Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bufor ciepła ze zbiornika hydroforowego.

Darkdarkman 14 Maj 2015 23:38 3027 13
  • #1 14 Maj 2015 23:38
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Koledzy.
    U dziadków mojej żony żywot zakończył piec CO.
    Ludzie nie zamożni, a u mnie stoi niewykorzystywany miałowiec, który został się ze starych czasów.
    Problem z tym miałowcem polega na tym, że ma zdecydowanie za dużą moc jak na potrzeby domu dziadków, ale to można by było obejść instalując bufor CO.
    Gdyby bufor miał ponad 1000l można by było w nim palić na full raz na kilka dni i byłby spokój.
    Bufor o tej pojemności kosztuje jednak kilka ładnych tysięcy, a za niewielkie pieniądze mogę kupić zbiornik hydroforowy 1500l.
    Talentu starczy mi na wspawanie króćców do pieca i instalacji CO, ale zdecydowanie nie wystarczy mi na rozcięcie go, wstawienie wężownicy CWU i zaspawanie ponownie.
    I teraz pytanie właściwe - czy zastosowanie 40+ płytowego wymiennika zewnętrznego w charakterze wymiennika CWU zda egzamin?

0 13
  • #2 15 Maj 2015 06:16
    gromleon
    Poziom 32  

Mnie zastanawia po co Ci w buforze wężownica? Nie możesz po prostu włączyć zbiornika w układ jak grzejnik? Ciepłą wodę podajesz od góry za zimną pobierasz z dołu zbiornika i do pieca.
    Z tym że wg mnie potrzebny będzie dodatkowy zawór mieszający by część układu gdzie masz bufor nagrzewać do wyższej temperatury, natomiast grzejniki do odpowiednio mniejszej zależnie od potrzeb.

1
  • #3 15 Maj 2015 09:51
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Piec i grzejniki byłyby podpięte do bufora tak jak mówisz.
    Wężownica potrzeba byłaby dla CWU. Ponieważ nie umiem tak przerobić zbiornika, żeby w środku znalazła się ta wężownica to zastanawiam się nad zastosowaniem wymiennika płytowego podpiętego do bufora jak grzejnik.

0
  • Pomocny post
    #5 16 Maj 2015 08:24
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Wymiennik ci się szybko zapaskudzi. Dodatkowo podczas pobierania CWU musi pracować pompa obiegowa wymiennika strony pierwotnej, jak to wysterujesz żeby nie pracowała non-stop bez sensu?
    Pomysł z wężownicą najlepszy, pamiętaj tylko o dobrej jakości rurze karbowanej ze stali 316, odpowiedniej długości ;)

1
  • Pomocny post
    #6 16 Maj 2015 11:20
    1131673
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 16 Maj 2015 13:02
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Myślę, że rysunek powinien rozjaśnić o co chodzi.
    Bufor ciepła ze zbiornika hydroforowego.
    Rysunek jest uproszczony więc naczynie wzbiorcze nie jest wrysowane.
    Nie jestem pewien czy pompa powinna znajdować się na zasilaniu czy na powrocie.
    Z fizycznego punktu widzenia chyba lepiej jakby jednak była na powrocie?
    Latem zakręcony jest zawór poziomy, a odkręcony pionowy, woda przepływa przez wymiennik, podgrzewa CWU i małym obiegiem wraca do bufora. Czujnik temperatury na powrocie z wymiennika steruje pracą pompy.
    Zimą odkręcony jest zawór poziomu, a zakręcony pionowy, woda przepływa przez wymiennik, podgrzewa CWU a następnie przez instalację CO grzeje kaloryfery.

Co do ocynku to wiem :) Miałem w życiu co nieco do czynienia z hydrauliką :)

0
  • #9 16 Maj 2015 13:14
    Darkdarkman
    Poziom 29  

No dokładnie tak.
    Bufor ma być klasycznym akumulatorem ciepła, a CWU ma być grzane przez wymiennik zasilany z bufora.

O ile wspawanie króćców nie stanowi dla mnie większego problemu, o tyle nie czuję się na siłach rozcinać zbiornik, wkładać wężownicę, zaspawywać zbiornik i tak dalej.
    Wiem, że istnieją bufory z wężownicami, ale tak jak pisałem, po cenie złomu mogę mieć ładny 1500 litrowy zbiornik, a duży wymiennik płytowy to koszt 400zł.

0
  • #10 16 Maj 2015 13:17
    elektryk2000
    Specjalista urządzeń chłodniczych

Darkdarkman napisał:
    Myślę, że rysunek powinien rozjaśnić o co chodzi.(...)

Sprytnie z tymi zaworami bo unikasz drugiej pompy obiegowej. W zimie i tak chodzi non-stop, ale poza sezonem warto by było dorobić coś inteligentniejszego do załączania pompy (na czas poboru CWU).

Poza tym masz odwrotnie podłączony wymiennik po prawej stronie, powinien być przeciwprądowo.

0
  • #11 16 Maj 2015 13:35
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Mogę wstawić w rurę od wody z wodociągu przed wymiennikiem czujnik przepływu wody, który poprzez stycznik będzie włączał pompę latem.
    Ktoś odkręca kran - pompa zaczyna działać. Kran zakręcony - pompa się wyłącza :)

Co do wymiennik - podłączałbym w rzeczywistości tak jak pokazują strzałki na wymienniku :D

Pompa powinna być na zasilaniu, czy na powrocie, czy wszystko jedno?

0
  • #13 16 Maj 2015 15:33
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Nie wiem, dlatego pytam :)
    Jakie są zalety/wady wymienników pojemnościowych z wężownicą w stosunku do płytowych?
    Ten z wężownicą z tego co widzę ma większą średnicę przyłączy obiegu kotłowego 5/4" vs. 3/4"-1" w płytowym.
    Mniejsze będą też pewnie opory hydrauliczne pojemnościowego.

Bardziej kłopotliwe będzie sterowanie pompą - wymiennik płytowy ma małą pojemność, więc wystarczy w okresie letnim sterować pompą za pomocą przepływomierza.
    Pojemnościowy będzie miał te 100l - trzeba by wodę gonić za pomocą czujnika temperatury umieszczonego na zbiorniku.

0
  • #14 25 Maj 2015 15:52
    Darkdarkman
    Poziom 29  

Ostatecznie wspawałem do środka drugi mniejszy zbiornik, który będzie podgrzewaczem CWU.
    Po przemyśleniu układu doszedłem do wniosku, że wymiennik płytowy w szybkim tempie uległby zakamienieniu po stronie wody wodociągowej.

0