Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Do której fazy podłączyć inwerter jednofazowy

pklawit 14 Maj 2015 20:49 1761 10
  • #1 14 Maj 2015 20:49
    pklawit
    Poziom 13  

Witam,

Może głupie pytanie - do której fazy w domu podłączyć inwerter jednofazowy?
    Chodzi mi o to, czy trzeba znaleźć/wybrać fazę, która normalnie jest najbardziej obciążona (żeby jak najbardziej zbilansować produkcję-zużycie), czy też nie ma to żadnego znaczenia?

Jak podłączę inwerter do mało "używanej" fazy, to na liczniku energetyki i tak się wszystko zbilansuje tak jak trzeba?

Pozdrawiam,
    Piotr

-1 10
  • #2 14 Maj 2015 21:13
    Tech132
    Poziom 22  

Nieważne do której podłączysz fazy licznik i tak sam zbilansuje produkcję-zużycie .

-1
  • #3 14 Maj 2015 21:41
    januszss
    Poziom 16  

Stary licznik może tak zrobi. Nowe "inteligentne" liczą osobno każdą fazę, dodatkowo naliczając prąd wysyłany do sieci. Jeśli nie masz umowy na sprzedaż, to zapłacisz za pobór na jednej fazie i za wysyłkę do sieci na drugiej.

-1
  • #4 14 Maj 2015 21:50
    pklawit
    Poziom 13  

Kolego "januszss" - rozumiem, że opisałeś sytuację z licznikiem tarczowym albo elektronicznym, ale nie takim jaki się dostaje po przyłączeniu mikroinstalacji, tak?
    Póki co mam "tarczówkę", ale bardziej mnie interesuje jak to już jest "na legalu" - po zgłoszeniu i jak założą ten "dedykowany" licznik - czy on też liczy osobno fazy?

Pozdrawiam,
    Piotr

-1
  • #5 14 Maj 2015 21:56
    rwxw
    Poziom 22  

januszss napisał:
    to zapłacisz za pobór na jednej fazie i za wysyłkę do sieci na drugiej.

To przy podziemnej elektrowni, ale przy zgłoszonej i wymienionym liczniku na dwukierunkowy nie ma znaczenia do której fazy będzie podłączony inwerter, bo licznik zbilansuje chwilowo ze wszystkich faz.

-1
  • #6 14 Maj 2015 21:58
    januszss
    Poziom 16  

Nowe, elektroniczne, tzw. czterokwadrantowe, liczą każdą fazę osobno niestety. Dodatkowo produkcję puszczoną w sieć liczą jakbyś ten prąd pobierał. Przekonałem się o tym na własnej skórze.

-1
  • #7 14 Maj 2015 22:08
    pklawit
    Poziom 13  

No tak, ale chyba znowu mówimy o licznikach przeznaczonych dla typowego "odbiorcy" a nie o liczniku zakładanym po zgłoszeniu.
    Mam przynajmniej taką nadzieję.
    Bo inaczej to instalacja 3 fazowa z inwerterem 1-fazowym by nie miała sensu.
    Trzeba by wszystkie odbiorniki w domu przepiąć na jedną fazę - tą samą, do której podpinamy inwerter.

Mam nadzieję, że tak bezsensownie to nie jest wymyślone.

Pozdrawiam,
    Piotr

-1
  • #8 14 Maj 2015 22:25
    rwxw
    Poziom 22  

januszss napisał:
    Nowe, elektroniczne, tzw. czterokwadrantowe, liczą każdą fazę osobno niestety. Dodatkowo produkcję puszczoną w sieć liczą jakbyś ten prąd pobierał.

Jak nie zgłosisz i masz licznik rewersyjny to tak właśnie jest. Warto więc zgłosić i mieć święty spokój + brak ryzyka kary.

0
  • #9 14 Maj 2015 22:28
    januszss
    Poziom 16  

Nie wiem, jakie liczniki zakładają po zgłoszeniu, ale ja już mam 2 liczniki wymienione na nowe (jeszcze nic nie zgłaszałem), liczące każdą fazę osobno (czterokwadrantowe). Niestety na Twoim miejscu nie byłbym zbytnio optymistyczny w tym temacie.
    Bezsensowne? Tylko z naszego punktu widzenia.
    Wcale bym się nie zdziwił gdyby wołali kasę za przesył. Ale tego tylko się domyślam, trzeba popytać tych którzy mają już odebrane instalacje.

Na razie instalacja wyłączona, aby w sieć nie szło za moją kasę, zakładam bloker, jak go uruchomię, to załączę. Ze zgłoszeniem czekam do 2016.

0
  • #10 14 Maj 2015 22:42
    rwxw
    Poziom 22  

januszss napisał:
    Nie wiem, jakie liczniki zakładają po zgłoszeniu

Takie bilansujące chwilowo wszystkie fazy - dwukierunkowe. Ty masz standardowy jednokierunkowy rewersyjny.

0
  • #11 22 Maj 2015 12:39
    pklawit
    Poziom 13  

Wszystko zatem jasne. Jak na legalu (a tak zamierzam zrobić) to wybór fazy nie ma znaczenia - przynajmniej w kontekście produkcji / największego zużycia - nie musi to być ta sama faza jeżeli licznik chwilowo bilansuje.

Zamykam temat.
    Piotr

0