Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz laboratoryjny 10A

mi_ma 12 Maj 2015 20:35 8721 9
 • Zasilacz laboratoryjny 10A

  Zasilacz laboratoryjny, podobnie jak oscyloskop, to podstawowe narzędzie w każdym laboratorium elektronicznym. Domowi elektronicy często samodzielnie próbują zbudować zasilacze zaspokajające ich potrzeby. Często jest to po prostu chęć zbudowania własnego, przydatnego urządzenia, które daje więcej satysfakcji niż zakup gotowego zasilacza (bywa, że tańszego, lepszego i przede wszystkim bezpieczniejszego). Autor poniższego projektu miał za zadanie zaprojektować i wykonać zasilacz 3-amperowy w ramach zaliczenia zajęć. Ale jak sam stwierdził czuł potrzebę sprostania prawdziwemu wyzwaniu, a nie tylko odbębnienia kolejnego projektu w ramach zajęć.
  I tak postanowił zbudować zasilacz 10-amperowy. Projekt okazał się sporym wyzwaniem. Autor musiał poradzić sobie z doborem elementów wytrzymujących duże wartości prądów oraz rozpraszaniem ciepła. Jak się okazało autor potrzebował wsparcia technicznego bardziej doświadczonych kolegów, a koszt zasilacza wyniósł ponad 400$. Urządzenie zasilane jest bezpośrednio z sieci 120VAC (powstało w Meksyku).
  Na stronie źródłowej znajdziecie instrukcję krok po kroku jak wykonać podobny zasilacz, schematy wykonane w Altium Designer oraz przydatne informacje, w tym fragment poświęcony błędom jakie się zdarzyły przy projektowaniu.

  Zasilacz laboratoryjny 10A Zasilacz laboratoryjny 10A Zasilacz laboratoryjny 10A
  Zasilacz laboratoryjny 10A Zasilacz laboratoryjny 10A Zasilacz laboratoryjny 10A

  Źródło http://www.instructables.com/id/10Amp-Linear-Power-Supply


  Fajne! Ranking DIY
 • #4 12 Maj 2015 22:14
  tascom
  Poziom 11  

  Kolega chyba niezbyt zaglądał do źródła, te 10A wygląda na to że wyciągnie, lecz trzeba przyznać, iż są lepsze układy. To można nazwać sztuką dla sztuki właściwie... 400$ za taką konfigurację to też znaczna przesada.

 • #5 13 Maj 2015 01:08
  prosiak_wej
  Poziom 26  

  mi_ma napisał:
  Urządzenie zasilane jest bezpośrednio z sieci 120VDC


  A cytat ze źródła: "A linear power supply takes the 120vCA 60 Hz mains power, steps the voltage down through a transformer"

  Co wskazuje na to, że w Meksyku jednak jest prąd zmienny.

  Nie wiem co Kolega rozumie pod pojęciem 'zasilane bezpośrednio z sieci'. Czy chodzi o pracę bez transformatora (prostowanie, filtrowanie i regulacja napięcie bez niezbędnej izolacji galwanicznej)? Czy, że zasilacz podłącza się kablem zakończonym wtyczką do gniazdka w ścianie? Jak podaje źródło: 'through a transformer', chyba nie wymaga tłumaczenia...

 • #6 13 Maj 2015 08:45
  arturavs
  Poziom 39  

  Nawet widać transformator zamontowany w obudowie. Cena ceną, ale ta "żarówa" na panelu rozbraja.

 • #7 13 Maj 2015 12:18
  piwkooo
  Poziom 23  

  Witam.
  Prosiłbym Pana redaktora/tłumacza o zmianę tytułu, bo 'to coś' tu przedstawione nie jest z pewnością "laboratoryjne".
  Dziękuję i pozdrawiam.

 • #8 13 Maj 2015 17:20
  kowal011
  Poziom 16  

  "autor potrzebował wsparcia technicznego bardziej doświadczonych kolegów"

 • #9 14 Maj 2015 11:03
  krakarak
  Poziom 39  

  kowal011 napisał:
  "autor potrzebował wsparcia technicznego bardziej doświadczonych kolegów"

  I widać to doświadczenie w jakże idealnej konstrukcji :-) .
  Wstyd takie coś pokazać a jaki trzeba mieć tupet, aby opublikować!

 • #10 15 Lis 2015 08:43
  cooltygrysek
  Warunkowo odblokowany

  Witam. Ta żarówa na panelu oraz bezpieczniki to jakiś stuknięty patent.Ciekaw jestem czemu służy ta żarówa ? chyba oślepianiu przy wyprzedzaniu ! A może jakaś podręczna latarka patrząc na ten uchwyt :-) Wolał bym nic tam nie podłączać bo strach się bać. 400 dolców za taki szmelc ?? Jak pisze przedmówca " lepszy i bezpieczniejszy oraz tańszy od fabrycznego " ech brak słów trzeba mieć tupet. A może chciał nas rozweselić - no to mu się udało doskonale he he