Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja wschód zachód jaki inwerter

14 Maj 2015 16:35 16422 54
 • Poziom 15  
  Witam,

  planuje budowę instalacji fotowoltaicznej. Dach dwuspadowy na wschód i zachód padł wybór że po obu stronach montuję 3kW - tj 12 modułów 250W. Jedyny problem mam z inwerterem. Myślałem o Froniusie 3,7 kW z dwoma MPP ale nie wiem czy nie zamały. Nie chce znowu kupować na wyrost 5, bo taka ilość energii nie bedzie osiagalna na instalacji.
 • Poziom 13  
  Witam,

  Ja też mam dach w orientacji wschód-zachód i z tego podowu zdecydowałem się na montaż paneli amorficznych.
  Kolega widzę mono- lub poli-krystaliczne, skoro mają po 250W. Mnie przekonała do amorficznych lepsza praca przy braku bezpośredniego nasłonecznienia.

  W temacie inwertera, to myślę że nawet z 1 MPPT by mógł być - każda strona dachu w osobnym stringu, a każdy string podłączony przez diodę.
  W ten sposób od wschodu by pracowało pół dachu, w południe obie części,
  a potem aż do wieczora - zachodnia część dachu.

  Pozdrawiam,
  Piotr
 • Specjalista - odnawialne źródła energii
  W tym przypadku zdecydowanie lepiej inwerter z dwoma torami MPPT.
  Zastosowanie tylko diody wiele nie pomoże.
 • Poziom 16  
  Tak jak koledzy piszą lepiej z dwoma MPPT, a co do mocy instalacji to jakiś markowy inwerter poradzi sobie z większą mocą dostarczaną przez panele i ograniczy ją do swojej mocy znamionowej.
 • Poziom 15  
  Oczywiście że ograniczy moc, tylko zastanawiam się czy nie za bardzo i lepiej nie wziąć 4,5 - nie chce ani nie doszacować ani przeszacować. A oprogramowanie udostępnione przez producentów nie daje możliwości rozważania takiego układu.
 • Poziom 16  
  Wydaje mi się, że nie za bardzo ograniczy, w lecie jak słońce będzie w zenicie to kont padania promieniowania nie będzie zbyt dobry i obie strony nie osiągną mocy maksymalnej, nawet amorficzne. Do tego dochodzi temperatura. Podejrzewam, że w tym momencie sprawność może osiągnąć jakieś 50% do 65%. Czyli nadwyżka będzie niewielka i nie będzie trwała zbyt długo.
 • Poziom 16  
  Ja ostatnio liczyłem taki przypadek dla klienta, który ma dom zorientowany na kier. wsch-zach.
  Instalacja miała mieć moc ok. 6 kWp.
  Wyszło, że przy rozłożeniu paneli 4kW na zachód i 2 kW na wschód uzysk roczny zamyka się w granicach 850 kWh/kW/rok i do tej instalacji wystarcza inwerter z 2 MPPT o mocy do 4 kW.
  Uzysk roczny na poziomie 5100 kWh nie jest oszałamiający ale nie ma tragedii.
  Prognoza była robiona dla instalacji w okolicach Warszawy. Dodam, że nie było mowy o amorfach a w grę wchodziły poli bo tylko takie montuję.
 • Poziom 15  
  czyli ten 3.7 w pełni by wystarczył, ale chętnie bym to potwierdził jakaś symulacją. Czego używasz? PVgis podje podstawowe dane ale co z symulacją kiedy doświetlona jest jedna i druga strona? Skoro 3kW jest na zachód to ile mocy wygeneruje cała instalacja ok godz. 14? Szkoda by było strat energii w środku dnia, a cena na inwerterze nie robi prawie różnicy.
 • Poziom 16  
  Projekt robiłem przy pomocy SMA Sunny Design i BlueSol. 3,7 kW w zupełności wystarczy - i tak 6 kWp to przewymiarowany system dla takiego inwertera choć 4k mieści się w zakresie. Zajrzyj na diagram uzysku w zależności od usytuowania paneli i zobaczysz jakie są straty.
 • Poziom 12  
  Witam.

  Właśnie uruchomiłem moją instalację fotowoltaiczną na dachu dwuspadowym, kierunek wschód-zachód. Na każdej z połaci dachowych zamontowanych jest po 8 sztuk modułów 250W typu OMP-250 Omsun. Łączna moc paneli wynosi 4kW. Zastosowany inwerter typu SVT-PVIN04K6S firmy GE z dwoma torami MPPT o mocy 4kW. Nie mam jeszcze pełnego monitoringu pracy instalacji ale dzisiaj o godzinie 12.16 przy bezchmurnym niebie na wyświetlaczu inwertera pojawiło się 3,28 kW. Myślę że nie jest najgorzej. Pozdrawiam Mirosław.
 • Poziom 19  
  Odczytaj stan licznika na koniec dnia to będziesz miał porównanie.Odpal windowsowy program
 • Poziom 24  
  Kolego mironiel - jaki kąt dachu jest ?

  Wiadomo, że jeżeli kąt jest niski 12-18 stopni to uzysk będzie pomimo wschód-zachód dalej bardzo dobry i w południe moc będzie zbliżać się do szczytowej.

