Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Electrolux/EBA63810X - Ekspres do kawy i wada konstrukcyjna(?)

michał_d 13 May 2015 09:38 984 3
 • #1
  michał_d
  Level 9  
  Posiadam ekspres do kawy, który oprócz samego parzenia kawy ma też funkcję wytwarzania gorącej wody. Jako, że ostatnio zepsuł mi się czajnik, to zacząłem częściej korzystać z tej funkcji. Obawiam się jednak, że występuje tutaj pewna wada konstrukcyjna tego ekspresu. Otóż przy wytwarzaniu gorącej wody na początku idzie para wodna (w mechanizmie jest powietrze, więc najpierw ono z niewielką ilością wody musi się wydostać) i ta para (jak to para) leci do góry. Tylko, że wyżej jest elektroniczny panel sterowania. Podejrzewam, że wilgoć dostała się do środka, ponieważ elektronika zaczęła "wariować" - dotykowe przyciski włączają się same, a potem ekspres się blokuje. W celu odblokowania muszę go "twardo" wyłączyć ("miękki" wyłącznik nie działa). Dotykowe przyciski również nie działają.
  Ekspres był już kiedyś w serwisie (wtedy jeszcze na gwarancji, problem ten sam) i z informacji zwrotnej dowiedziałem się, że elektroniczny panel sterowania został wymieniony na nowy. Teraz niestety jest już po gwarancji. Ale może jest szansa, że jak nie będę używał tej gorącej wody to w środku jakoś to wyschnie i obędzie się bez naprawy?
 • #2
  pawel-jwe
  Level 30  
  michał_d wrote:
  Ale może jest szansa, że jak nie będę używał tej gorącej wody to w środku jakoś to wyschnie i obędzie się bez naprawy?

  Szansa jest więc spróbować można, ale równie dobrze mógł gdzieś na stykach osadzić się osad z pary i panel albo konkretne przyciski nie będą działać lub będą "zacinać się".
  Nie wykluczone też, że z powodu wilgoci elektronika już mogła ulec uszkodzeniu.
 • #3
  freebsd
  Level 41  
  W Saeco Primea Touch Plus gdy podczas odkamieniania para będzie "lecieć" na dotykowy wyświetlacz to też przestaje działać.
  http://jackiewiczowie.blogspot.com/2014/01/saeco-primea-touch-plus-konserwacja.html
  Zdarzyło mi się to dwa razy. Wycieranie wyświetlacza nic nie dało. Po kilku godzinach wyświetlacz "wysechł", a raz posłużyłem się suszarką (nadmuch ZIMNYM powietrzem).
  Teraz podczas czyszczenia szczelnie zakrywam szmatką wyświetlacz.

  Spróbuj poczekać dzień, aż wyschnie Twój ekspres, choć woda w niektórych miejscach może utrzymywać się bardzo długo. Wtedy należało by go rozłożyć i ręcznie oczyścić.
 • #4
  michał_d
  Level 9  
  Dziękuje za odpowiedzi. Samo chyba jednak się nie naprawi. Mimo całkowitego wyłączenia, dzisiaj po włączeniu i przejściu standardowego startu, po chwili znowu ekspres się zawiesił. Dopiero po drugim uruchomieniu udało zrobić się kawę.
  W wolnej chwili zobaczę czy da się to jakoś łatwo rozkręcić. Jeśli nic nie zdziałam to niestety tylko serwis. Ciekawe tylko czy wymiana tego panelu nie będzie kosztowała połowy albo i więcej ceny ekspresu.