Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Silnik włoski w USA- właściwe podłączenie...

13 Maj 2015 10:23 2493 11
 • Poziom 3  
  Witam. Mam problem z silnikiem od grubościówki. Silnik jest produkcji włoskiej, ale maszyna jest w Stanach. Starszy typ - rok produkcji 1999. Nie wiem jak go dobrze podłączyć. W tej chwili silnik chodzi na lekkim zwarciu, tzn. nie za szybko, w dodatku lekko buczy... Przesyłam wszystko to co mam. Czy on może chodzić na napięciu dwufazowym 220V czy też na jednofazowym? Ktoś mi może podpowiedzieć, bo już się pogubiłem w tym wszystkim... Zależy mi tylko na właściwym podłączeniu...
 • Moderator Elektrotechnika
  s30krzys napisał:
  chodzić na napięciu dwufazowym 220V
  Jeśli się nie mylę to w USA napięcie dwufazowe to 400V. A silnik jest jednofazowy 230V.
 • Poziom 3  
  W takim razie jak go trzeba podłączyć - tak na chłopski rozum???Bo ja się gubię w tym temacie.Może ktoś mi napisać od początku- co i jak?Który styk do czego?
 • Poziom 21  
  Być może problem jest w tym, że w Stanach masz częstotliwość 60Hz, czyli ok. Natomiast u nas jest 50Hz. Dlatego silnik się grzeje. :D W drugą stronę nie było by problemu.
 • Poziom 33  
  Sprawdź wyłącznik odśrodkowy bo objawy są jakby się zawiesił. Schemat powinien być narysowany od spodu pokrywki skrzynki zaciskowej.
  W poniższej instrukcji ostatnie schematy powinny pasować pod ten silnik:
  Link
  Silnik jest przystosowany do 60Hz, co widać po obrotach.
 • Moderator Elektrotechnika
  s30krzys napisał:
  Może ktoś mi napisać od początku - co i jak? Który styk do czego?

  To ty musisz sprawdzić jakie tam jest napięcie zasilania, my tu w Polsce za Ciebie tego nie zrobimy. Po za tym zakładam ze silnik jest sprawny. I wtedy wystarczy włączyć na napięcie 230V do niego by pracował.
 • Poziom 21  
  Witam jak dobrze widzę on ma na tabliczce napisane pojemność kondensatora w mikrofaradach sprawdz czy on tam jest czy to jest kondensator rozruchu czy tez i pracy???? napiecie może być ok nie przejmuj się częstotliwością da radę trochę będzie więcej cieplejszy ale będzie ok ..dziękuje
 • Poziom 42  
  s30krzys napisał:
  Starszy typ - rok produkcji 1999

  Nie taki starszy ... Mam do czynienia z silnikami (działającymi), które pamiętają prezydenturę R. Reagana. A jak bym sie dobrze rozejrzał to może i coś z czasów Nixona bym znalazł :) Hyh ...
  Ale tak poważnie teraz ...
  s30krzys napisał:
  Czy on moze chodzic na napieciu dwufazowym 220V czy tez na jednofazowym?

  Czy kolega podłączy to do jednofazowego napięcia 220V AC i neutralnego, czy do dwóch faz 110V AC - to nie ma znaczenia.
  Ważne jest, aby napięcie doprowadzone do silnika miało wartość 220V AC. Kolega musi sam to pomierzyć. Będzie działało w obydwu przypadkach.

  Pokazane na zdjeciu połączenie jest nieprawidłowe i sugerowałbym nie używać silnika tak podłączonego.

  Przede wszystkim, brakuje kondensatora, przynajmniej na zdjęciach nie widać i kolega nic nie wspomina na ten temat. Wg dokumentacji, którą załączam poniżej, silnik ten wymaga kondensatora 100 uF, powiedzmy na 400V.
  W dokumentacji kolega znajdzie te wartość pojemności kondensatora dla tego silnika na stronie 28. Np. taki kondensator -> Link lub taki -> Link
  Na zdjęciu - tabliczka - pokazana jest wartość 80 uF. Cokolwiek z tych dwóch wartości kolega zastosuje, to będzie działało.

  Mając ten kondensator, proszę przejrzeć załączoną instrukcję na stronie 128 - połączenia silnika jedno-fazowego (single-phase)*.
  Rysunki sa dość przejrzyste i nie powinno byc żadnego kłopotu z połączeniem. Tylko proszę zwrócić uwagę na kierunek obrotów :_)

  Powodzenia.

