Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy wentylator jest za mocny do CPU ?

kriss1974 14 Maj 2015 08:39 882 13
  • #1 14 Maj 2015 08:39
    kriss1974
    Poziom 11  

WITAM.
    Potrzebuję Waszej pomocy ponieważ zmieniam chłodzenie CPU ale mam mały problem z wentylatorem ponieważ chyba jest za duży (taki jak w zasilaczu), wychodzą z niego cztery kable zakończone takim samych wtykiem jak w normalnych wiatrakach do CPU.
    Problem pojawił się po jego podłączeniu bo po 2-3 sekundach komputer się wyłączał i co gorsze nawet po podłączeniu starego małego wiatraka dalej się wyłączał, problem zniknął dopiero po półgodzinie.
    W pewnym momencie myślałem że spaliłem płytę główną bo przez pół godziny co chwilę się wyłączała.
    Więc moje pytanie brzmi czy można podłączyć na płycie głównej do gniazda dla wentylatora do CPU większy wiatrak ?
    Ja go podłączyłem ponieważ miał taką samą wtyczkę jak ten mały standardowy wiatraczek od CPU. Czy wentylator jest za mocny do CPU ?
    Z góry wielkie dzięki za pomoc.
    P.S. Wydaje mi się że pomimo iż te wentylatory pracują na 12V to ten większy ma inną wartość Amperów 0.50A ale czy przez to może dojść do spalenia płyty głównej bo inaczej będę musiał zrobić do niego osobno potencjometr bo na pełnych obrotach jest za głośny.

• #2 14 Maj 2015 09:18
    misiu1315
    Poziom 10  

Jeśli komputer się wyłącza, to przede wszystkim prawdopodobnie jest to wina braku pasty termoprzewodzącej (lub jest stara) albo jest źle założony radiator. W wypadku kiedy założyłeś stary wentylator komputer nie powinien się wyłączyć, tak naprawdę na samym radiatorze też od razu nie powinien tego zrobić. Wniosek - źle założony radiator, bądź problem z pastą między nim, a procesorem. W tym przypadku według mnie moc wentylatora nie ma znaczenia. Płyta główna jest w stanie zasilić bez kłopotu taki wentylator. Jako przykład podam Ci chociażby układy chłodzenia oparte o dwa wentylatory, a jedną wtyczkę zasilającą, ich łączny amperaż jest podobny.

• #3 14 Maj 2015 14:23
    kriss1974
    Poziom 11  

Nie no takich szkolnych błędów to ja już nie popełniam jak brak pasty.
    Przez ten wiatrak myślałem że płyta główna jest do wyrzucenia bo po 2-3 sekundach od włączenia się wyłączała i nie pomogła nawet zmiana wiatraka na ten stary oryginalny ,dopiero gdzieś po pół godzinie płyta zaczęła normalnie chodzić a szczerze mówiąc miałem już ją pakować do śmieci. A radiator został podłączony prawidłowo tzn. jego kable są oryginalne nie dosztukowywane i wtyczka też więc ją tą wtyczkę po prostu wsadziłem do gniazda dla wiatraka od CPU. A co do tych dwóch twoich wentylatorów podłączonych do jednej wtyczki to może są to zwykłe małe wentylatory.

Dodano po 10 [minuty]:

Dla przykładu pokarzę różnice pomiędzy standardowym wiatrakiem CPU a tym który ja podłączyłem. Czy wentylator jest za mocny do CPU ?

Dodano po 1 [minuty]:

Może Tobie chodzi o dwa takie małe bo ja podłączyłem jeden taki duży i prawie pożegnałem się z płytą główną.

• #4 14 Maj 2015 15:31
    misiu1315
    Poziom 10  

kriss - bez urazy, ale mylisz pojęcia

http://pclab.pl/zdjecia/artykuly/surmacz/coolery-high-end/mcx1.jpg

to jest radiator, jeśli jest nieprawidłowo osadzony, to procesor się przegrzewa i automatycznie komputer się wyłącza :-)

Ale przede wszystkim kup normalny wentylator 80mm, albo załóż stary jeśli pasuje, a z dużego zrezygnuj bo jego montaż mija się z celem jeśli masz zwykłe chłodzenie.

