Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilacz do keyboardu Casio CTK-731.

13 Maj 2015 11:22 1749 21
  • Poziom 10  
    Witam,

Do moderatora: jeżeli uważasz że to nie ten dział to proszę o przeniesienie ale nie do kosza :)

Kupiłem wczoraj keyboard Casio ctk-731 ale bez zasilacza. Z opisu wynika że zasilacz powinien być 12V i 1,5A. Koleżanka w swoim keyboardzie Casio ma zasilacz 9,5V 1A i może mi go pożyczyć. I tu mam pytanie: czy jak podłączę zasilacz 9,5V 1A do mojego ctk-731 to może się sprzęt lub zasilacz uszkodzić? i czy można podłączyć taki uniwersalny zasilacz 12v czy musi on być jakiś specjalny do keyboardów?

Pozdrawiam
    Artur

Błędy w tytule poprawiono/trymer01
  • Poziom 27  
    Zasilacz koleżanki pewnie będzie za słaby i keyboard w ogóle nie ruszy (może jakieś 10% szans, że będzie inaczej). Możesz dokupić zasilacz o wskazanych parametrach - napięcie 12V i wydajność prądowa min. 1,5A. Sprawdź tylko polaryzację, bo w Casio często jest odwrotna niż w większości urządzeń - masa wewnątrz wtyku, a napięcie dodatnie na zewnątrz. W takim przypadku kup zasilacz z możliwością ustawienia odpowiedniej polaryzacji lub zwyczajnie przetnij przewód i zamień kolejność żył.
  • Poziom 16  
    Nie, skąd takie twierdzenie? Keyboard się po prostu nie załączy i tyle, bo układy scalone w nim nie dostaną min. zasilania jakie potrzebują do pracy. Jeżeli chodzi o konstrukcję zasilacza to w tym wypadku nie ma specjalnych i niespecjalnych. To jest najzwyklejszy zasilacz jak niemal każdy jeden składający się z transformatora, 4 diod pełniących rolę mostka Graetza(prostownik/zamiennik prądu zmiennego na stały) i kondensatora, który "wygładza" prąd i w miarę ustabilizować napięcie, aby pod obciążeniem nie spadło poniżej oczekiwanego, tak więc mając odrobinę pojęcia o elektronice można nawet bez najmniejszego problemu poskładać samodzielnie taki zasilacz. Jak chcesz kupować gotowca musisz uważać, bo jedne mają plus na otworze wtyczki, a drugie minus, tak więc musisz uważać, aby nie doszło do sytuacji, że keybord na bolec gniazda ma mieć podany plus, a Ty podasz minus.

Dodano po 2 [minuty]:

O, widzę, że kolega wyżej wyprzedził mnie. ;)
  • Poziom 10  
    Pablo922 Piotrek.pxf dzięki za odpowiedź

A jest różnica czy zasilacz stabilizowany czy niestabilizowany?
  • Pomocny post
    Poziom 16  
    No pewnie, że jest... Stabilizowany ma to do siebie, że jest trochę inaczej zbudowany i generalnie działa tak, że podawane jest nieco wyższe napięcie i wtedy wraz z obciążeniem napięcie maleje i nawet jak pociągniesz z niego 1,2A to wtedy i tak dalej będziesz miał 12V, a niestebilizowany tak niestety nie ma i często jest tak, że nawet urządzenie nie chce się włączyć pomimo prawidłowego prądu i napięcia i dopiero ze stabilizowanym działa.
    Moderowany przez trymer01:

To jest nieprawda!
    Kolega najpierw doczyta/poeksperymentuje, a dopiero z utrwaloną wiedzą zacznie udzielać porad.

• Pomocny post
    Poziom 27  
    Jest różnica. Nie wiadomo czy keyboard ma w sobie stabilizację, więc lepiej dla pewności wziąć ten stabilizowany. Taki zasilacz naprawdę kosztuje niewiele.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź
  • Poziom 16  
    Piotrek.pxf napisał:
    Nie wiadomo czy keyboard ma w sobie stabilizację, więc lepiej dla pewności wziąć ten stabilizowany.

Dokładanie, nie wspomniałem o najważniejszym.
  • Poziom 41  
    Pablo922 napisał:
    No pewnie, że jest... Stabilizowany ma to do siebie, że jest trochę inaczej zbudowany i generalnie działa tak, że podawane jest nieco wyższe napięcie i wtedy wraz z obciążeniem napięcie maleje i nawet jak pociągniesz z niego 1,2A to wtedy i tak dalej będziesz miał 12V, a niestebilizowany tak niestety nie ma i często jest tak, że nawet urządzenie nie chce się włączyć pomimo prawidłowego prądu i napięcia i dopiero ze stabilizowanym działa.

Bzdura,
    zasilacz stabilizowany, jak jego nazwa wskazuje, podaje stabilne napięcie np12V, niezależnie od obciążenia. Nie daje najpierw większego, potem mniejszego.
    Co innego zasilacz ze stabilizacją prądu, ale tu takowych się nie używa.

