Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV

putas 13 Maj 2015 21:03 3921 38
  • #1 13 Maj 2015 21:03
    putas
    Specjalista - odnawialne źródła energii

Pisałem o tym już w innym temacie i otrzymałem częściową pomoc.
    W osobnym temacie może więcej osób przeczyta co potrzebuję.

Potrzebuję specyfikację techniczną i deklaracje to tych inwerterów
    - SUN-TECHNICS STW 2000CV
    - ATEN 4600TL

Potrzebuję też soft do monitorowania pracy tych inwerterów - program do zainstalowania na komputerze do łączenia się przez RS485.

To te inwertery:

ATEN4600TL
    Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV

SUN-TECHNICS STW 2000CV
    Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV

0 29
  • #2 14 Maj 2015 13:58
    age1
    Poziom 12  

Witam

Może ktoś pomoże?

Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV

Chodzi o GFCI....

0
  • #3 14 Maj 2015 14:32
    Lesio_Q
    Poziom 19  

GFCI prąd do masy za duży .... uziemienie ?

Pokażcie foto całej płyty :D

0
  • #4 14 Maj 2015 15:21
    prose
    Poziom 32  

age1 napisał:
    Chodzi o GFCI....
    Chyba masz upływ na uziemienie .

Dodano po 6 [minuty]:

age1 napisał:
    Może ktoś pomoże?
    Napisz cos więcej o zachowaniu inwertera.

0
  • #5 19 Maj 2015 15:26
    age1
    Poziom 12  

Witam

Oczywiście brak czasu na hobby i tym podobne

Poniżej zdjęcia płytek drukowanych ATEN 4600 TL

Pochodzi z 2005/6 roku
    Przebieg ok 5500 kWh
    Prosta konstrukcja, ale znalezienie problemu jednak trochę czasu zajmie. No i potrzebne będzie też słońce do współpracy....

Widać na tych zdjęciach jak ktoś już lutował kondensatory ( niebieskie ) poniżej komuś chlapnęła cyna (poniżej na czarnej obudowie, widać gwiazdkę po upadku roztopionej cyny)

Pomierzyłem napięcie

DC ok. 350 V jest na wejściu MC4, to samo na zaciskach czarnych na płycie
    + i -.
    Następnie napięcie DC wychodzi z płyty i przechodzi grubymi kablami.

Napięcie wyjściowe AC 230 V jest, ale to tylko sieć elektryczna.

Te wszystkie pomiary są przy podłączonych panelach DC ok 350 V na wejściu i podłączonym AC 230 V na wyjściu.

Na wyświetlaczu cały czas przewijają się te same komunikaty i wyświetlany jest błąd.

/url] [url=https://obrazki.elektroda.pl/1040679400_1432041960.jpg]Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV[/url

Tutaj poniżej widać lutowanie kondensatora.

Pomierzyłem napięcie między tymi niebieskimi kondensatorami 230 V do uziemienia GND i wyszło mi coś dziwnego.

Na linii zasilania L i GND pomiędzy nóżkami kondensatora wyszło 18 V AC zaś na drugiej linii N i GND wychodzi 40 V AC.

Poniżej 2 zdjęcia wyjścia AC 230 V z invertera a zarazem miejsca podłączenia 1 Fazy 230 V AC z sieci energetycznej.

Ten niebieski cudak przez który przechodzą 2 grube przewody to chyba przekładnik LEM.
    Na płycie głównej widać maleńkie ścieżki biegnące do szarej wielożyłowej taśmy łączącej sterownik z wyświetlaczem i resztę komponentów.

Chyba ma za zadanie sprawdzać jaki jest kierunek przepływu prądu w tych 2 kablach.

Tylko gdzie jest element uszkodzony lub wykrywający upływ do masy.

0
  • #6 19 Maj 2015 15:47
    Lesio_Q
    Poziom 19  

Ten LEM przez który przechodzą druty czarny i czerwony do sieci pracuje współbieżnie, bo mierzy oba naraz. Jeżeli kondensatory niebieskie obok niego (te lutowane) miałyby upływność to LEM wykaże niezerową sumę prądu w tych drutach.
    Na początek odlutuj oba niebieskie (koło C25), po jednej nodze, żeby pod śrubkę między nimi nic nie płynęło.

