Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Renex
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ATmega8A - W jaki sposób zasilać układ

fidor111 14 Maj 2015 20:43 891 20
  • #1 14 Maj 2015 20:43
    fidor111
    Poziom 12  

Witam!

W temacie mikrokontrolerów jestem mocno początkujący. Zbudowałem sobie na płytce stykowej układ, zaprogramowałem mikrokontroler, wszystko działa jak trzeba.

Teraz chciałbym przenieść układ 'w teren', bowiem na tą chwilę zasilany jest przez usbasp na 5v. Stąd pytanie, jak najlepiej to zrobić?

Nie bardzo wiem jak zadać takie pytanie, powinienem wrzucić schemat układu, kod czy... jak?

Kompletnie nie wiem jak podejść do zagadnienia zasilania, stąd temat.
    Chciałbym aby pracował... no, możliwie długo. Pokierowałby ktoś nowicjusza?

Pozdrawiam!

0 20
  • Renex
  • #2 14 Maj 2015 20:51
    M. S.
    Poziom 34  

Jeśli zmiana napięcia zasilania jest możliwa to proponowałbym zmienić Megę8 ma Megę8A i zasilić z aku od komórki.

0
  • #3 14 Maj 2015 20:53
    fidor111
    Poziom 12  

yyy... tak właściwie to jest to ATmega8A (już poprawiam, pośpiech)
    A czy zmiana napięcia zasilania jest możliwa... jak to rozumieć?

Edit:
    Dobra, wydaje mi się że z opóźnieniem, ale dotarł do mnie sens - na próbę puściłem 4v, część układu niestety nie działa

Co w wypadku gdybym koniecznie chciał zachować te 5v?

0
  • Renex
  • #5 14 Maj 2015 22:33
    PiotrPitucha
    Poziom 33  

Witam
    Najtaniej gotowy PowerBank, teraz są w każdym spożywczym :)
    Piotr

0
  • #6 15 Maj 2015 11:51
    fidor111
    Poziom 12  

PowerBank odpuszczę, mam stary telefon spisany na starty, także zasilanie z jego baterii (o ile uda się to jakoś ogarnąć) będzie mi w tym przypadku najbardziej odpowiadać

Bateria z telefonu zapewnia 4v, zaś niedziałające fragmenty układu to przekaźniki, wymagające 5v

Najlepszym remedium na te problemy wydaje mi się zakup nowych przekaźników, pod te 4v, ale nie bardzo mogę coś takiego znaleźć. Takie urządzenia są w ogóle produkowane?

Mogę spróbować wrzucić schemat układu, ale podejrzewam że będzie co najmniej trudny do odczytania, to samo z kodem w C

0
  • #8 15 Maj 2015 12:42
    fidor111
    Poziom 12  

Robiłem co mogłem żeby to jakoś na schemacie wyglądało
    Wiem że w kodzie jest straszny bałagan ale co najważniejsze - działa

W założeniu co do układu:
    Układ co jakiś czas sprawdza czy przez kontaktron może przepłynąć prąd. Jeśli nie - upewnia się jeszcze raz i poprzez wysyłanie sygnałów do przekaźników w odpowiedniej kolejności (te zaś są połączone z przyciskami na klawiaturze telefonu, w momencie gdy przekaźnik otrzyma sygnał z kontrolera symuluje wciśnięcie klawisza) wybiera na telefonie pierwszy numer z szybkiego wybierania i dzwoni do mnie. Procedurę powtarza co 30 sekund, dopóki do niego nie oddzwonię. Jeśli zaś zadzwonię przed usunięciem magnesu z kontaktronu uruchomi się 15 sekundowy 'tryb bezpieczny' kiedy układ nie sprawdza czy prąd może przepłynąć i nie dzwoni alarmując mnie. Diody świecą w określonych przypadkach żeby można było się połapać co w danej chwili robi układ

Kod: c
    Zaloguj się, aby zobaczyć kod

ATmega8A - W jaki sposób zasilać układ

0
  • Pomocny post
    #9 15 Maj 2015 13:00
    mpier
    Poziom 16  

Hej,
    sprytne. Próbowałeś zastąpić przekaźniki tranzystorami? Albo całość komunikacją z telefonem przez rs232 (AT)? Jaki masz telefon? Program napisać inaczej.

1
  • #10 15 Maj 2015 13:04
    fidor111
    Poziom 12  

Hej!

Nie, nie próbowałem tranzystorów. Ale to chyba dobry pomysł, wieczorem spróbuję

Nie bardzo wiem co to jest rs232, ja tak mniej więcej 2 tygodnie temu nauczyłem się jak mikrokontroler zaprogramować, dlatego ograniczyłem się do łopatologicznych rozwiązań

Telefon to sagem MY C2-3

0
  • #11 15 Maj 2015 13:36
    mpier
    Poziom 16  

Jeśli możesz podłączyć telefon do komputera kabelkiem, to często jest to port szeregowy. Nie wiem jak ten model, ale sporo telefonów może być przez taki kabel starowana. Możesz poszukać działającego telefonu w razie potrzeby.