Zasilacz niestabilizowany, to trafo, mostek i kondensator. Działa tak, że na jałowym podaje np 16V, a pod nominalnym obciążeniem daje 12V, tyle ile napisano na obudowie.

artur_siara zasilacz stabilizowany 12V 1,5-2A na allegro kosztuje 6-8zł.Polecam, zasilacze "Sagem".
  • Poziom 16  
    Tak? To jak w takim razie wytłumaczysz, że jak podłączę 7812 bez obciążenia to daje mi 16V i po podaniu obciążenia napięcie spada do 12, hmm? Magia? Uszkodzony stabilizator? Nie sądze...

Jak w poprzedniej uwadze...
    Dla kolegi to zapewne magia.

• Poziom 27  
    Myślałem, że to zwykła pomyłka i przekręcenie nazw, ale kolega Pablo922 naprawdę nie zna zasady działania stabilizatora i jeszcze udziela błędnych porad w tym zakresie. Proszę przeczytać chociażby podstawy. Jak wytłumaczę takie zachowanie stabilizatora? Złe jego podłączenie, brak lub złe pojemności na wyjściu/wejściu lub po prostu uszkodzony układ. Jeżeli kolega "nie sądzi" to proszę chociaż nie wprowadzać innych w błąd.
  • Poziom 16  
    Nie sądzę, bo to samo spotakłem w sprzypadku gotowców, więc tym bardzie nie wydaje mi się, że fabryka dała złe kodnesatory. Mojemu stabilizatorowi wstawilem tak było na schematach w necie, czyli 2200uF na wyjście plus 100nF i 100nF na wejście. Podłączony też jest prawidło - idiotą nie jestem. Poza tym miałem okazję już przestestować, bo ciekaw byłem co się stanie i niepoprawne podłączenie sktukuje napięciem 0V i niemiłosiernym grzaniem się stabilizatora do tego stopnia, że nie idzie go nawet przez 3 sekundy w palcach utrzymać.

Jak w poprzedniej uwadze...

• Poziom 10  
    Widzę, że zdania macie podzielone :)

Cytat:
    artur_siara zasilacz stabilizowany 12V 1,5-2A na allegro kosztuje 6-8zł.Polecam, zasilacze "Sagem".

na obudowie klawiszy jest informacja o modelu zasilacza. Jest to AD-12. Z informacji znalezionych w internecie Casio dawało zasilacze NIESTABILIZOWANE Taterek które na Allegro kosztują około 100 zł.

Jeżeli się mylę to mnie poprawcie: jeśli producent daje zasilacz niestabilizowany to w urządzeniu musi być układ który ten prąd stabilizuje. Czyli jakbym podłączył zasilacz stabilizowany to nic nie powinno się złego stać?
  • Poziom 27  
    Tak. Kup zasilacz stabilizowany trzymający podane wcześniej parametry. Zwróć też uwagę na rozmar/kształt wtyku oraz na wspomnianą już wcześniej polaryzację (to bardzo ważne).
  • Poziom 10  
    Cytat:
    Tak. Kup zasilacz stabilizowany trzymający podane wcześniej parametry. Zwróć też uwagę na rozmar/kształt wtyku oraz na wspomnianą już wcześniej polaryzację (to bardzo ważne).

Posiadam w domy zasilacz od laptopa 12V 5A i do ledów 12V 2A. Czy króryś z tych zasilaczy mógłbym wykożystać?
  • Poziom 27  
    Prawdopodobnie oba się nadadzą. Nie wiem jak z tym ledowym, ale ten od laptopa to na pewno zasilacz impulsowy stabilizowany. Jeśli wtyk pasuje sprawdź tylko zgodność polaryzacji. Jak jest odwrotna to przetnij kabel i odwróć przewody.
  • Poziom 16  
    O większym prądzie mogą być. Po prostu keayboard pociągnie ile potrzebuje, a reszta zostanie zasilaczowi jako niewykorzystany zapas.
  • Poziom 10  
    Hej,

A taki zasilacz nadałby się?
    Link
    pytam bo on jakiś tani w stosunko do tych co producent dodaje do keyboardów?
  • Poziom 27  
    Oryginalne akcesoria zawsze są dużo droższe od ich zamienników. Ten zasilacz nada się w 100%.
  • Poziom 10  
    Dzięki za odpowiedź
  • Poziom 16  
    Bierz go... Jest dobry, bo na przetwornicy AC/DC i ma zabezpieczenie przed zwarciem, przekroczeniem nominalnego prądu i przed skokiem napięcia, tak więc możesz spać spokojnie i nie musisz się martwić, że Ci spali keybord przez skok napięcia.
  • Poziom 11  
    Jakie są wymiary dokładne wymiary końcówki zasilacza i gdzie taki wtyk można dostać?