Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Hyundai RTC 182 - + przedwzmacniacz, zła jakość dźwięku.

Janislaw23 13 May 2015 22:43 1032 13
    Janislaw23
    Level 8  
    Witam serdecznie. Jestem posiadaczem sprzętu audio Hyundai RTC 182 umożliwiającego odtwarzanie płyt winylowych. Kilka dni temu zakupiłem też przedwzmacniacz ART DJ PRE II. W celu podłączenia sprzętu do komputera, podłączyłem gramofon do preampa kablem RCA/RCA. Z gramofonu Line out, do przedwzmacniacza Line In. Następnie kablem RCA/Jack podłączam przedwzmacniacz do komputera Samsung 550P5C-S05PL. Z preampa Line Out, do kompa Jack w port mikrofonowy. Niestety, kiedy chcąc nagrać dźwięk z płyty winylowej z pomocą programu Audacity zauważyłem, że dźwięk jest bardzo głośny, niewyraźny. Manipulowanie pokrętłem i przyciskami na przedwzmacniaczu nie daje żadnych rezultatów. Mógłby mi ktoś wyjaśnić, co mogę z tym zrobić?

Orientuje się też ktoś, czy mógłbym nagrywać dźwięk z winyla podłączając przedwzmacniacz do samplera MPC Studio, zamiast do komputera?
    sosarek

Level 43  
    Janislaw23 wrote:
    do kompa Jack w port mikrofonowy

No i tu najprawdopodobniej leży problem, przesterowujesz dźwięk - gniazdo mikrofonu działa inaczej niż wejście liniowe.
    Janislaw23
    Level 8  
    W takim razie co powinienem zrobić? Sytuacja wygląda identycznie, kiedy podłączę przedwzmacniacz do głośników tym samym kablem.
    sosarek

Level 43  
    Podłącz zewnętrzne głośniki bezpośrednio do wyjść Line out Hyundaia i sprawdź jaką wtedy uzyskasz jakość dźwięku.
    Janislaw23
    Level 8  
    Jakość dźwięku jest znacząco lepsza, ale po podłączeniu do komputera jest niewyraźny, tylko tym razem gra ciszej.

Mam podłączyć preampa do gramofonu i z gramofonu Line Out do głośników?
    Polon_us
    Level 42  
    @Janisla23 - jeśli można się spytać ...

Po co kolega używa ten przedwzmacniacz? W przypadku tego zestawu Hyundai nie wydaje się zasadne użycie przedwzmacniacza.
    Janislaw23
    Level 8  
    Używam przedwzmacniacza w celu wzmocnienia dźwięku płynącego z winyla. Przede wszystkim przeczytałem, iż należy tak zrobić, by uzyskać wyraźniejszy i głośniejszy dźwięk. Kiedy podłączyłem Line Out z gramofonu do kompa(bez użycia preampa), dźwięk był również niewyraźny i cichy, występowało duże echo.
    Z przedzmacniaczem dźwięk jest podobny, z tym, że głośniejszy.
    Polon_us
    Level 42  
    Janislaw23 wrote:
    Przede wszystkim przeczytałem, iż należy tak zrobić, by uzyskać wyraźniejszy i głośniejszy dźwięk

Mogę zrozumieć te powody. Szkopuł w tym, że wzmiankowany przedwzmacniacz - ART DJ PRE II - ma wbudowany korektor charakterystyki RIAA.
    Tego rodzaju przedwzmacniacze używa się w sytuacji, kiedy trzeba podłączyć gramofon z wkładką magneto-elektryczną do wzmacniacza, który nie ma wejścia Phono.

W przypadku kolegi, ten gramofon jest częścią całego zestawu - takie combo, jak to się kiedyś mówiło. Zestaw ten ma jedno wspólne wyjście Line Out - czy to gramofon, CD czy inne USB - wszystko to
    powinno być poprawnie odtwarzane przez urządzenie podłączone do tego wyjścia. A to oznacza, że przedwzmacniacz z charakterystyką RIAA jest wbudowany w te urządzenie, zakładając, że gramofon ma wkładkę MM.
    Także, kolega podłączając ten przedwzmacniacz wprowadza chaos w charakterystyce dźwięku z tego zestawu, w tym przypadku z gramofonu.

Swoją drogą, nigdzie nie mogę znaleźć, jakiego rodzaju wkładka jest użyta w tym zestawie.

Jeżeli kolega ma możliwość, proszę zrobić próbę i podłączyć wyjście Line Out tego zestawu do jakiegoś wzmacniacza - z i bez przedwzmacniacza. W pierwszym przypadku dźwięk powinien był być wyraźniejszy, aczkolwiek może być cichszy.

Moim zdaniem, kolega powinien podłączać ten zestaw do komputera bez tego przedwzmacniacza. Wyjście Line Out podłączyć bezpośrednio do gniazd Line In w komputerze.
    W komputerze, niezależnie od ustawień do nagrywania w programie AudaCity, proszę sprawdzić standardowe ustawienia Windows do nagrywania. Może są za nisko ustawione i stąd dźwięk wydaje się cichszy.

Reasumując, o ile sygnał z tego urządzenia wymaga wzmocnienia to nie może być zrealizowane przez posiadany przez kolegę przedwzmacniacz - musi być to przedwzmacniacz o typowej, liniowej charakterystyce .
    irekr
    Moderator
    Z dość mglistych opisów wynika, że jest tam wkładka piezoelektryczna...
    Janislaw23
    Level 8  
    Polon_us wrote:
    W przypadku kolegi, ten gramofon jest częścią całego zestawu - takie combo, jak to się kiedyś mówiło. Zestaw ten ma jedno wspólne wyjście Line Out - czy to gramofon, CD czy inne USB - wszystko to
    powinno być poprawnie odtwarzane przez urządzenie podłączone do tego wyjścia. A to oznacza, że przedwzmacniacz z charakterystyką RIAA jest wbudowany w te urządzenie, zakładając, że gramofon ma wkładkę MM.

