Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
SterControlSterControl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Symulacja falownika w step7

12 Maj 2015 23:17 939 4
  • Poziom 7  
    Witam chciałbym zrobić symulacje pracy PLC-falownika-silnik- enkoder. ( symulacja położenia przedmiotu na taśmie; sterowanie- lewo, prawo, regulacja prędkości)
    Oczywiście nie posiadam tych komponentów, ale chciałbym to zaprogramować jak najbardziej realistycznie.

Parametry elementów:
    Silnik 3000 obr/min.
    Enkoder 1000 imp/obr.

Wizualizacje i kod programu chce wykonać w oparciu o step7 i wincc 2008.

Mój pomysł jest następujący

Do regulacji prędkości silnika wykorzystam wejście falownika VR V1 na które podaje się napięcie 0-12V

( dobrze myślę że 12V oznacza maksymalną prędkość silnika np jeśli mam silnik 3000 obr/s to po podaniu na wejście VR 12V dostaje na wyjściu takie sterowanie że silnik będzie się kręcić z prędkością 3000 obr/s ??)

skoro napięcie 12V odpowiada 3000 obr/min = 50 obr/s to na wyjściu z enkodera będę dostawać 50 000 czyli 50kHz impulsy.

Chciałem wykonać konwersje 12V na 50 000 impulsów. Właściwie to tu zwykła funkcje liniową mogę użyć 0V będzie odpowiadać 0 impulsów 12V odpowiada 50 000 impulsów.

Co o tym myślicie ? jest to realistyczne ?
    Jeszcze takie głupie pytanie, wziąłem 1 z brzegu opis falownika i jak go sterować, i nie widzę nigdzie abym ustawiał bitu aby falownik sterował silnikiem Skalarnie lub wektorowo. To się samo dzieje??
  • SterControlSterControl
  • Poziom 23  
    1. ciężko będzie z 0-12V prościej będzie 0-10V
    2. czy 12 V to będzie 3000 obrotów to będzie zalezalo od parametryzacji falownika
    3. Chyba ze to jakiś bardzo prosty falownik
    4. Nie bardzo rozumiem co chesz zrobić ta informacja zwrotna od enkodera i po co to skalowanie 12V na 50k impulsów.
    5 . Rodzaj pracy U/f , VFC okrsla się jednorazowo podczas parametryzacji falownika
    6. Przy tak prostym układzie pytanie potrzbe stosowania enkodera
  • SterControlSterControl
  • Poziom 7  
    Przepraszam tam bład jest nie 0-12V tylko 0-10V.
    Informacja zwrotna od enkodera aby być pewnym w 100% gdzie znajduje się element chce uzyskać dużą dokładność znajdowanego się elementu do 0,02mm. Bez enkodera nie będzie dokładnie bo zjawisko poślizgu to uniemożliwia ??.

Chcę na wizualizacji zadać 5m i silnik ma mi przesunąć ten element o odległość 5m.
    czyli właczam silnik ( podaje 10V) leci taśma i licznik HSC zlicza mi impulsy z enkodera w momencie kiedy osiągnie 100 000 impulsów co odpowiada 5m to ma spowolnić silnik a następnie go zatrzymać. Dobrze kombinuje ?? w rzeczywistości chyba tak to się robi ?
  • Poziom 7  
    mógłby sie ktoś wypowiedzieć?
    bede bardzo wdzieczny
  • Poziom 15  
    Jeśli chcesz zrobić to "realistycznie" to można by tu zaprząc do pracy np. Matlaba, który symulowałby elementy układu.
    Jeśli nie, to trzeba napisać kilka skryptów do WinCC, żeby poszczególne elementy zasymulować i generować sygnały dla sterownika - te funkcje, które opisałeś trzeba w formie skryptów umieścić w wizualizacji.

Zrobienie takiej symulacji będzie dość czasochłonne, ale na pewno wykonalne.