Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak podłączyć PS4 oraz PC do amplitunera Sony?

harom1 14 Maj 2015 01:31 1461 11
  • #1 14 Maj 2015 01:31
    harom1
    Poziom 10  

Witam.

Kupiłem dziś amplituner Sony STR-DE598 (wiem, że stary, ale cóż) + 2 kolumny sony + subwoofer też sony. Głośniki 2.1 podłączone do ampli.

Podłączyłem komputer do amplitunera następująco: kabel mini jack do wejścia audio zintegrowanej karty dźwiękowej - 2 RCA do amplitunera pod kanał DVD. Działa ok. Pytanie czy wycisnę lepszą jakość stereo (+sub) podłączając to jakoś cyfrowo? Na płycie głównej mam wejście żółte (chyba cyfrowe, coax?). W amplitunerze jest wejście Coax (DVD) żółte. Połączyć oba urządzenia kablem coaxial? Będzie lepiej niż to co mam teraz? (mini jack-2RCA).

Drugie pytanie - jak połączyć konsolę PS4 do tego ampli, a co za tym idzie - mieć dźwięk stereo na moich kolumnach? Konsola podłączona kablem HDMI do TV, czy dźwięk uzyskam łącząc kablem optycznym PS4 z ampli?

Proszę o najprostszy i najlepszy tutorial, tak abym uzyskał jak najlepszą jakość dźwięku. Nie zależy mi na 5.1 bo zwyczajnie nie mam tyle głośników. 2+1 wystarczy.

Dodam, że czytałem na innych forach, ale mam mętlik w głowie. Sprawę komplikuje brak HDMI w amplitunerze (niestety stary sprzęt).

Dziękuję

0 11
  • #2 14 Maj 2015 05:43
    Polon_us
    Poziom 41  

harom1 napisał:
    Pytanie czy wycisnę lepszą jakość stereo (+sub) podłączając to jakoś cyfrowo?

Jakość dźwięku powinna być lepsza.
    harom1 napisał:
    Połączyć oba urządzenia kablem coaxial?

Wystarczy zwykły przewód CINCH.

O jednej rzecz trzeba pamiętać. O ile kolega będzie chciał wykorzystywać te wyjście cyfrowe, to trzeba zmienić ustawienia karty dźwiękowej w komputerze
    -> Panel kontrolny -> Dźwięk. Należy tam zmienić urządzenie domyślne z głośników komputera na wyjście cyfrowe S/PDIF.
    harom1 napisał:
    Konsola podłączona kablem HDMI do TV, czy dźwięk uzyskam łącząc kablem optycznym PS4 z ampli?

Tak. W konsoli trzeba zmienić ustawienia sygnału wyjściowego audio z HDMI na optyczne (S/PDIF).
    harom1 napisał:
    Nie zależy mi na 5.1 bo zwyczajnie nie mam tyle głośników. 2+1 wystarczy.

Miałbym tu sugestię. Proszę upewnić się, że w ustawieniach głośników w wzmacniaczu głośniki tylne (surround) są zadeklarowane jako nie podłączone.
    To jest istotne, bo w takim przypadku wzmacniacz otrzymując sygnał 5.1 będzie go prawidłowo interpretował do postaci 2.1.

0
  • #3 14 Maj 2015 07:38
    grubs
    Poziom 32  

Ja dodam że napisałeś że masz na karcie zintegrowanej wejście a ma być wyjście.
    Można uznać to za pomyłkę ale równie dobrze może być śledź z wejściem coax a wyjściem optycznym lub wbudowane wejście/wyjście.
    Dobrze było by podać model płyty głównej.
    Czy obecnie sygnał subwoofer (analogowo) jest podłączony? Bo trochę niejasno to opisałeś.

0
  • #4 14 Maj 2015 11:22
    harom1
    Poziom 10  

Płyta główna: Asrock p67 Pro3, jest jedno wyjście na chinch (Coaxial Out, racja, moja pomyłka z wejściem).

Subwoofer podłączony kablem chinch do amplitunera (kabel z jedna wtyczką męską po obu stronach). Sub out do sub in chyba na tej zasadzie. Przy podłączeniu analogowym do PC wszystko działa, zmieniam tylko z 2CH na A.F.D w opcjach amplitunera.

Dodano po 8 [minuty]:

Do Polon_us:

Co do ostatniego zdania, apropo ustawień głośników. O ile przy 2 kolumnach bez sub jest oczywiste - wyświetla się 2CH, tak przy podłączeniu subwoofera muszę przełączyć na A.F.D, na wyświetlaczu pokazuje Pro Logic II x i wyświesta SW, L, C, R, sr, sl, sb - czyli tak jakby wszystkie 6 kanałów z 5.1. Czy w tej sytuacji zatem dźwięk ze źródła 5.1 (gra, film z AC3) będzie prawidłowo odtwarzany jako 2.1?