0
  • #7 20 Maj 2015 16:15
    age1
    Poziom 12  

Tak właśnie miałem zrobić, aczkolwiek zastanawiam się nad wymianą obydwu kondensatorów od razu.

Tak bez schematu i okolicy umiejscowienia tych kondensatorów myślę że wartości nie muszą być identyczne ...

Warystor i bezpiecznik sprawdziłem, OK

Ten LEM chyba steruje też włączeniem invertera w sieć. Czyli uruchamia przekaźniki które włączają przetwornicę ( trafo i tranzystory) Nic innego tam nie widzę co może sterować...

Nie mam schematu, niestety czytam bezpośrednio z płytek drukowanych.

Swędzą mnie paluszki aby odłączyć sterownik i pobawić się typowo mechanicznym sposobem załączenia przetwornicy. No ale to już ostateczność.

0
  • #8 20 Maj 2015 18:54
    prose
    Poziom 32  

age1 napisał:
    Tak bez schematu i okolicy umiejscowienia tych kondensatorów myślę że wartości nie muszą być identyczne ...
    W tym układzie muszą być identyczne dla zachowania symetrii.

Dodano po 3 [minuty]:

Sprawdz terz te wcześniej przed dławikami.

0
  • #9 21 Maj 2015 13:45
    age1
    Poziom 12  

prose napisał:
    age1 napisał:
    W tym układzie muszą być identyczne dla zachowania symetrii.

Dodano po 3 [minuty]:

Sprawdz terz te wcześniej przed dławikami.

Tak miałem na myśli takie same Kondensatory wręcz sparowane.

Ale zobacz te małe kondensatory dalej za dławikami.

Wydaje mi się że wszystkie 6 na wyjściu powinny być takie same.

Z braku czasu pozostaje mi tylko weekend "na zabawy" z inverterem.

0
  • #10 21 Maj 2015 15:23
    prose
    Poziom 32  

age1 napisał:
    Wydaje mi się że wszystkie 6 na wyjściu powinny być takie same.
    W innych inwerterach na płytach jest różnie są małe i duże .

0
  • #11 01 Cze 2015 22:27
    putas

Wracając do tematu postu.
    Za radą jednego z kolegów zrobiłem zdjęcia bebechów Aten4600, bo zapewne to jest jakiś "normalny" inwerter tylko pakowany w obudowę z naklejką Aten.
    Może ktoś rozpozna co to jest, bo na płytkach w środku nie znalazłem żadnych istotnych oznaczeń.

Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV

0
  • #12 05 Cze 2015 12:10
    age1
    Poziom 12  

Dałem sobie wakacje od Invertera ATEN.

Pomierzyłem wcześniej napięcia na wszystkich 6 kondensatorach na wyjściu.

Tylko te 2 większe miały problemy, na pozostałych wszystko jednakowo raczej dobrze.

Invertera już nie mam temat ze swojej strony zamykam

Na AlleDrogo przeglądając jedną z ofert zauważyłem w bebechy invertera i podobne rozwiązania układowe na wyjściu jak i Aten-a.

Wydaje mi się że w tej dziedzinie (wyjście napięcia 230V do sieci) już niewiele można coś nowego zdziałać więc wszystkie inne układy będą na pewno podobne...

Pozdrawiam

0
  • #13 05 Cze 2015 19:42
    prose
    Poziom 32  

putas napisał:
    Może ktoś rozpozna co to jest, bo na płytkach w środku nie znalazłem żadnych istotnych oznaczeń.
    Ten sam środek, płyta jest u inwertera Sunteams 4000. Inwerter ATEN 4600TL oraz SUNTECHNICS STW 2000CV

0
  • #14 02 Sie 2015 18:35
    age1
    Poziom 12  

Tak widziałem. Po rozkręceniu widziałem już go luźnego. Nie ma to wpływu na pracę jedynie tor stabilizacji w układzie.

