Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Power Bank - Przenośna ładowarka z akumulatora 6V 12Ah

14 Maj 2015 11:10 2034 3
  • Poziom 9  
    Witam serdecznie,
    Jestem wędkarzem i potrzebuje sprawnego urządzenia (power bank) które naładuje mój telefon komórkowy, oraz będzie służyło jako zasilanie małego radyjka, które umila czas spędzony nad wodą.

Power Bank chciałem zrobić z akumulatora 6V 12Ah (żelowy)
    Wyczytałem gdzieś, że można w prosty sposób obniżyć napięcie w takim akumulatorze do wymaganych (takim jak USB) 5V wlutowując po jednej sztuce diody – 1N4007 i 1N5817 w akumulator.
    Problem pojawia się z podłączeniem radyjka (Medion MD 83160) ponieważ tu potrzebuje napięcia 6V - oznaczenia na zasilaczu są następujące: Output:AC6,0V~550mA (działa również na 4 baterie paluszek 1,5V)

Myślałem również o akumulatorze 12V 12Ah i tu zastosować gniazdo zapalniczki + standardową ładowarkę samochodową do telefonu, jednakże takie rozwiązanie nie pozwoli na podłączenie radyjka, chyba, że jest jakiś prosty sposób na obniżenie napięcia z 12V na 6V - zaznaczam prosty, bo jestem laikiem jeżeli chodzi o elektronikę i mogę nie poradzić sobie z jakimiś układami itd.

Macie jakieś pomysły, sugestie jak to wszystko w stosunkowo łatwy sposób połączyć i które rozwiązanie jest lepsze.
    Chciałem się również dowiedzieć kiedy i w jaki sposób sprawdzać prąd w akumulatorze, by nie doszło do jego uszkodzenia, zabieranie miernika nad wodę to trochę średnie rozwiązanie

Z góry dzięki za wszelkie rady

Pozdrawiam
  • Poziom 28  
    A ja myślę, że bez problemu zasilisz Swoje radyjko z ładowarki komórki czyli 5V...
  • Poziom 9  
    A jak się ma sprawa pozostałych pytań:

Wlutowanie diody: 1N4007 i 1N5817 obniżą napięcie do wymaganych 5V ?

Do jakiego bezpiecznego napięcia można rozładować taki akumulator (bez obawy o jego uszkodzenie)

Jak sprawdzić aktualny stan naładowania i kiedy ładować taki akumulator - jakiś monitor napięcia ?

Całość chciałem umieścić w jakiejś plastikowej skrzyneczce, czy akumulator żelowy musi stać w pozycji pionowej, czy mogę położyć go na leżąco?

Przykładowa bateria jaką zamierzam kupić:

http://www.sklep.phoenix-fishing.com/akumulator-zelowy-12ah-np126-p-1627.html

Do tego jakaś bardzo prosta ładowarka typu ta:

http://sklep.avt.pl/ladowarka-do-akumulatorow-zelowych-6v-3-9ah.html
  • Poziom 11  
    Mam podobną ,,zagrychę". Otrzymałem aku żelowe, 6 V z zabawki (samochodzik elektryczny)i chcę mieć go, za powerbank
    do Samsung Galaxy S - 3
    Sęk w tym, że nie wiem jak to zrobić?

Moderowany przez Madrik:

3.1.19. Nie wysyłaj wiadomości w tematach archiwalnych, jeśli jest to kolejne pytanie, w szczególności inne niż osoby pytającej. Z racji szacunku do pytającego załóż własny temat. Możesz dopisać tylko sposób rozwiązania problemu.