0
  • #5 14 Maj 2015 12:29
    Polon_us
    Poziom 41  

harom1 napisał:
    Co do ostatniego zdania, apropo ustawień głośników. O ile przy 2 kolumnach bez sub jest oczywiste - wyświetla się 2CH, tak przy podłączeniu subwoofera muszę przełączyć na A.F.D, na wyświetlaczu pokazuje Pro Logic II x i wyświesta SW, L, C, R, sr, sl, sb - czyli tak jakby wszystkie 6 kanałów z 5.1. Czy w tej sytuacji zatem dźwięk ze źródła 5.1 (gra, film z AC3) będzie prawidłowo odtwarzany jako 2.1?

Nie do końca rozumiem tę kwestię ...

Trzeba przełączać na ProLogic, aby subwoofer grał?
    Przy odtwarzaniu stereo subwoofer nie gra? Dobrze rozumiem? Proszę to wyjaśnić jaśniej lub prościej :)
    Kolega pisze raz o trybie analogowym (Pro Logic), a raz o cyfrowym - AC-3.

harom1 napisał:
    Płyta główna: Asrock p67 Pro3, jest jedno wyjście na chinch (Coaxial Out, racja, moja pomyłka z wejściem).

Plyta główna ma dwa wyjścia cyfrowe audio - optyczne i koaksjalne.

0
  • #6 14 Maj 2015 12:39
    harom1
    Poziom 10  

Postaram się chociaż temat audio póki co dopiero poznaję.

Dowiedziałem się już jak podłączyć PS4 - TV podłączyć kablem optycznym do amplitunera, ustawić w TV zewnętrzne głośniki i konsola przez HDMI do TV.

Kwestia tylko komputera. Czy jeżeli podłącze kablem optycznym bezpośrednio do amplitunera będzie ok?

Czarna magia natomiast dla mnie to kanały - 2.0, 2.1, 5.1, analog/cyfrowe/prologic itp. Kompletnie nie wiem co ustawić.

Na amplitunerze (Sony STR-DE598) mam przyciski 2CH, A.F.D, music, itp.

W momencie, gdy mam podłączone same kolumny (bez suba) działa na 2CH (czyli stereo). Kiedy podłącze subwoofer na tej samej opcji - nie gra.

Subwoofer dopiero się włącza, gdy przełączę na A.F.D w amplitunerze i na wyświetlaczu pojawia się Prologic IIx.

Najprościej jak potrafię, sorry :D

0
  • #7 14 Maj 2015 12:53
    grubs
    Poziom 32  

To jest zgodne z instrukcją.
    Mianowicie w ręcznie ustawionym trybie stereo mamy tylko dźwięk stereo.
    Aby subwoofer działał należy włączyć tryb auto format direct czyli A.F.D ale pamiętaj żeby było na Auto a nie np. na PRO LOGIC.
    Zacznij od tego o czym pisał kolega Polon_us czyli ustaw subwoower na on. A głośniki tylne i wszystkie inne oprócz frontowych na off.

I teraz masz kilka możliwości.

Ta której używasz czyli podajesz sygnał stereo z komputera a to amplituner przerabia go tak aby sub grał.
    Druga metoda to podanie sygnału cyfrowego czy to będzie podane kablem optycznym czy kablem "czincz-czincz" łączącym wejścia in/out coax nie ma znaczenia. Tu też ustawiasz AFD na auto i będziesz widział jaki sygnał dociera do amplitunera przez zapalanie się ikon na panelu. Teoretycznie gdy wykryje sygnał DD5.1 powinien go przerobić do stereo ale nie wiem czy tak będzie, przetestuj.

I trzecia możliwość to podpiąć stereo z komputera do wejścia multichannel na fronty oraz osobno subwoofer kablem mini jack mono na chinch do wejścia subwoofer in. Wtedy ustawiasz wejście multichanel in. W komputerze ustawiasz dźwięk 2.1 w panelu realteka.

Popróbuj możliwości i wybierz tę która Ci najbardziej odpowiada.

0
  • #8 14 Maj 2015 13:00
    Polon_us
    Poziom 41  

A frontowe głośniki powinny być zadeklarowane jako "Small" w ustawieniach wzmacniacza.