0
  • #15 11 Sie 2015 15:12
    piotr00700
    Poziom 10  

Dzień Dobry - Inwerter jest już sprawny, podłączam się do tematu z pytaniem o certyfikat i oprogramowanie do Inwertera ATEN 4600TL , czy koledze udało się znaleźć oprogramowanie i certyfikat ?

0
  • #16 17 Sie 2015 15:14
    age1
    Poziom 12  

Niestety NIE. Ale przeczesuję NET w poszukiwaniu. Jak coś będę miał od ręki dam znać.

0
  • #17 17 Sie 2015 15:31
    prose
    Poziom 32  

Szukajcie do Sunteams jest to samo.

0
  • #18 29 Sie 2015 09:46
    putas

Co jakiś czas pojawia mi się błąd na inwerterze ATEN 4600TL - czasem raz dziennie, czasem co kilka dni
    Błąd Sensor Damaged - dosłowne tłumaczenie nic nie pomaga.

Na wykresie ładnie widać "tąpnięcie" mocy chwilowej o 9:02. Po restarcie inwertera znowu normalna praca.

Odłączeniu AC nic nie pomaga. Czyli to chyba nie po stronie AC jest błąd.
    Po odłączeniu DC i odczekaniu aż inwerter się uśpi całość wraca do normy, do następnego błędu.
    Otwierałem obudowę i "na oko" nie widać niczego spalonego, przegrzanego itp.
    Ma ktoś konstruktywny pomysł?

0
  • #19 31 Sie 2015 11:23
    piotr00700
    Poziom 10  

Konstruktywny pomysł o ile istnieje to: sprawdź ile dają Ci napięcia w punkcie pracy i OC Twoje Panele, z tego co można poczytać na belgijskich i australijskich stronach to dosyć częsta przypadłość tych inwerterów, pewnie masz logi z inwertera to by stanowiło jakiś wstęp do rozważań jakie napięcie , prądy były tuż przed wystąpieniem błędu , o ile nie masz przekroczonego napięcia DC ok 400V nominal Voltage zgodnie z instrukcją to może być błąd w oprogramowaniu. Jak masz jakieś dokładniejsze dane to można ewentualnie pomyśleć jak obejść ( podzielić prąd płynący przez niego na pół) tego małego LEM-a na Wejściu DC , ja jak na razie w moim tego nie zauważyłem ale nie mam się czym chwalić podpięte tylko 4 GS-50 w szeregu więc idzie na minimalnym napięciu a o mocy się nie wypowiadam ;) na razie jeszcze faza testów. Pozdrawiam Piotr

0
  • #20 31 Sie 2015 13:59
    putas

Inwertera nie mam podpiętego pod kompa bo nie mam softu do niego i nie mam opisu gniazda RS485 - tak więc plików z logami też nie mam.
    Napięcia na wejściu też nie są przekroczone. W trakcie pracy trzyma jakieś 350-375V. Bez obciążenia max pojawia się jakieś 450-470V. Czyli wszystko w zakresie napięć z tabliczki.
    Zauważyłem dziwną ale jeszcze nie do końca potwierdzoną poszlakę. W sobotę i niedzielę jak mi się wyłączył to zdjąłem mu przednią płytę i chyba po tym pracował normalnie. Czyżby się przegrzewał?... Ale jak dotykałem radiatora z tyłu to był ciepły, ale nie gorący. Ale kto wie czy w środku coś się nie grzeje.

Doraźnie mam szelmowski plan (prosty i głupi, ale może skuteczny):
    Inwerter wisi w grodzie, na stojakach z panelami, a pomaga tylko odłączenie DC, a nie chcę co jakiś czas do niego latać, zwłaszcza jak jestem poza domem. Na wejściu DC dam stycznik 2*20A (niestety na AC) sterowany zasilaniem z sieci 230V. W domu dam drugi taki stycznik na zasilaniu AC - sterowany z LK żeby móc zdalnie odłączyć zasilania inwertera i automatycznie odłączyć DC (tym pierwszym stycznikiem).
    Wiem, że na wejściu DC powinien być odpowiedni stycznik ze stykami na 500DC/20A, ale takiego nie mam. A nowy to kupa kasy.
    A dlaczego sądzę, że zwykły pożyje?
    Jak styki będą zwarte to im nic się nie stanie. A rozwieranie i ponowne załączanie będzie tylko w czasie jak inwerter i tak nie pracuje (bo się zawiesi) i prąd płynący z paneli będzie śladowy. Ale życie to zweryfikuje - w razie czego stracę 45zł za stycznik...

