Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Amplituner, projektor i PC - jak najwydajniej połączyć w jedno?

mucha_fighter 14 May 2015 14:47 3423 10
 • #1
  mucha_fighter
  Level 9  
  Witajcie,
  przygotowałem nie lada dylemat dla użytkowników forum Elektordy - do "zgrania" są trzy elementy, a dróg jest bardzo wiele: HDMI, DVI, tzw. CINCH i kto wie co jeszcze. Jak wiadomo, nie wszystkie te nośniki tak samo przekazują dalej obraz czy dźwięk, a czasami jedno i drugie. Oczywiście wszystko jest uzależnione od modelu, czy też generalcji danego rozwiązania. Przejdźmy do konkretów.

  1. Jednostka centralna - nadawca mediów. Tutaj wszystko śmiga pod czujnym okiem płyty głównej ASRock P67 Pro3 - pełna specyfikacja pod linkiem

  Link

  Jak widać, ma ona zewnętrzne porty audio: Głośnik centralny/niskotonowy, Głośnik surround, Głośniki boczne P/L, Koaksjalne S/PDIF, Mikrofonowe, Optyczne, Wejście liniowe, Wyjście liniowe. Podaję trzy zdjęcia, jak wygląda tył PC.
  Amplituner, projektor i PC - jak najwydajniej połączyć w jedno? Amplituner, projektor i PC - jak najwydajniej połączyć w jedno? Amplituner, projektor i PC - jak najwydajniej połączyć w jedno?

  2. Na zdjęciach powyżej załapała się również karta graficzna, którą jest Radeon 6900 HD (6950 HD - jak kto woli)
  Link
  Jak widzimy posiada ona 2 porty DVI i 4 porty DisplayPort

  3. Projektor Epson TW450
  Amplituner, projektor i PC - jak najwydajniej połączyć w jedno?

  4. Amplituner Denon AVR-X1000 - dane i tył apmli dostępne pod linkiem
  Link

  Jakim kablem i co do czego podłączyć, tak by nie tracić parametrów poszczególnych urządzeń? Ponoć DVI przenosi dźwięk, ale nie TrueHD i MasterHD - z drugiej strony mój PC nie ma rasowego wyjścia HDMI. Są za to "optyczne" i "liniowe", które przyznam szczerze nic mi nie mówią - ani które to są, ani jak dobrze przenoszą dźwięk. I rozumiem, że droga wiedzie w ten sposób: PC->Ampli->Projektor? I jakie ścieżki wybrać, jeśli idzie o dobór kabli?
  Proszę o odpowiedzi wraz z uzasadnieniem - chcę się przy okazji nieco nauczyć, by pomóc w przyszłości innym.
  Pozdrawiam
 • Helpful post
  #3
  matis057
  Level 33  
  Jak na moje to najlepiej podłączyć adapter DisplayPort <=> HDMI z komputera do amplitunera - konkretnie do wejścia HDMI IN. Następnie drugim kablem HDMI z amplitunera z wyjścia HDMI OUT do projektora.
  W ten sposób nie powinno być spadków na jakości i dźwięk będzie odtwarzany przez amplituner, a obraz na projektorze.
 • Helpful post
  #5
  grubs
  Level 32  
  Karta ma swój kontroler dźwięku. Zdecydowanie lepiej podpiąć tak jak pisze kolega matis057.
  Karta wspiera C-3, AAC, Dolby TrueHD and DTS Master Audio formats.
  Mamy możliwość odtwarzania dźwięku 7.1 przez kabel HDMI. W przypadku połączenia optycznym w grach uzyskamy tylko stereo bo chyba ta płyta nie wspiera DD Live.
  Aczkolwiek nie wiem jak będzie z innymi aplikacjami. Ja użył bym również optycznego i porównywał czy są jakieś różnice.
  Czyli DP - HDMI do amplitunera i Optyczny z płyty do amplitunera.
  Amplituner - projektor kablem HDMI.
  Aby wybrać z której karty dźwiękowej ma korzystać komputer wybierasz w opcjach windows.
 • #6
  mucha_fighter
  Level 9  
  Bardzo dziękuję za odpowiedzi. Z racji tego, że posiadam z poprzedniej konfiguracji dwa kable DVI na HDMI (jednostka-monitor i jednostka-projektor) dokupiłem dwa kable Hama - optyczny i HDMI.
  Wystartuję w ten sposób:
  OBRAZ: jednostka - DVI-HDMI - amplituner - HDMI - projektor
  DŹWIĘK: jednostka - kabel optyczny - amplituner

  Oreintuje się ktoś, czy jest sens zamieniać (w sensie dokupić i podmienić) przy OBRAZIE przejściówkę DVI-HDMI na DisplayPort-HDMI? W sesnie czy będzie się odczuwać różnicę przesyłu obrazu? Wiem, że DVI jest kilka rodzajów, jednak nie mogę zidentyfikować swojego...
  Pozdrawiam
 • #7
  grubs
  Level 32  
  Nie będzie różnicy. Jedyna to taka że będziesz mógł przesłać dźwięk. Ale o tym już było napisane wcześniej dlaczego warto.
 • #8
  mucha_fighter
  Level 9  
  Rozumiem - i zawsze to jednek kabel mniej w przypadku przesyłu i obrazu i dźwięku jeśli pójdziemy rozwiązaniem: jednostka - DispalyPort-HDMI - amplituner - HDMI - projektor.
  Jeśli będę miał okazję, to spróbuję i to wyjście. Jeszcze gdyby mógł mi kolega powiedzieć, czy na tak krótkich odcinkach (powiedzmy około 10 metrów) przewód głośnikowy CCA OFC 4mm będzie wystarczający do zestawu kolumn? Powtarzam - nie jestem audiofilem, ale nie chciałym tracić słyszalnej mocy sprzętu przez kawałek przewodu głośnikowego. Nie wiem, więc pytam.
 • Helpful post
  #9
  grubs
  Level 32  
  Kompletnie nie mam doświadczenia w tej materii ale jak na mój gust spokojnie to wystarczy.
 • #10
  mucha_fighter
  Level 9  
  Niestety takie rozwiązanie nie działa - sprzęty się opierają sobie wzajemnie, a zmiany w wyjściach amplitunera niewiele pomagają. Ponoć można całość - monitor i projektor - podłączyć pod amplituner.
  Nie mam bladego pojęcia jak rowiązać ten problem. W czym dokładnie tkwi? Po podłączeniu w opisany wyżej sposób (pc-displayport-amplituner-hdmi-projektor i pc-dvi-monitor) amplituner narzuca swoją wolę, dźwięk daje w projektorze (jeden głośnik w samym projektorze) na którym de facto obraz jest lichy i pomniejszony.
  Przestawianie wyjścia HDMI w ustawieniach amplitunera nic nie daje - problem pozostaje.
 • #11
  grubs
  Level 32  
  Input ma być ustawione na to gniazdo do którego jest wpięty komputer np. Game (czyli 4 wejście). W HDMI Setup jest HDMI audio out. I musisz je ustawić na AVR. Może jest ustawione na TV.
  W opcji Settings information masz rodzaj sygnału jaki idzie do monitora i jego rozdzielczość.
  Sprawdź jaka jest. Projektor obsługuje 1280x800 więc taką ustaw na karcie PC jeżeli przełączasz się na projektor. Jak się nie da to ustaw najbardziej zbliżoną.
  W projektorze masz opcję Aspect Ratio i wybierz to co Ci najbardziej odpowiada.