Jest dokładnie tak jak piszesz. Nie wiem jednak niestety jaki to rodzaj wkładki, bo się na tym nie znam. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia tego faktu?

Polon_us wrote:
    Jeżeli kolega ma możliwość, proszę zrobić próbę i podłączyć wyjście Line Out tego zestawu do jakiegoś wzmacniacza - z i bez przedwzmacniacza. W pierwszym przypadku dźwięk powinien był być wyraźniejszy, aczkolwiek może być cichszy.

Nie mam możliwości podłączenia gramofonu do wzmacniacza, bo takowego niestety nie posiadam.
    Polon_us wrote:
    Moim zdaniem, kolega powinien podłączać ten zestaw do komputera bez tego przedwzmacniacza. Wyjście Line Out podłączyć bezpośrednio do gniazd Line In w komputerze.
    W komputerze, niezależnie od ustawień do nagrywania w programie AudaCity, proszę sprawdzić standardowe ustawienia Windows do nagrywania. Może są za nisko ustawione i stąd dźwięk wydaje się cichszy.

Po podłączeniu do głośników sygnał jest w porządku, jednak po podłączeniu do komputera i próbie nagrania jest cichszy i występuje duże echo, które zniekształca dźwięk i kompletnie zmienia jego brzmienie.

Polon_us wrote:
    Reasumując, o ile sygnał z tego urządzenia wymaga wzmocnienia to nie może być zrealizowane przez posiadany przez kolegę przedwzmacniacz - musi być to przedwzmacniacz o typowej, liniowej charakterystyce .

Jak już wspomniałem nie znam się na tym, mogę prosić o wyjaśnienie albo przykład?
  • Helpful post
    Polon_us
    Level 42  
    Janislaw23 wrote:
    est dokładnie tak jak piszesz. Nie wiem jednak niestety jaki to rodzaj wkładki, bo się na tym nie znam. Czy jest jakaś możliwość sprawdzenia tego faktu?

To już nie ma znaczenia. Układy wewnętrzne tego urządzenia korygują sygnał odpowiednio do rodzaju wkładki.
    Janislaw23 wrote:
    Po podłączeniu do głośników sygnał jest w porządku, jednak po podłączeniu do komputera i próbie nagrania jest cichszy i występuje duże echo, które zniekształca dźwięk i kompletnie zmienia jego brzmienie.

Czy kolega sprawdził ustawienia nagrywania audio dla Windows?
    Na wszelki wypadek przypomnę:
    Kliknąć ikonę głośnika w prawym dolny rogu -> obrazek głośników ( u góry w oknie które się pokaże) -> zakładka "Poziomy". Tam wyciszyć i wyłączyć wejście mikrofonowe, a poziom wejścia Line In zwiększyć rozsądnie. Również można sprawdzić balans między kanałami.
    Powinno to mniej więcej wyglądać tak, jak na poniższym zrzucie ekranu:

Hyundai RTC 182 - + przedwzmacniacz, zła jakość dźwięku.

Janislaw23 wrote:
    Polon_us napisał:

Jak już wspomniałem nie znam się na tym, mogę prosić o wyjaśnienie albo przykład?

Mówiąc bardzo generalnie, wzmacniacz o charakterystyce liniowej wzmacnia cały sygnał audio równo. Przedwzmacniacz posiadany przez kolegę wzmacnia sygnał wg zaleceń RIAA,
    tj. tzw. krzywej RIAA dla gramofonów z wkładką MM. RIAA - Recording Industry Assocation of America.

I jeszcze jedno. Wg instrukcji te urządzenie ma możliwość zgrywania płyt z gramofonu na pendrive podłączonego do gniazda USB. Nie byłoby łatwiej tą drogą, o ile ustawienia podane powyżej nie pomogą?
    A całe nagranie można już by spokojnie "obrobić" w AudaCity.
    sosarek

Level 43  
    Polon_us wrote:
    Tam wyciszyć i wyłączyć wejście mikrofonowe, a poziom wejścia Line In zwiększyć rozsądnie.

Janislaw23 wrote:
    do kompa Jack w port mikrofonowy

I tu chyba jest problem, ponieważ laptop nie posiada wejścia Line-In, a mikrofonowe przesterowuje sygnał.
    Janislaw23
    Level 8  
    Polon_us wrote:
    I jeszcze jedno. Wg instrukcji te urządzenie ma możliwość zgrywania płyt z gramofonu na pendrive podłączonego do gniazda USB. Nie byłoby łatwiej tą drogą, o ile ustawienia podane powyżej nie pomogą?
    A całe nagranie można już by spokojnie "obrobić" w AudaCity.

Przepraszam za zawracanie głowy. Nawet nie znałem takiej możliwości swojego sprzętu. Teraz mam do sprzedania przedwzmacniacz. :) Dziękuję Bracie, pozdrawiam!
    Polon_us
    Level 42  
    Proszę bardzo :_)

Janislaw23 wrote:
    Nawet nie znałem takiej możliwości swojego sprzętu.

Pozwolę sobie na małą dygresję. Moi amerykańscy koledzy na drzwiach służbowego pomieszczenia mają dumnie wywieszony
    napis "Real men do not read manuals!", co znaczy "Prawdziwi mężczyźni nie czytają instrukcji obsługi!".

Szkopuł w tym, że w przypadku jakiś problemów z danym urządzeniem, nie mają dużego pojęcia jak postępować. I zachowują się jak dzieci w przerzucaniu problemu na kogoś innego. Hyh ...

Ale to tak na uboczu :)