Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

2 czujniki i komunikator - jaki Master wybrać?

15 Maj 2015 15:39 438 2
 • Poziom 9  
  Witam, mam zamiar przeskoczyć z raspberry na atmege w celu zrobienia w miarę taniej czujki bezprzewodowej. Jakie urządzenie wybrać na mózg układu składającego się z komunikatora 2,4ghz po spi, czujnika ciśnienia po i2c i one wire czujnika temperatury i wilgotności 2w1? Atmega 16 wystarczy czy kupić coś innego? Ile orientacyjnie może potrzebować prądu taki układ? Z pół ampera?

  Podzespoły jakie chce kupić: http://botland.com.pl/czujniki-temperatury/16...k-temperatury-i-wilgotnosci-dht22-am2023.html
  http://botland.com.pl/czujniki-cisnienia/2149-barometr-cyfrowy-ps-hp203b-i2c-120-kpa.html
  http://botland.com.pl/moduly-radiowe/1687-modul-radiowy-nrf24l01-24-ghz.html

  Chciałbym aby taka czujka miała zasięg ok. 2 pokojów (do 20m) i była możliwie tania. Na bazę czujek chciałem kupić taki sam moduł transmitera jak do atmegi. Jestem otwarty na wszelkie propozycje korekty. To mój pierwszy projekt i jeszcze się za bardzo nie znam
 • Asaj - Inteligentny DomAsaj - Inteligentny Dom
 • Poziom 34  
  Zastanów się czy jest sens robić bezprzewodowy czujnik ciśnienia. Może lepiej go umieścić po stronie odbiorczej gdzie nie brakuje prądu. Jeśli całość ma stanowić stację pogodową to ciśnienie wewnątrz pomieszczenia i na zewnątrz będzie jednakowe.

  Jeśli chodzi o energooszczędność to dość dobrze do tego zastosowania nadaje się Bluetooth 4.0. Taki czujnik temperatury i wilgotności nadający pomiary co 1 sek. w praktyce pobiera około 40uA@3V. Bateria CR2032 wystarcza więc na wiele miesięcy pracy.
  Dane można bezpośrednio odebrać na smartfonie/tablecie/PC.
  Dostępne są też gotowe stosunkowo tanie "mastery" z interfejsem LAN lub GSM.
 • Poziom 9  
  @up
  prawisz z sensem, jednak takie a nie inne komponenty wybrałem do czujki ponieważ to projekt raczej edukacyjny (chce się nauczyć używać atmegi z wieloma interfejsami), poza tym prawdopodobnie bede chcial tego uzyc do projektu modularnego systemu inteligentnego domu takze pytanie dalej pozostaje: jakiego użyć mastera avr i czy odpowiednie komponenty wybrałem?