0
  • #21 31 Sie 2015 16:02
    piotr00700
    Poziom 10  

Pomysł świetny i logiczny, może się nawet Ci uda bezproblemowo sterowanie stycznika weź z LED+a Fault + jak się ona zapala to pojawia się komunikat o błędzie , a jak jest błąd to inwerter nie generuje prądu tak mi się zdaję że zaraz rozłącza wyjście AC jeżeli się nie pomyliłem ;) od poprzedniej niedzieli jaki mi wyskakiwał błąd o za wysokim poziomie uziemienia ;) to zaraz przekaźnik AC się rozłączał możesz wziąć więc sygnał z czerwonego leda do sterowania przekaźnika na 5 czy 12V i używać go jako sterowanie stycznika 230V nie powinien się wypalać bez obciążenia będzie to taki WatchDog dla systemu Fault. Przy moim błędzie też pomagało tylko odłączenie DC. Co do Twojego podejrzenia na Australijskich stronach też ludzie pisali o tym że padały inwertery z gorąca może to jakiś trop ? Jeżeli chodzi o RS-a to poszukaj w google czegoś takiego "Bluetooth module for all KLNE grid tie inverter systems" np na stronie http://www.savanasolar.com/solar-monitoring-e...o-rs-232-adapter-for-inverter-monitoring.html ja mam zamiar zastosować taki moduł z andurino .

0
  • #22 01 Wrz 2015 12:35
    prose
    Poziom 32  

putas napisał:
    Błąd Sensor Damaged - dosłowne tłumaczenie nic nie pomaga.

To może być czujnik temperatury za wysoka i inwerter rozłącza.

Dodano po 3 [minuty]:

W środku na płycie terz mogą być czujniki temperatury.

0
  • #23 01 Wrz 2015 12:54
    putas

Też tak właśnie się skłaniam do wysokiej temperatury.
    Bo jak nie było upałów to chyba problem nie występował.
    A w łyk-end zdjąłem mu przednią płytę i rzadziej się wyłączał, może dlatego że miał w środku przewiew.

A tak na marginesie, wczoraj podłączyłem wyżej opisane "ręczne" rozłącznie inwertera na odległość za pośrednictwem LK - jak na razie działa i pomaga.
    Trochę taka manufaktura, ale szkoda słonecznych godzin...

0
  • #24 01 Wrz 2015 13:09
    prose
    Poziom 32  

Ja u siebie mam inwertery w pomieszczeniu i musze włączać wentylator bo gorąco jak cholera ,bez wentylatora jeden z falowników zaczoł zmniejszać produkcje .

0
  • #25 01 Wrz 2015 13:19
    putas

Moje inwertery wiszą na stojakach pod panelami. W taką pogodę to raczej nie zmarzną.
    Faktem jest, że SMA ma chyba 4 wentylatory, ale ten ATEN nie.
    Może faktycznie nawiercić trochę otworów i wstawić wiatrak...
    Tylko muszę pomyśleć jak zabezpieczyć to przed deszczem.
    Ale to raczej przemyślenia na przyszły rok - dziś ponoć ostatni dzień upałów.

Gorzej jak upały się skończą, a inwerter nadal będzie fiksował.

0
  • #26 01 Wrz 2015 13:20
    prose
    Poziom 32  

Co do czujników to Aurora Pvi 3600 qutd de ma 2 sztuki na mosfetach i na płycie .