  * - nawet, jak kolega podłączy dwie fazy o napięciu 110V AC, jest to traktowane jako połączenie jedno-fazowe.

  P.S. W tej skrzynce połączeniowe jest ciutuś za dużo przewodów. Chyba, że wspomniany powyżej kondesator jest faktycznie podłączony. Ale to wymaga weryfikacji przez autora tematu.
 • Poziom 3  
  Jest i kondensatorek jeśli chodzi o ścisłość...A może to z nim jest coś nie tak- lecz wydaje mi się,że wówczas silnik wogóle by nie ruszył...
 • Poziom 31  
  W USA, silnik asynchroniczny typu HFM 100LB2, wymaga zasilania napięciem międzyfazowym, z trójfazowej sieci 3x220VAC 60 Hz. Zgodnie z tabliczką znamionową silnika, wymaganą wartością znamionową, jest napięcie 220V; 60Hz. Należy zwrócić uwagę, że pzy tej wartości napięcia, prąd pobierany przez silnik w warunkach znamionowego obciążenia, wynosi 19,5A i nie każde złącze amerykańskie, standardu NEMA 6 ma wystarczającą obciążalność prądową.
  Powszechne w domach gniazdka, typu NEMA 6-15 (250VAC; 15A), używane są np. do suszarek (silnik 110V, grzałka 220V). Twój silnik wymagałby gniazdka np. NEMA L6-20.
  Jak widać z tabliczki znamionowej, niektóre modele silników, na końcu wału, mają hamulec (luzownik) elektromagnetyczny, wymagający oddzielnego zasilania. Bez zasilania tego obwodu, silnik jest dodatkowo hamowany, wtedy ręcznie praktycznie nie a się obrócić wału silnika (chyba że okładziny cierne hamulca są starte) i jest to hamulec bezpieczeństwa.

  Silnik włoski w USA- właściwe podłączenie... Silnik włoski w USA- właściwe podłączenie...
  Do powyższych opisów , pomocne ilustracje amerykańskich (USA) układów zasilania (układy transformatorów jednofazowych, zasilanych międzyfazowo z trójfazowych sieci):
  Silnik włoski w USA- właściwe podłączenie... Silnik włoski w USA- właściwe podłączenie...
 • Poziom 42  
  s30krzys napisał:
  A może to z nim jest coś nie tak- lecz wydaje mi się,że wówczas silnik wogóle by nie ruszył...

  To nie jest poprawne stwierdzenie. W pewnych sytuacjach silnik może działać z uszkodzonym kondensatorem.

  Wypadałoby napisać, pod jakie zaciski podłączony jest ten kondensator i kolor przewodów idących do tego kondensatora.

  Kolega pomierzył napięcie na zasilaniu tego silnika?

  Skąd jest brane zasilanie tego silnika?

  To urządzenie jest używane w domu czy w miejscu pracy?

  Kolega oczekuje pomocy, ale niezbędne informacje trzeba "wyciągać" ...

  @Januszx3 - bardzo ładnie kolega opisał sposoby zasilania w USA. Choć mógłbym przyczepić się do tego i owego. Ale dwie kwestie muszę poruszyć:

  januszx3 napisał:
  Jak widać z tabliczki znamionowej, niektóre modele silników, na końcu wału, mają hamulec elektromagnetyczny, wymagający oddzielnego zasilania.

  Który dokładnie element tej tabliczki mówi o zastosowanym hamulcu?
  januszx3 napisał:
  Twój silnik wymagałby gniazdka np. NEMA 6-20

  Prąd znamionowy 19.5A, a gniazdo tylko do 20A? Jest kolega pewien?
  Zawsze powinno się zostawić pewien margines do pełnego obciążenia. A o prądzie rozruchu nie wspomnę. Także Nema 6-30 minimum moim zdaniem.
 • Poziom 3  
  Sprawa się rozwiązała.Wszystko działa jak należy.Przesyłam schemat zrobiony przez kolegę na jego kolanie.Jakość wykonania pozostawia wiele do życzenia ale chyba po to jest ten portal- ładne schemaciki i rozwiązania książkowe niechaj pozostaną dla teoretyków.Dziękuję wszystkim za bardzo szeroki odzew, aktywny udział i fachową pomoc- jakoś się udało problem rozwiązać i uważam ten temat za rozwiązany.