Wrzuć zdjęcie płyty głównej z założonym radiatorem dla ułatwienia to coś może doradzimy bo jest tu za mało informacji jak dla mnie :-)

A skoro uważasz, że tak jest dobrze i wiesz lepiej jak wyglądają takie układy chłodzenia, to przykro mi ale nie mogę Ci więcej pomóc, a możesz się pochwalić jak upieczesz procesor ;-)

• #5 14 Maj 2015 15:35
    noel200
    Poziom 22  

To czy konkretna twoja płyta główna pociągnie ten wentylator to musisz poszukać w specyfikacji ewentualnie napisać do producenta jak nie znajdziesz. Ale przede wszystkim musisz sprawdzić jaki jest układ wyprowadzeń. Może w tym dużym wentylatorze kabelki inaczej są we wtyczce ułożone i zrobiłeś dla płyty zwarcie dlatego się wyłączyła. Albo właśnie również przez to płyta nie otrzymała sygnału z wentylatora, że ten się kręci i żeby nie spalił się procesor się wyłączyła.

• #6 14 Maj 2015 17:56
    tomek122
    Poziom 21  

Przecież ewidentnie z opisu wynika, że procesor się przegrzewa. Przecież pisał, że musiał później odczekać pół godziny.

Zamontuj ponownie radiator na procesorze i wentylator. Nie zapominając oczywiście o tym żeby dać pastę.

• #7 14 Maj 2015 18:28
    noel200
    Poziom 22  

tomek122 napisał:
    Przecież ewidentnie z opisu wynika, że procesor się przegrzewa

A w którym miejscu? Odpalałem komputer całkowicie bez radiatora i zanim się wyłączał to mijało nawet do 20-25s a nie 2s i ponowne uruchomienie było możliwe już po 2 minutach. Poza tym dlaczego jedynie po odczekaniu komputer się uruchomił poprawnie? Jeżeli źle założony jest radiator to dalej powinien się wyłączać.

• #8 14 Maj 2015 19:21
    tomek122
    Poziom 21  

Napisałeś: problem zniknął dopiero po półgodzinie. 

Dodano po 18 [sekundy]:

Napisałeś: problem zniknął dopiero po półgodzinie. 

• #9 17 Maj 2015 19:05
    kriss1974
    Poziom 11  

Bardzo przepraszam z spóźnienie z odpowiedzią ale miałem nieoczekiwany wyjazd w góry na weekend i przy okazji dziękuję wszystkim forumowiczom za pomoc.
    Może podam nazwę mojej płyty głównej
    P5N32-E SLI
    i link ze specyfikacją
    http://www.asus.com/pl/Motherboards/P5N32E_SLI/

Jeśli chodzi o ten duży wentylator to jest on w komplecie z radiatorem "Cooler Master" pod gniazdo procesora 775
    Jak widać wentylator ma wtyczkę z czterema przewodami do gniazda na płycie głównej od chłodzenia CPU.
    Cały komplet radiator z wentylatorem nie jest do końca kompletny po złożeniu wszystkich części bo nie do końca wszystko ze sobą pasuje. Całość kupiłem ostatnio w sieci z opisem że jest to chłodzenie pod CPU 775 ale na mój rozum to chyba jest to zdemontowane z jakiegoś specyficznego PC-ta składanego fabrycznie. Jak widać ta zielona obudowa wentylatora ma po bokach kilka zatrzasków które wcześniej prawdopodobnie pasowały do obudowy PC. W moim wypadku muszę trochę improwizować z założeniem tego wentylatora na radiator bo jak wcześniej wspominałem nie do końca wszystkie części do siebie pasują.
    Podsumowując to ten wentylator chyba raczej na pewno zrobiony jest do chłodzenia procesora tylko może płyta główna do której był podłączony była specjalnie przystosowana do niego a do innych płyt może nie pasuje tylko dlaczego ma wtyczkę która pasuje do wszystkich płyt ?
    Więc moje pytanie to czy do płyty głównej pod to gniazdo można podłączyć taki mocny i gabarytowo duży wiatrak ?
    Czy wentylator jest za mocny do CPU ? Czy wentylator jest za mocny do CPU ? Czy wentylator jest za mocny do CPU ? Czy wentylator jest za mocny do CPU ?

