Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satelity na GDN 10/30 12Ohm, potrzebne parametry głośnika

JasomiT 13 Maj 2015 00:16 1011 7
 • #1 13 Maj 2015 00:16
  JasomiT
  Poziom 15  

  Witam, Nie bardzo wiem jak zatytułować aby z góry było wiadomo o co chodzi, więc jak jakiś modelator będzie miał lepszy pomysł to proszę o zmianę.

  Posiadam telewizor w którym dźwięk, krótko mówiąc jest poniżej krytyki, ma małe szerokopasmowe głośniki skierowane ku dołowi.
  Pomyślałem o stworzeniu małych satelitek które dodały by chociaż trochę wysokich tonów, oraz może przy okazji dodały nieco przestrzeni.
  Główne głośniki na których by miały być zbudowane kolumny to prawdopodobnie GDN 10/13 12Ω
  Satelity na GDN 10/30 12Ohm, potrzebne parametry głośnika Satelity na GDN 10/30 12Ohm, potrzebne parametry głośnika
  Problem z tym że nie posiadam parametrów tych głośników. Na forum znalazłem charakterystykę głośników Tonsil ale są tylko 4Ω oraz 8Ω.
  Na stronie producenta jest podobny głośnik, ale podobny tylko opisem, ponieważ wygląda inaczej więc i parametry zapewne ma inne.
  Początkowo miałem "ściągnąć" wymiary obudowy z głośnika centralnego z zestawu Tonsil Fenix2 bo z tego co doczytałem tam właśnie siedziały GDN 10/30.
  Z resztą jak widzę obecnie sprzedawany głośnik to parametry też mi się nie zgadzają. Producent twierdzi że obudowa do niego powinna mieć 35dm³ to chyba coś nie halo.
  http://www.skleptonsil.pl/517035/gdn-10-30-3-2-12-ohm
  Z wymiarów obudowy kolumny Fenix, wychodzi mi ok 10l
  http://www.skleptonsil.pl/210659/fenix-ii-center-3-kolory
  Więc jeżeli ktoś ma parametry tego głośnika albo doradzi jaki litraż skrzynki, było by miło.

  0 7
 • #2 13 Maj 2015 11:31
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Podany przykład obudowy - nie jest to przecież kolumna pełnopasmowa, gdzie ważne jest "wyciśnięcie" każdego Hz z głośnika (a tak podane są parametry w wypadku samego głośnika) - porównaj sobie dolny kres pasma - w wypadku głośnika w obudowie zalecanej (35l) wynosi 70Hz, a w obudowie (która z racji zastosowania pełnego pasma mieć nie musi) już tylko 100Hz. Nie jest to idealne porównanie, bo akurat przykład podaje obudowę dwugłośnikową, z której, mimo małej pojemności, można wy7emitować więcej nieco niskich częstotliwości, ale mniej więcej wszystko się zgadza.

  JasomiT napisał:
  Na stronie producenta jest podobny głośnik, ale podobny tylko opisem, ponieważ wygląda inaczej więc i parametry zapewne ma inne.
  Jeśli różnica w wglądzie polega na tym, że na zdjęciu jest głośnik z ekranem magnetycznym, a w Twoich tego ekranu brak - można przyjąć, ze parametry są zbliżone do siebie.

  0
 • #3 13 Maj 2015 13:19
  JasomiT
  Poziom 15  

  Czyli ten litraż jest poprawny? wydał mi się abstrakcyjny bo wynosi właściwie tyle samo co dla GDN 20/40 4 Ohm. Ale pewnie macie rację, jest po prostu wysoko strojona.
  Ale skoro w tej obudowie będzie ok. to taką zrobię.
  Posiadam cztery głośniki GDN 10/30 czyli będzie taka sama tylko inny układ, mianowicie wysoko tonowy będzie na górze a nie w środku aby lepiej wyglądało, to chyba nie zmieni nic?
  Teraz odnośnie tej obudowy, na stronie producenta są wymiary i nimi będę się kierował.
  Ale kolejne pytanie, jakiej grubości ścianki ona ma, oraz widać że tylna ścianka jest wpuszczona i zapewne cieńsza.
  Jakby ktoś mający taką kolumnę mógłby sprawdzić ile ma ścianka, jak głęboka jest kolumna w środku, oraz jaki kondensator został użyty do obcięcia wysoko tonowca?
  A i będą one wisiały jakieś 0,5m od telewizora, czy trzeba je będzie ekranować? jeżeli tak to w jaki sposób? wykleić w środku folią aluminiową?