  Jeżeli ktoś ma E-W i kąt 45 stopni to wiadomo, że raczej nie zobaczy nawet 80% STC
 • Poziom 12  
  Jeśli chodzi o dach to wygląda to tak: strona wschodnia 27 stopni, zachodnia 24 stopnie. Jutro postaram się wbić do inwertera i odczytać szczegółowa parametry pracy instalacji w skali doby. Mam nadzieje że kiedyś te informacje będą dla kogoś przydatne.
 • Poziom 16  
  Odczytasz pod warunkiem, że nie będzie odwalał takich szopek jak ten SVT, którego ja mam.
 • Poziom 16  
  Ja już miałem w swoim zestawie "świetne" panele i widzę, że trafił mi się również "świetny" inwerter. Zdania nie zmienię - szmelc jakich mało.
 • Poziom 16  
  Tak. Jestem po wymianie paneli. Ale jak widać jeszcze inwerter pozostał mi do wymiany.
 • Poziom 12  
  Witam ponownie. Podłączyłem mój SVT pod LAN i mam już podgląd pracy instalacji. Aplikacja podoba mi się średnio. Brakuje mi na przykład odczytu maksymalnej mocy z jaką pracowała instalacja. Widzę że pomiar mocy wyjściowej jest uśredniany w ciągu godziny, chyba że się mylę. W załączniku parametry pracy mojej instalacji za 18.05.2015. Pozdrawiam serdecznie.
 • Poziom 19  
  Mylisz się SVT nic nie uśrednia wszystko rysuje na żywo ale plik csv zapisuje co godzinę.
  Posiłkuj się w Graph tam masz wykresy każdego parametru zapisane na bieżąco.

  Instalacja wschód zachód jaki inwerter

  Raczej nie ma co więcej wymagać ,masz wszystkie podstawowe parametry ,kalendarz itd.

  Wada to ze jak się wyłączy komputer to kapota.

  Dodano po 1 [godziny] 5 [minuty]:

  Bobyx1968 napisał:
  Tak. Jestem po wymianie paneli. Ale jak widać jeszcze inwerter pozostał mi do wymiany.


  Może cyrk z inwerterem był spowodowany wadliwymi panelami.
  Ten inwerter jak jest sprawny naprawdę fajnie śmiga.
 • Poziom 12  
  Twój wykres jest idealny aż przyjemnie popatrzeć. Mój natomiast to jest dramat jakich mało. Przypuszczam że mam jakiś problem z połączeniem inwertera z komputerem bo sieczka jest niesamowita.
 • Poziom 19  
  jaką masz wersje softu?

  Faktycznie jakby ci czerwonego tuszu brakowało :D

  Wyłącz w windows zaporę sieciową.
  W konfigu SVT nie zaznaczaj illumination number

  Najnowszy dostępny soft pod GE
  Załączniki:
 • Poziom 12  
  Wersję oprogramowania mam 1.7.63 GE. Dzięki serdeczne za próbę rozwiązania problemu. Wszystkie propozycje zastosowałem i zobaczymy co z tego wyjdzie. Pozdrawiam.
 • Poziom 12  
  Witam ponownie. Wszystko jest już OK. Przyczyną wadliwych wykresów był uszkodzony router. Po wymianie na nowy, łączność z inwerterem jest poprawna. Wykres przedstawia pracę mojej instalacji w dniu 8.06.2015. Łącznie wyprodukowała 10,3 kWh. Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Z takiego wykresu i braku pogody wiele się nie wywnioskuje
 • Poziom 12  
  Oczywiście że tak, ale najważniejsze że mam poprawną łączność z SVT. Niebawem pogoda ma się poprawić i wtedy zobaczymy jak to wygląda przy bezchmurnym niebie od rana do wieczora. Jeszcze raz dzięki za pomoc :D
 • Poziom 12  
  Witam ponownie. Wreszcie doczekaliśmy się bezchmurnego nieba od rana do wieczora i teraz na podstawie załączonego wykresu można ocenić wydajność mojej instalacji. Przypominam parametry instalacji: Łączna moc paneli 4 kW rozłożonych symetrycznie na dachu dwuspadowym wschód-zachód. Nie jest to idealne E-W, przesunięcie wynosi ok. 19 stopni na zachód. Połać wschodnia dachu ma 27 stopni pochylenia, natomiast zachodnia 24 stopnie. To wszystko współpracuje z inwerterem SVT. Wykres z dnia 2.07.2015, produkcja 21,7 kWh.

  Instalacja wschód zachód jaki inwerter

  Ciekawie wygląda moment ok. godziny 11.15 kiedy strona zachodnia rozpoczyna pracę. Fajny uskok na wykresie. Jednak przy tych upałach dość wyraźnie spadła maksymalna moc instalacji. W chłodne dni przy pełnym nasłonecznieniu w południe uzyskiwałem 3,18 kW a teraz ledwie 2,49 kW.
  Pozdrawiam.
 • Poziom 19  
  Duży masz ten uskok teraz kiedy słońce wysoko nie powinien być tak duży.Obawiam się ze w okresach zimowych słońce ci nie dojdzie do tego zachodniego stringu.
 • Poziom 10  
  A ktoś ma może do tego invertera program setting tool.exe

  Dodano po 7 [minuty]:

  sikor napisał:
  jaką masz wersje softu?

  Faktycznie jakby ci czerwonego tuszu brakowało :D

  Wyłącz w windows zaporę sieciową.
  W konfigu SVT nie zaznaczaj illumination number

  Najnowszy dostępny soft pod GE


  a ja załączam nowszą wersję i ponawiam zapytanie o setting tool.exe ?
 • Poziom 19  
  A widział może ktoś soft do tego badziewia żeby zaktualizować inwerter?