• Pomocny post
    #10 18 Maj 2015 13:25
    sosarek
    Poziom 43  

To chłodzenie pochodzi z komputerów Fujitsu-Siemens serii TX 150. Jeśli nie przylegało prawidłowo do procesora po montażu to mogłeś doprowadzić do przegrzania CPU.

• #11 19 Maj 2015 20:07
    kriss1974
    Poziom 11  

Wielkie dzięki za naprawdę pomocną odpowiedz bo przynajmniej teraz wiem skąd pochodzi ten radiator z wentylatorem. Nazwa tego sprzętu ""Siemans-Fujitsu TX150" pozwoliła mi zrozumieć jak dopasować ten wentylator do radiatora (dokładna nazwa sprzetu od tych elementów to "Celsius M450") ale niestety nadal nie wiem czy bez problemu mogę podłączyć ten wentylator do mojej płyty ,czy on jej nie spali. Tak jak napisałem PC-t wyłączył się po dwóch sekundach a CPU był na zegarze fabrycznym więc nie powinien się tak aczkolwiek szybko przegrzać.
    Więc był bym bardzo wdzięczny osobie która mi powie czy podłączenie takiego (trochę nie standardowego) wiatraka jest w miarę bezpieczne.
    Podam jeszcze raz jego parametry.
    12V
    0.50A
    Bardzo zależy mi na tym pytaniu i z góry dziękuję za pomoc.

• Pomocny post
    #12 20 Maj 2015 06:55
    noel200
    Poziom 22  

http://dlcdnet.asus.com/pub/ASUS/mb/socket775/P5N32-E%20SLI/e2929_P5N32-E_SLI.pdf
    Strona 56.
    Wentylatory mogą mieć nawet 1A lub więcej. Masz też na tej stronie rozpiskę pinów gniazda cpu_fan więc porównaj z wentylatorem tym co chcesz podłączyć.
    A tak z ciekawości ile prądu pobierał oryginalny wentylator?
    Pierwsza sprawa to radiator który chcesz założyć, musi być przystosowany do podstawki w twojej płycie. Jeżeli jest odpowiedni to pasta w dłoń i zakładaj. Zamocowanie musi być solidne i pewne. Docisk równomierny. Jeżeli to zrobisz to najpierw odpal komputer bez zakładania wentylatora, ale do gniazda na płycie podłącz wentylator ten co był. Komputer bez obciążenia przynajmniej minutę musi pracować. Cały czas sprawdzaj temperaturę radiatora, żeby nie przegrzać cpu. Choć obecne cpu chyba już wszystke mają zabezpieczenie. Jeżeli okaże się, że wszystko jest ok, to zamocowanie radiatora, styk, pasta etc możemy wykluczyć. Wtedy podłącz wentylator ten duży. Jeżeli komp się wyłączy po 2s to będziemy mieli jasną przyczynę. Jeżeli od razu po założeniu radiatora będzie się wyłączał zaraz po włączeniu to też będzie wiadomo, że to nie wentylator jest winien.
    Przed podłączeniem tego dużego wentylatora jednak sprawdź czy kolejność i funkcje poszczególnych przewodów pasują do rozpiski pinów z instrukcji płyty.

• #13 20 Maj 2015 13:32
    kriss1974
    Poziom 11  

noel200 wielkie dzięki bo właśnie na taką odpowiedz czekałem. Jak najszybciej po powrocie do domu jeszcze raz sprawdzę ten wiatrak i dam znać.
    DZIĘKI.

• #14 22 Maj 2015 20:02
    kriss1974
    Poziom 11  

Po podłączeniu wiatraka wszystko jest OK.
    Nie wiem dlaczego wcześniej komputer ta szybko się wyłączał po dwóch sekundach, możliwe że przy zmianie radiatorów zrobiłem gdzieś może małe spięcie i dlatego myślałem że to wina wentylatora.
    Jaszcze raz dzięki za konkretną i jasną odpowiedz bo teraz będę wiedział gdzie szukać w instrukcji płyty głównej takich informacji.
    Pozdrawiam i zamykam temat.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME