Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Instalacja wschód zachód jaki inwerter

danloop 29 Feb 2020 08:13 33465 73
    theo33
    Level 27  
    Glesko6 wrote:
    theo33 wrote:
    W najlepszym przypadku będzie tyle samo a najczęściej jednak mniej

A czemu tak myślisz z obliczeń tego wykresu

Z tymi godzinami to mnie zaskoczyłeś, zimą po 5h wsch-zach a latem odpowiednio tylko 5 i 8 ? No jeżeli tak przyjąłeś bo masz taką instalację to taka różnica może i jest ale to raczej nie wsch-zach a bardziej poł-zach.

Z wykresów instalacji dokładnie wsc-zach wychodzi że zimą sporo mniej a latem więcej i to szczególnie wschód ale poczekamy, zaczyna produkować sensownie to i wykresy będą
    Wasko1
    Level 6  
    Odgrzebuje trochę temat, niemniej chyba w dobrym miejscu.
    Firma zamontowała mi panele 340w po 8szt na każdą stronę. Włączyłem wczoraj i dzisiaj z czystej ciekawości, bo nie mam jeszcze licznika 2 kierunkowego, i tu trochę mnie zdziwiło. W ciągu całego dnia, pełne słońce wypracowało 16kwh. Brak cienia, firma twierdzi że tak powinno być. Co o tym sądzicie?Jestem w tym temacie laikiem więc nie wiem jak ten układ jest połączony wiem tylko że ma optymizery.
    Jak na 5,44 KWP 16kwh przy pełnym słońcu to trochę mało.
    Glesko6
    Level 7  
    A czemu nie dałeś 4 szt na wschód i 12 na zachód ja mam wszystkie na zachód i dzisiaj 28 zmieniło przy instalacji 4.8
    Janusz_kk
    Level 35  
    Wasko1 wrote:

No i tak będzie bo kiedy słońce jest najwyżej i daje największą moc to Twoja instalacja produkuje najmniej.
    Tu masz kalkulator
    re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/tools.html
    3301
    Level 31  
    Wasko1 wrote:
    Odgrzebuje trochę temat, niemniej chyba w dobrym miejscu.
    Firma zamontowała mi panele 340w po 8szt na każdą stronę. Włączyłem wczoraj i dzisiaj z czystej ciekawości, bo nie mam jeszcze licznika 2 kierunkowego, i tu trochę mnie zdziwiło. W ciągu całego dnia, pełne słońce wypracowało 16kwh. Brak cienia, firma twierdzi że tak powinno być. Co o tym sądzicie?Jestem w tym temacie laikiem więc nie wiem jak ten układ jest połączony wiem tylko że ma optymizery.

Zalezy, czy to jak mówisz "panele 340w po 8szt na każdą stronę" oznacza wsch-zach? a i jaki falownik? i jak masz podgląd to wykresy prądów i napięć DC
    Wasko1
    Level 6  
    Panel monokrystaliczny Trina Solar 340w 8 sztuk na wschód 8 na zachód.
    Inwerter SolarEdge SE5K 1
    Optymalizator mocy P370/P405/P500 M4M RM
    A tak to wyglądało wczoraj. Po 17 wyłączyłem instalacje. Instalacja wschód zachód jaki inwerter
    rakmo
    Level 12  
    Jak na instalację wschód zachód to trochę mało późno startuje rano z większą mocą i podobnie po południu, może masz nisko instalację i dużo cienia.
    14kw to u mnie teraz produkuje 8 paneli na wschód tylko że mam mały kąt ok 10°.I też wydaje mi się że to jakoś mało.
    Wasko1
    Level 6  
    Cienia nie mam w ogole. Od wschodu do zachodu zero przeszkód. Zastanawia mnie jeszcze to że do okolo 11:00 patrząc na produkcję każdego z paneli rośnie ona symetrycznie zarówno na wschodnich jak i zachodnich (na zachodnich równo 2x mniej).
    W jakich godzinach produkuje Ci najwięcej kW?
    rakmo
    Level 12  
    Optymalizator mocy stosuje się przy częściowym zacienieniu,no chyba że się.mylę.Inwerter też mógłby być mniejszy i tańszy.No chyba że będziesz coś jeszcze dokładał.
    Wasko1
    Level 6  
    za niewiedzę niestety trzeba płacić. grunt żeby prąd cała instalacja produkować zaczęła. Czy jeśli stosuje się optymalizatory, to także ma uzasadnienie łączenie paneli w 2 pętle (piszecie coś o mpp-mi to nic nie mówi - może to mieć wpływ na ograniczenie produkcji, jeśli zrobili to w 1 pętli?
    theo33
    Level 27  
    to jest Inwerter SolarEdge SE5K 1, niema tu żadnych mpp, nie ma dwóch stringów, są optymalizatory mocy, wydaje się że jest ich za mało albo źle dobrane,

w/g opisu to jest 16 modułów i pewnie 16 opty. ale konkretnie jakich?
    Wasko1
    Level 6  
    16 sztuk optymalizatorow p370 połączonych z panelami 340W.