWM z atmegi, z drugiej strony podpinam tranzystor kluczujący i gra! Wiem, bo kolega miał podobny projekt i mu działało. Ale ja mam sam zrobić ten driver, a w życiu nie bawiłem się w tego rodzaju sprawach. Najgorsze jest to, że czytając inne tematy o sterownikach do MOS'ów zamkniętych czas temu jakiś widzę tylko wielką kłótnię i żadnych spójnych wniosków. Najwyżej wpis typu:
    "Zrobiłem, udało się!" I w domyśle "Dzięki za pomoc, ale nie powiem jak to powinno być..."
    nsvinc
    Level 35  
    Wymagają budowy drivera na elementach dyskretnych? Za to pozwalają użyć mikrokontrolera. Trochę się nie trzyma kupy...
    No i zawsze mozesz zrobic to na trafie sterującym...
    jarek_lnx
    Level 43  
    Quote:
    Najgorsze jest to, że czytając inne tematy o sterownikach do MOS'ów zamkniętych czas temu jakiś widzę tylko wielką kłótnię i żadnych spójnych wniosków. Najwyżej wpis typu:
    "Zrobiłem, udało się!" I w domyśle "Dzięki za pomoc, ale nie powiem jak to powinno być..."
    Schematy na elektrodzie są, tylko musiał byś znać sie na elektronice na tyle aby ocenić które mają sens.

Żeby ocenić taki schemat trzeba znać napieciowe prawo Kirchoffa, zasadę działania tranzystora i prawo Ohma dlatego 90% użytkowników elektrody się wyłoży na analizie tak "skomplikowanego" schematu, gdy ci uzytkownicy zaczną sie udzielać (a robią to bardzo chętnie) dla laika (studenta) wyciągniecie jakichkolwiek wniosków staje się nie możliwe (czy ktoś wie po co ci współcześni studenci wogóle istnieją?)

Masz tu przykładowy schemat sterowania P-MOSFET'em high side (N-MOSFET low side też jest), mam nadzieję że sam sie domyślisz która część schematu jest ci potrzebna a która nie (;
    Link