Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skręcanie przewodów aluminiowych z miedzianymi

Niosący światło 12 Maj 2015 22:24 1788 6
  • #1 12 Maj 2015 22:24
    Niosący światło
    Poziom 2  

Dobry wieczór wszystkim. Piszę tylko z drobnym zapytaniem, ponieważ postanowiłem swój 6-żarówkowy żyrandol podzielić z jednej na dwie strefy. Wszystko miodzio (przynajmniej na razie ^^), ale po zdjęciu skrętki żyłek fazowych z poszczególnych żarówek z żyłką doprowadzoną do listewki, ze zdziwieniem zauważyłem, że poskręcane były ze sobą żyłki aluminiowe z miedzianymi, tzn. miedziana była tylko ta doprowadzająca do kostki/listwy, aluminiowe zaś te, co prowadzą do żarówek. Stąd pytanie, czy takie skręcanie żyłek aluminiowych z miedzianymi jest dopuszczalne? Do tej pory wydawało mi się, że takich kwiatków nie powinno być, oba metale bowiem różnią się nieco właściwościami, a ich potencjały są zupełnie inne.

Zanim ktoś spyta, wywnioskowałem bo barwach linek, że jedna to miedź, pozostałe zaś alu. ^^

P.S. Żeby nie było... sprawdzałem, czy jest podobny temacik, ale nie znalazłem, stąd ośmieliłem się założyć temat. ;)

0 6
  • Pomocny post
    #2 12 Maj 2015 22:33
    djlukas
    Poziom 27  

To najprawdopodobniej jest miedź pobielana.

0
  • Pomocny post
    #3 12 Maj 2015 22:36
    brofran
    Poziom 37  

Dodano po 1 [minuty]:

Niosący światło napisał:
    miedziana była tylko ta doprowadzająca do kostki/listwy, aluminiowe zaś te, co prowadzą do żarówek

Jeżeli połączenie jest poprzez listwę , czyli bezpośrednio miedź nie styka się z aluminium , to jest to poprawne .

0
  • #4 12 Maj 2015 22:47
    Niosący światło
    Poziom 2  

brofran napisał:

Jeżeli połączenie jest poprzez listwę , czyli bezpośrednio miedź nie styka się z aluminium , to jest to poprawne .
    No, właśnie dowcip polega na tym, że były ze sobą skręcone bezpośrednio za pomocą złączki skrętnej i jak gdyby nigdy nic obtoczone kołnierzem termokurczliwym. :<

Chyba, że faktycznie, jak napisał DjLukas...

djlukas napisał:
    To najprawdopodobniej jest miedź pobielana

Jak, w takim razie, mogę sprawdzić (dla pewności i mojego własnego komfortu psychicznego), czy mam do czynienia z miedzią pobielaną, czy z alu?

0
  • #6 12 Maj 2015 23:46
    haneb
    Poziom 23  

Jakiś czas temu widziałem jak na pewnym osiedlu wymieniali stare betonowe latarnie na nowe metalowe z LEDami. W tych nowych drzwiczki były z 40cm wyżej więc przedłużali kable aluminiowe 4x10mm drutami miedzianymi 6mm (albo aluminiowe 4x6mm - miedzianymi 4mm, nie pamiętam). Połączenia skręcane kombinerkami i zawinięte taśmą. Kabel z jednej latarni do drugiej, dodatkowo bednarka przykręcona do słupa. Pominę już fakt, że później postawili dodatkową latarnie zakopując kilka metrów YDY 3x1.5mm.

Takie skręcanie żył aluminiowych z miedzianymi jest niepoprawne?

0
  Szukaj w 5mln produktów