0
  • #12 15 Maj 2015 22:35
    fidor111
    Poziom 12  

Raczej nie bardzo da się go podłączyć do komputera, też nie znam tego modelu, kupiłem go bo był najtańszy :)

Tranzystory w zasadzie zdały egzamin, ale...
    Jeden przełącznik nie chciał reagować nawet pomimo faktu, że zasilanie na jego cewkę przechodziło przez tranzystor. Przeskakiwał dopiero wtedy, gdy telefon był podłączany do ładowania

To w zasadzie niewielki problem, wystarczy dopisać do programu kilka linijek, żeby podczas "trybu alarmowego" kontroler uruchamiał sobie ładowarkę i wszystko powinno działać sprawnie

Chyba że posłuszeństwa odmówi przełącznik odpowiedzialny za uruchamianie ładowarki, wtedy klops

Więc może najlepszym rozwiązaniem będzie upchnięcie do tego wszystkiego przetwornicy stepup, tak żeby mieć 5v i niczym się nie martwić? Czy taka przetwornica działająca 24/doba za długo nie pociągnie?

0
  • Pomocny post
    #13 15 Maj 2015 22:42
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Przetwornice są "wieczne" jeśli nie przekraczasz dopuszczalnych parametrów. Przeróżne urządzenia np. router także wykorzystują różne tego typu układy zasilające, pracując bezawaryjnie wiele lat. Przy czym nie ma tutaj znaczenia, czy obniżają czy też podwyższają napięcie.

1
  • #14 15 Maj 2015 22:45
    fidor111
    Poziom 12  

O jak miło

Mogę kolejne pytania odnośnie projektu tutaj zadawać, czy powinienem pozakładać do każdego oddzielny temat?

0
  • #16 15 Maj 2015 22:58
    fidor111
    Poziom 12  

Ok, dziękuję

Chciałbym aby mój układ sam dbał o swój poziom energii i powiedzmy co 20h podłączał telefon do ładowania na jakieś 4h

W tym celu spreparowałem odpowiedni przedłużacz z przekaźnikiem
    W momencie gdy kontroler wyśle sygnał na przekaźnik w przedłużaczu, zaczyna płynąć przezeń prąd z sieci, który dociera do ładowarki i ładuje baterie w telefonie. W ten sposób ładowarka nie jest podpięta do prądu non-stop.

I tutaj pojawia się pytanie - jak najlepiej zrobić te przerwy czasowe? Zwykłe delay_ms, czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?
    Ramy czasowe nie muszą być sztywne, minuta w tą czy w tamtą na dobę wiele nie zmieni

0
  • #17 15 Maj 2015 23:03
    mpier
    Poziom 16  

Spróbuj wstawić te tranzystory zamiast przekaźników. I poszukaj możliwości podpięcia kablem tego telefonu, ew znajdź inny telefon za kilka zł i będziesz miał większe możliwości.

Możesz przepisać kod na nieblokujący. Bez delay.

0
  • #18 15 Maj 2015 23:23
    fidor111
    Poziom 12  

Rozsądek podpowiada że same tranzystory też powinny działać - ale nie chcą
    Może coś źle podłączam?

W tym wypadku większe możliwości w telefonie mi nie potrzebne - urządzenie ma tylko powiadomić mnie jeśli ktoś mi wlezie do garażu
    Ale tak czysto teoretycznie, co dałoby mi kablowe podpięcie tego telefonu?

Cytat:
    Możesz przepisać kod na nieblokujący. Bez delay.
    tego niestety nie rozumiem

0
  • #19 15 Maj 2015 23:44
    dondu
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

fidor111 napisał:
    I tutaj pojawia się pytanie - jak najlepiej zrobić te przerwy czasowe? Zwykłe delay_ms, czy jest jakieś lepsze rozwiązanie?
    Ramy czasowe nie muszą być sztywne, minuta w tą czy w tamtą na dobę wiele nie zmieni

Jak zwykle można to rozwiązać na wiele sposobów. Najprostszym rozwiązaniem jest użycie jednego z timerów do odmierzania stałych odcinków czasu i ich zliczanie w przerwaniu z tego timera. Po doliczeniu (za pomocą przerwania i jakiejś zmiennej) do wybranej wartości, która odpowiada wyznaczonym przez Ciebie odcinkom czasu odpowiednio włączasz lub wyłączasz ładowanie.

Wiesz jak używać timery? Jesli nie, to przykłady znajdziesz tutaj: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/drzaskowy-pamietnik-wstep.html

0
  • #21 18 Maj 2015 22:49
    fidor111
    Poziom 12  

Projekt musiał na trochę przystanąć

Dziękuję za linki, już wiem że to czego szukam to transoptory

I tu moja gorąca prośba, tyle tego jest że można się pogubić, czy ktoś byłby tak miły i podrzucił mi link jeśli regulamin dopuszcza, względnie model/typ jakiegoś transoptora który mógłbym tutaj wykorzystać? Układ zasilany jest z 4v, nie wiem czy jeszcze jakieś parametry są potrzebne przy doborze

Edit:
    Transoptory udało się dobrać mniej więcej na chybił trafił, ale działa
    Kolejne pytanie, tym razem techniczne:

Czy lutownica transformatorowa może zniszczyć mikrokontroler?
    Znaczy w okół grotu wytarza się dosyć silne pole magnetyczne, zastanawiam się czy lutując coś do nóżek kontrolera nie uszkodzę w jakiś sposób np. pamięci

0