Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór wentylatora i silnika

13 Maj 2015 17:49 1005 5
  • Poziom 12  
    Dzień dobry,

Jestem zielony w tym temacie, a więc poszukuje pomocy. Chciałbym wiedzieć od czego zacząć, od wentylatora czy silnika.

Dane jakie posiadam to, to że w ciągu godziny powietrze powinno być wymieniane od 20 do 50 razy. Przy czym układ sterowania powinien umożliwić czterostopniową regulację wymiany powietrza w hali. Do obliczeń przyjąć stałe ciśnienie na poziomie 3kPa.

Zacząłem od wentylatora, znalazłem wzory jak wyliczyć potrzebne mi dane, ale nie wiem skąd wziąć sprawność oraz gęstość.

Nie oczekuje gotowego rozwiązania, tylko pomocy.
  • Poziom 25  
    Zacząłbym od znalezienia wentylatora, który zapewni dzięki swej charakterystyce odpowiednią ilość wymian przy danej różnicy ciśnień. Najlepiej, gdyby był z silnikiem. Jeśli nie, to trzeba skorzystać z DTR i odczytać sprawność i moc dla największej wydajności. Wtedy można obliczyć moc silnika. 50 wymian to prawie huragan! Dalej odczytać z wykresu obroty odpowiadające najniższej potrzebnej wydajności i ustalić dwie pośrednie. Pozostanie dobranie sposobu regulacji: poślizgiem przy mniejszych mocach i jednofazowym silniku (regulator triakowy, transformatorowy), falownikiem przy 3-ch fazach. Całość tematu nie uwzględnia oporów w kanałach, ewentualnych czerpniach i wymiennikach. Czuję, że to jest szkolny temat...
  • Poziom 12  
    Niestety jest tak jak Pan wyżej napisał, rozumiem że sprawność owego wentylatora odczytam również z katalogu?

Dodano po 2 [godziny] 4 [minuty]:

http://www.venture.pl/wentylatory/wentylatory-promieniowe/msb/msb_2_450_125_750t czy ten wentylator będzie odpowiedni ?
  • Poziom 12  
    Wymiar pomieszczenia to 2625 m3.

4 - wymiany w zakresie od 20 do 50

20 - 52500 m3/h
    30 - 78750 m3/h
    40 - 105000 m3/h
    50 - 131250 m3/h

Dobrałem wentylator BE-4-1250/15000T
    Qmax = 97500
    Psmax = 7300

Jak widać będzie mógł on wymieniać powietrze w hali tylko 20 i 30 razy, czyli rozumiem że jeszcze jeden będę musiał dobrać by w sumie regulować wymianę 40 i 50 razy.

Pytanie brzmi czy wyliczyć moc całego danego wentylatora czy z osobna dla 20 razy - moc i dla 30 razy - moc ?
  • Poziom 25  
    Jeśli mamy do dyspozycji gotowy zestaw wentylator - silnik, to nie potrzebujemy obliczać sprawności ani mocy silnika. Nie potrzebujemy też obliczać pośrednich mocy. Nota bene moc wzrasta przy zmianie obrotów w trzeciej potędze (n x 2 --- P x 8)
    http://wentylatory24.blogspot.com/2013/01/prawa-wentylatorowe-wzory-i.html
    Skoro przyjmujemy dla obliczeń ciśnienie 3kPa, to dotyczy ono największej wydajności. Przy mniejszej wydajności ciśnienie będzie oczywiście mniejsze. Z wykresu charakterystyki wynika, że przy ciśnieniu 3 kPa wydajność wskazanego w linku wentylatora wynosi około 4000 m3/godz, zaś MSB-2-560/80-1500T - 11000m3/godzinę. To wciąż za mało. Potrzebny jest jeszcze większy wentylator. Jeśli równomierność przepływu powietrza nie jest krytyczna, to można zastosować kilka nawiewów z osobnych wentylatorów. Jednocześnie "z automatu" można rozwiązać regulację wydajności.
    Wentylator kanałowy BE-4-1250/15000T w ogóle nie pozwala na uzyskiwanie założonego sprężu.
    Nie mogę powstrzymać się od pytania, jakie środowisko wymaga takiej liczby wymian?. A jeśli jest to zadanie praktyczne - co z wywiewem, ogrzewaniem?