Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ładowarka akumulatorków - jak optymalnie traktować akumulatorki ładowarką?

13 Maj 2015 01:39 1233 7
  • Poziom 8  
    Mam dość starą (może 6-8 letnią) ładowarkę mikroprocesorową firmy Forever. Ma funkcje rozładowania, memory refresh (nazwane battery care) i podtrzymanie ładowania (trickle charging). Instrukcji nie ma, google nie pomaga też.
    Jak najlepiej używać tych funkcji z używanymi no-name akumulatorkami? Najpierw discharge, potem memory refresh i dopiero ładowanie? Czy najpierw refresh a potem discharge?
  • Poziom 8  
    Dzięki. Niby baterie NI-MH nie mają efektu pamięciowego wedle tej instrukcji, lecz te baterie, które mam wykazują zadziwiająco krótką trwałość po naładowaniu, pozwalają na pstryknięcie ledwie kilkudziesięciu zdjęć.
    To chyba jednak ta ładowarka już kaput jest.

Jeszcze dopytam - na ładowarce nie ma maksymalnej pojemności podanej, choć na wielu ładowarkach jest (max capacity). Czy to oznacza, że jednakowo skutecznie powinna ładować akumulatorki o różnej pojemności?

Edit. widzę przeniesienie wątku, ale ja nie jestem elektronikiem, tylko laikiem userem, stąd pierwotne pytanie w wątku AGD początkujący ;)
  • Admin grupy audio
    A co ma wspólnego AGD z ładowarką akumulatorów?

Twoja ładowarka ma mikroprocesor który kontroluje proces ładowania, nie potrzeba określać żadnych parametrów akumulatorów, ładowarka będzie poprawnie ładowała każde akumulatory.

Akumulatory wodorkowe teoretycznie nie mają efektu pamięciowego, jednakże czasami pełne rozładowanie i naładowanie ponownie przywraca je do życia. Poza tym jak każdy inny akumulator traci swoją pojemność i wówczas efekt jest taki jak u Ciebie, częściowo może pomóc naładowanie do pełna, rozładowanie i ponowne naładowanie do pełna.
    Ogólnie długo nieużywane akumulatory właśnie tak mają, czasem da się coś z tym zrobić, a czasem są po prostu do wyrzucenia.
  • Poziom 8  
    Dla mnie ładowarka to artykuł gospodarstwa domowego jak każdy inny, rozumiem, że tu ma jednak inną klasyfikację :).
    Dziękuję za odpowiedź. Przy następnym ładowaniu dokładnie rozładuję akumulatory wcześniej.
  • Admin grupy audio
    solshine napisał:
    Dla mnie ładowarka to artykuł gospodarstwa domowego jak każdy inny

Idąc tym tropem - telewizor czy komputer to również artykuły gospodarstwa domowego, a kupisz je w sklepie stricte AGD?

Od dawna (praktycznie od zawsze) funkcjonuje jasny podział na RTV i AGD, nie zmieniajmy tego bo nam się coś wydaje.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam
    To może ja postaram się po kolei odnieść do kilku kwestii z poprzednich postów.

Zacznijmy od funkcji podanej ładowarki. Ładowania i rozładowania chyba nie trzeba wyjaśniać, funkcja memory refresh to nic innego jak połączeniu obu wcześniejszych. Powoduje ona pełne rozładowanie akumulatorków (najczęściej do poziomu 0.9 – 1 V) i ponowne naładowanie do pełna, co ma zapobiegać powstawaniu efektu pamięci, lub pomóc w przywróceniu do pełnej sprawności akumulatorków które przez dłuższy czas pozostawały nieużywane.
    Trickle charging to funkcja, która po naładowaniu akumulatorków do pełna nie odłącza ich kompletnie tylko doładowuje cały czas bardzo niskim prądem, nie grozi to przeładowaniem ogniw, ma natomiast na celu uzupełnianie łądunku traconego automatycznie w procesie samorozładowania ogniwa (akumulatorki ni-mh samoczynnie tracą ładunek elektryczny, średnio można przyjąć że dziennie tracone jest około 1% zgromadzonego ładunku). Dzięki ładowaniu podtrzymującemu można mieć pewność że akumulatorki wyjęte z ładowarki zawsze będą pełne i nie ulegną samorozładowaniu w czasie kiedy są w ładowarce).

Jeśli chodzi o to jak używać funkcji, to fabrycznie nowe akumulatorki warto uformować, to znaczy około 3-krotnie rozładować oraz naładować do pełna, nie trzeba tu wcale ładowania przez 12-16 godzin jak poleca wielu użytkowników, chodzi o naładowanie do pełna, więc jeśli ładowarka posiada kontrolę napięcia ładowania (to nie należy przejmować się czasem, sama zakończy ładowanie kiedy trzeba a co najważniejsze nie przeładuje ogniw).

Później po uformowaniu możesz już normalnie traktować ogniwa, czyli po prostu używać trybu ładowania.

Jeśli chodzi o efekt pamięci, to kłamstwem jest, że nie występuje on w akumulatorach ni-mh. Efekt występuje, natomiast jest w znacznym stopniu zredukowany w porównaniu na przykład do ogniw ni-cd, dzięki czemu nie trzeba zawsze rozładowywać akumulatorków do końca, wystarczy jedno odświeżenie raz na około 3 miesiące lub 30 cykli ładowania. W tym celu możesz użyć jak przy formowaniu opcji memory refresh (jednak wystarczy tylko 1 cykl rozładowania a nie 3 jak przy formowaniu).

Jeśli chodzi o maksymalną pojemność, to zależy od typu ładowarki, jeśli ładowarka posiada procesorową kontrolę napięcia ładowania i określa pełne naładowanie na tej podstawie, to sama dostosuje się do pojemności. Problem jest w przypadku gdy ładowarka ma ustalony na stałe czas ładowania, w tym przypadku w jednym cyklu naładuje tylko ustaloną pojemność i aby doładować dalej pojemniejsze akumulatorki trzeba rzeczywiście włożyć je ponownie na czas doładowania do pełna (należy jednak wyjąć je w odpowiednim czasie żeby nie doprowadzić do przeładowania)

PS. Jeśli chciałbyś dowiedzieć się trochę więcej na temat akumulatorków NI-MH to zapraszam na moją stronę, tam znajdziesz trochę więcej informacji przedstawionych w miarę możliwości zrozumiale bez technicznego bełkotu.
    Adres: http://akumulatorki.5v.pl/

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Temat nieaktualny do zamknięcia.