Jak kolega wprowadzi/sprawdzi te ustawienia głośników to wtedy można sprawdzić, czy subwoofer działa dla stereo.

A do reszty dojdziemy.

harom1 napisał:
    Dowiedziałem się już jak podłączyć PS4 - TV podłączyć kablem optycznym do amplitunera, ustawić w TV zewnętrzne głośniki i konsola przez HDMI do TV.

Można i tak. Jest to również prawidłowa droga.
    harom1 napisał:
    Czy jeżeli podłącze kablem optycznym bezpośrednio do amplitunera będzie ok?

Jak najbardziej. Proszę pamiętać, co napisałem uprzednio o ustawieniach karty audio.

0
  • #9 14 Maj 2015 23:42
    harom1
    Poziom 10  

Ok kupiłem dziś 2 kable optyczne. Sprawa TV i PS4 załatwiona - wszystko gra bardzo ładnie na stereo ustawionym ręcznie. Dźwięk z konsoli jest na tyle mocny, że nie potrzebuję dodatkowego basu z suba.

Inaczej jest z PC. Podłączony kablem optycznym bezpośrednio do amplitunera. Gra bardzo ładnie, jednak muszę mieć włączony A.F.D, o czym już mówiłem.

Teraz w odpowiedzi na Wasze posty - nie potrafię ustawić Auto tak, aby nie było ProLogic II. Cały czas jest włączony.

Druga sprawa - nie wiem jak wyłączyć tylne głośniki (których fizycznie nie ma). Nie widzę takich opcji w ustawieniach ampli. Może znacie się na obsłudze podobnych ampli i podpowiecie co nieco w samej obsłudze tego urządzenia? Ewentualnie jakiś manual po polsku? Wolałbym pierwszą opcję :) dzięki

Dodano po 1 [godziny] 17 [minuty]:

Ok znalazłem manual. Oto postępy:

- Komp podłączony optykiem do ampli
    - Kolumny ustawione na small, wszystkie zbędne głośniki wyłączone
    - Dystans ustawiony

Dziś już późno na testy, ale jutro sprawdzę, czy jest w ogóle różnica. Na 2CH dalej sub nie działa, mimo tego, że jest na YES. Wygląda na to, że tylko na tym A.F.D może grać.

W razie czego podpowiedzcie co jeszcze warto ustawić dla jak najlepszego dźwięku 2.1.

Swoją drogą dlaczego fronty na small? Te kolumny mają jakiś tam bass reflex i całkiem basik idzie z nich (choć z subem dużo lepiej).

Dodano po 2 [minuty]:

Jeszcze jedno - sub ustawić na 50hz czy 200hz? Ma z tyłu przełącznik.. Na razie jest cały czas na 50hz - tak jak było.

0
  • #10 14 Maj 2015 23:54
    grubs
    Poziom 32  

No a co się dzieje jak wielokrotnie wciskasz A.F.D.
    Powinny się zmieniać tryby między innymi na A.F.D. auto.

0
  • #11 15 Maj 2015 10:01
    Polon_us
    Poziom 41  

harom1 napisał:
    Na 2CH dalej sub nie działa, mimo tego, że jest na YES.

Instrukcja wyraźnie mówi, że w trybie 2CH subwoofer jest wyłączany. Aby go włączyć w tym trybie należy ustawić AFD AUTO. Tak jak słusznie zauważył kolega grubs.
    harom1 napisał:
    Swoją drogą dlaczego fronty na small?

Nie muszą być ustawione na "Small". Po prostu ustawia się tak, aby uzyskać lepszy efekt na subwooferze.
    Kolega może zmienić na "Large", ale wtedy trzeba liczyć się z tym, że subwoofer może inaczej reagować, tj. słabiej.
    W takiej sytuacji można co nieco wzmocnić jego działanie w ustawieniach.
    Kolega sam musi wybrać swoje optymalne, najlepsze ustawienie.
    harom1 napisał:
    Jeszcze jedno - sub ustawić na 50hz czy 200hz? Ma z tyłu przełącznik.. Na razie jest cały czas na 50hz - tak jak było.

Są różne szkoły. Ja osobiście preferuję granicę w okolicach 100Hz. Ale każdy ma swoje gusta. Wartość tej częstotliwości można rownież ustawić w wzmacniaczu.
    Niech kolega po-eksperymentuje trochę i znajdzie swoje ulubione ustawienia.

0
  • #12 15 Maj 2015 10:52
    harom1
    Poziom 10  

Jasne - nie wiedziałem wcześniej, że można to wszystko tak spersonalizować. Tak czy siak dzięki za pomoc!

0