  0
 • #4 13 Maj 2015 17:20
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  Spróbuję po kolei...
  1/

  JasomiT napisał:
  Czyli ten litraż jest poprawny?
  Ten ze strony głośnika - jest poprawny. Jak pisałem w takiej obudowie można uzyskać parametry jak w danych tego głośnika. Przy dwóch głośnikach wspólnie w jednej obudowie pojemność powinna być dwa razy większa.... Może to stanowić kłopot - wymiary obudowy powinny być spore, ale jednocześnie głośniki nisko-tonowe nie mogą "zniknąć" na przedniej ściance - co w wypadku obudów wiszących na ścianie może być trudne (w takim zastosowaniu dobrze gdy kolumna ma małą głębokość - co oczywiste).
  JasomiT napisał:
  będzie taka sama tylko inny układ, mianowicie wysoko tonowy będzie na górze a nie w środku aby lepiej wyglądało, to chyba nie zmieni nic?
  Rozwiązanie z głośnikiem wysokotonowym pomiędzy niskimi stosowane jest przede wszystkim w kolumnach centralnych - kolumna leży przeważnie na dłuższym boku więc dobrze gdy wszystkie zakresy częstotliwości dochodzą do słuchacza symetrycznie. W Twoim wypadku nawet lepiej jest umieścić głośnik wysokotonowy na górnej części płyty przedniej - jednak tu musisz pamiętać, by jego oś promieniowania znajdowała się na wysokości głowy oglądającego TV.
  JasomiT napisał:
  jakiej grubości ścianki ona ma
  Zależy przede wszystkim od materiału z jakiego będziesz wykonywał - im bardziej podatny na odkształcenia tym ścianki powinny być grubsze. Ja bym jednak nie popadał w paranoje - myślę, że 12-15mm w zupełności wystarczy jedynie na największych płaszczyznach można zastosować usztywnienia - "ożebrowania". Obudowa będzie lekka i sztywna.
  JasomiT napisał:
  jaki kondensator został użyty do obcięcia wysoko tonowca?
  Nie wiem czy sam kondensator wystarczy... tu bym raczej się zastanowił nad wykonaniem bardziej rozbudowanej zwrotnicy.
  JasomiT napisał:
  będą one wisiały jakieś 0,5m od telewizora, czy trzeba je będzie ekranować?
  Trzeba - jeśli TV to telewizor kineskopowy. Każdy inny - (LED, plazma ) nie wymaga ekranowania.
  JasomiT napisał:
  jeżeli tak to w jaki sposób? wykleić w środku folią aluminiową?

  Ekran ma być magnetyczny - zapobiegający rozchodzenia się pola magnetycznego poza obwód magnetyczny głośnika. Aluminium się do tego nie nadaje - najlepsza jest miękka stal - stąd też i w głośnikach z linka widać wyraźnie nałożony na magnes "kubek" z blachy stalowej.

  0
 • #5 13 Maj 2015 18:20
  JasomiT
  Poziom 15  

  Dziękuję za odpowiedzi, nie spodziewałem sie aż tak obszernych. Odnośnie grubości ścianęk, u mnie obudowa będzie z 10mm sklejki, ale pytałem o grubość ścianęk w oryginale bo chce uzyskać taką samą objętość w środku co fabryczna kolumna. A o kondensator pytam bo był on stosowany przez Tonsil, dopiero teraz producent sie chwali ze używa zwrotnicy, ale tej nie użyje bo fabrycznie kolumna ma 12ohm, a ja po prostu połączę główne głośniki równolegle i puszczę pełne pasmo. Może w przyszłości gdy zechce mi sie bawić to pomyśle o zwrotnicy, ale bez sprzętu to i tak dobiorę tylko cos na oko. I jeszcze pytanie, na razie będzie to napędzane amplitunerem. Ale w przyszłości chciałbym zastopować aktywny głośnik basowy od kina domowego który to też napędzał by te satelitki, czy to dobry pomysł? A i jeszcze pytanie, kolumnę wygłuszyć, czy niech zostanie pusta?

  0
 • #6 13 Maj 2015 19:51
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  JasomiT napisał:
  pytałem o grubość ścianęk w oryginale bo chce uzyskać taką samą objętość w środku co fabryczna kolumna.
  Z tego co pisałeś wcześniej zrozumiałem, że zamierzasz zrobić według danych z linka http://www.skleptonsil.pl/517035/gdn-10-30-3-2-12-ohm a do tego wystarczy znać wzór na objętość prostopadłościanu... ;)
  JasomiT napisał:
  ja po prostu połączę główne głośniki równolegle i puszczę pełne pasmo.
  Pamiętaj o oporności wypadkowej i w związku z tym także o dopasowaniu do niej (i do zwiększonej skuteczności takiego układu) głośnika wysokotonowego.
  JasomiT napisał:
  Ale w przyszłości chciałbym zastopować aktywny głośnik basowy od kina domowego który to też napędzał by te satelitki, czy to dobry pomysł?
  ... Wyjaśnij proszę o co Ci chodzi? Jeżeli masz zamiar wykorzystać do napędu tych stworzonych kolumn wzmacniacza jaki występuje w subie - jaki to sub?
  JasomiT napisał:
  kolumnę wygłuszyć, czy niech zostanie pusta?
  Kolumny zamknięte z założenia wypełnia się materiałem wytłumiającym, jego ilość należy dobrać doświadczalnie dla konkretnej obudowy.