0
  • #27 02 Wrz 2015 14:50
    piotr00700
    Poziom 10  

Koledzy mam do Was pytanie może nie bezpośrednio dotyczące tematu ale z nim związanego. Skoro już mam inwerter Aten i panele GS-50 powiedzmy w odpowiedniej ilości dla jego mocy, jedno i drugie urządzenie używane to co najwyżej może sobie chyba zrobić z nich instalację OFF-gridową bo ... prawnie raczej tych warunków nie przeskoczę i tu pojawia się pytanie czy macie jakiś pomysł jak to podłączyć prawnie do sieci skoro :
    1. ustawa OZE z kwietnia 2015r stanowi w pkt.7
    "7. Energia elektryczna wytworzona z odnawialnych źródeł energii w mikroinstalacji zmodernizowanej po dniu wejścia w życie rozdziału 4 może zostać zakupiona wyłącznie w przypadku, gdy:
    1) w wyniku modernizacji mikro-instalacji nastąpił przyrost mocy zainstalowanej elektrycznej, ale nie więcej niż do 40 kW;
    2) nakłady na modernizację mikroinstalacji wyniosły nie mniej niż 30% wartości początkowej modernizowanej mikroinstalacji;
    3) urządzenia wchodzące w skład zmodernizowanej mikroinstalacji, służące do wytwarzania energii elektrycznej, zamontowane
    w czasie modernizacji zostały wyprodukowane nie później niż w terminie 48 miesięcy przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w zmodernizowanej mikroinstalacji.

8. Cena zakupu energii elektrycznej, o której mowa w ust. 1, wynosi 100% średniej ceny sprzedaży energii elektrycznej na rynku konkurencyjnym w poprzednim kwartale ogłoszonej przez Prezesa URE na podstawie art. 23 ust. 2 pkt 18a ustawy – Prawo energetyczne. "
    2." wyjątek zgłoszeni do TAURON - Dystrybucja" Załączniki do zgłoszenia - Parametry techniczne, charakterystykę ruchową i eksploatacyjną przyłączanych urządzeń, instalacji lub sieci, w tym specyfikację techniczną
    karty katalogowe urządzeń wytwórczych i przekształtnikowych.
    3. Deklarację zgodności parametrów technicznych przyłączanych instalacji, urządzeń lub sieci z aktualną dyrektywą niskonapięciową LVD oraz
    dyrektywą kompatybilności elektromagnetycznej."
    3 załącznik wymogów Tauron Dystrybucja - Kryteria przyłączania

0
  • #28 02 Wrz 2015 18:51
    prose
    Poziom 32  

piotr00700 napisał:
    3) urządzenia wchodzące w skład zmodernizowanej mikroinstalacji, służące do wytwarzania energii elektrycznej, zamontowane
    w czasie modernizacji zostały wyprodukowane nie później niż w terminie 48 miesięcy przed dniem wytworzenia po raz pierwszy energii elektrycznej w zmodernizowanej mikroinstalacji.

To chyba się tyczy jak bierzesz dofinansowanie.

0
  • #29 02 Wrz 2015 22:11
    piotr00700
    Poziom 10  

Dobry wieczór art 41 pkt 7 ustawy OZE z kwietnia ,niestety nie dotyczy to dofinasowania np. prosumnet a skorzystania jako formy pomocy publicznej z taryfy FIT a jeszcze lepsze jest w projekcie nowelizacji ustawy OZE że dystrybucja musi odkupić tylko do granicy 950kWh/kW/rok a więc wszelkie trakery, doświetlacze, chłodzenie paneli poprawiające wydajność nie przydadzą się do niczego innego poza grzaniem basenu bo albo ponad tą granicę oddawanie za darmo albo jak dzisiaj za 13 groszy ale to inna bajka, na razie prosiłbym o informacje od instalatorów po 1 sierpnia 2015 czy dystrybutorzy sieci wymagają tego 4 letniego okresu od produkcji do pierwszego wytworzenia energii w instalacji tj po. 01.01.2016 ? dla paneli i inwertera czy tylko dla inwertera? Pozdrawiam Piotr

0
  • #30 03 Wrz 2015 20:06
    prose
    Poziom 32  

putas napisał:
    Może faktycznie nawiercić trochę otworów i wstawić wiatrak...

Ja do Eversolar wstawiłem wentylatorek na radiator od dołu i jest chłodny.

0