  0
 • #7 14 Maj 2015 00:18
  JasomiT
  Poziom 15  

  Faktycznie GDN ma tylko 85db sprawności, ale z tego co czytałem na forum, łącząc te głośniki w kolumnie równolegle, sprawność kolumny powinna wzrosnąć do 91db?
  Efektywność wysoko tonowego to 89db czyli może nie być idealnie, ale gdyby tony wysokie były zagłuszone to skoryguję to korektorem. Wysoko tonowe mam GDWK 8/50, ewentualnie czeka do regeneracji GDWK 7/50.
  Jeżeli chodzi o zasilanie to obecnie by pracowały pod KENWOOD KR-A56R, ale nie bardzo mam na niego miejsce, o zużyciu prądu nie wspomnę i jeszcze kolejny pilot dochodzi.
  Docelowo zobaczę na jakiej impedancji pracują głośniki w odbiorniku TV i wepnę się w płytę główną, ale jak na razie jest na gwarancji więc nie ruszam.
  Stąd pomysł że jak wszystko poskładam i będzie to zdawać egzamin, to zakupić aktywny subwoofer kina domowego, jaki? nie wiem, nie myślę jeszcze o tym, to zostanie do realizacji w późniejszym terminie, ewentualnie skleci się jakiś wzmacniacz.
  Teraz jakim kondensatorem odciąć wysoko tonowy? założę zapewne GDWK 7/50, słyszałem że jest dość delikatny ale wątpię abym słuchał kiedyś tych głośników chodży na 50%

  0
 • #8 14 Maj 2015 11:16
  398216 Usunięty
  Poziom 43  

  JasomiT napisał:
  łącząc te głośniki w kolumnie równolegle, sprawność kolumny powinna wzrosnąć do 91db?
  Nie tylko "łącząc równolegle"| - wzrost efektywności będzie w każdym wypadku; gdy w jednej kolumnie będzie więcej niż jeden głośnik niskotonowy. Nie koniecznie akurat o 3dB - w praktyce nieco mniej.
  JasomiT napisał:
  czyli może nie być idealnie
  Jeżeli tak, to nie ma się co martwić - różnica w praktyce będzie niezauważalna.
  JasomiT napisał:
  głośniki w odbiorniku TV i wepnę się w płytę główną, ale jak na razie jest na gwarancji więc nie ruszam.
  To nie jest dobry pomysł. Wzmacniacz TV z reguły ma sygnał wstępnie korygowany; tak, żeby z małych i "słabowitych" głośniczków wewnętrznych można było uzyskać jakieś akceptowalne brzmienie. Pomijam już to, że w razie uszkodzenie wzmacniacza TV masz zdecydowanie większy kłopot (wzmacniacz TV nie posiada układów zabezpieczających!), ale nawet gdyby wszystko poszło pomyślnie brzmienie może się okazać "wynaturzone" - ostatecznie głośniki zewnętrzne mają lepsze i bardziej wyrównane parametry niż te w TV.
  JasomiT napisał:
  Stąd pomysł że jak wszystko poskładam i będzie to zdawać egzamin, to zakupić aktywny subwoofer kina domowego,
  No, to jest wręcz niezbędne, jeżeli masz zamiar uzyskać pełne brzmienie przy oglądaniu TV. Subwoofer uzupełni na pewno dolne rejestry, których GDN 10/30 nie mają - może więc zmniejszyć od razu pojemność obudowy do nich? Łatwiej będzie znaleźć na nie miejsce, a przesunięcie dolnej granicy przenoszenia w stronę wyższych częstotliwości nie powinno przeszkadzać w połączeniu z subem?
  JasomiT napisał:
  Teraz jakim kondensatorem odciąć wysoko tonowy?
  Częstotliwość odcięcia (czyli de facto dobranie k0ondensatora lub całej gałęzi filtru 12dB/oct) dobiera się na podstawie wykresów efektywności obu głośników (niosko i wysokotonowego, a później koryguje przy użyciu dość prostego układu - mikrofon pojemnościowy, oprogramowanie i trochę pracy (poszukaj - jest opis na forum jak się do tego zabrać).
  JasomiT napisał:
  założę zapewne GDWK 7/50, słyszałem że jest dość delikatny ale wątpię abym słuchał kiedyś tych głośników chodży na 50%
  Stąd też i moja wcześniejsza sugestia zastosowania zwrotnicy o większym nachyleniu - im ostrzejsze cięcie tym mniejsza możliwość, że głośnik zostanie przeciążony przez przedostające się na niego częstotliwości niższe. Jednak tak czy owak wszystko zależy od kształtu charakterystyk głośników - jeśli np. cięcie będzie możliwe w okolicy 5-6kHz ryzyko uszkodzenia w ten sposób głośnika wysokotonowego będzie mniejsze niż gdyby miał pracować już od 3-4kHz.

  0