Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Omron R88D-UEP - Pojawiający się nieregularnie błąd Overcurrent/Overheat

ElDesign 15 Maj 2015 17:11 756 4
  • #1 15 Maj 2015 17:11
    ElDesign
    Poziom 11  

Mam w maszynie kilka takich kontrolerów i serw firmy OMRON.
    Drivery mają około 13-14 lat.

Po usunięciu usterek mechanicznych maszyna działa, ale jeden z kontrolerów
    zgłasza co jakiś czas błąd przeciążenia/przegrzania. Przekładnia nie wykazuje jakiś specjalnych oporów, wszystko chodzi płynnie. Silnik jest prawie zimny, falownik lekko ciepły. Na pewno wszystko ma mniej niż 35-40 stopni. Losowość pojawiania się błędów jest duża.

Zastanawiam się czy może to być spowodowane wyschniętymi kondensatorami el. w falowniku (driverze), lub utratą pojemności. PLC (OMRON SYSMAC CPM2A) też potrafi się czasem zawiesić i przestaje reagować na przyciski sterujące.
    Może wyschła pasta silikonowa pod elementami mocy ? Nie chcę na razie ryzykować naprawy falowników i PLC bo programy w nich zawarte nie zostały nigdzie zarchiwizowane.

Z PLC program można zgrać teoretycznie po RS232, nie wiem jak jest z falownikami.

Czy ktoś z kolegów serwisował z pozytywnym skutkiem podobny zaawansowany wiekowo sterownik i stwierdził uszkodzenia kondensatorów ? Dodam, że ich wymiana nie będzie prosta bo mają nietypowy wymiar i pojemność. (duże kondensatory na linii 400V DC).

Może problem jest innego typu i wynika ze złych ustawień kontrolerów ? Mam jakieś dane w DTR odnośnie ustawień falowników, próbowałem też robić autoadaptację silnika do obciążenia, zmieniałem czas rozpędzania/hamowania i kilka innych parametrów.

Wszystko bez jakiś widoków na poprawę, błąd pojawia się losowo tak jak się pojawiał.

Falownik nie ma możliwości ustawienia max natężenia prądu, jest dedykowany pod konkretne SERWO. Moc serwa 400W, posiadają enkodery inkrementalne, firma też OMRON.

Zapraszam do dyskusji.

0 4
  • #2 17 Maj 2015 10:40
    gacore
    Specjalista Automatyk

Są to rzeczywiście bardzo stare serwonapędy już nie produkowane.
    Proponuję serwis serwowzmacniaczy (falowników), podaj mi na e-mail dokładny symbol z tabliczki znamionowej to sprawdzę czy jest to możliwe i odpowiem ci ile taki serwis kosztuje w OMRON-ie (cena zryczałtowana).
    Mogę zaproponować również wymianę na obecne nowe sterowanie sam serwonapęd lub razem ze sterownikiem PLC, z odpowiednim przekonwertowaniem lub przeprogramowaniem.
    W przypadku zainteresowania daj znać na e-mail.

Pozdrawiam,
    Andrzej Łacinnik
    e-mail: andrzej.lacinnik(małpa)eu.omron.com

0
  • #3 18 Maj 2015 01:17
    ElDesign
    Poziom 11  

Wiem że są nieprodukowane, bo mają przeszło 14 lat.

Czy z tego PLC da się zgrać program po kablu szeregowym ? Ew. ile kosztuje u Ciebie lub w firmie taki kabel ?

0
  • #4 18 Maj 2015 08:37
    gacore
    Specjalista Automatyk

Da się zgrać. Kabel szeregowy RS232C możesz sam polutować. Schemat znajdziesz w manualu, zadzwoń do biura OMRON-a, podaj swojego maila to powinni ci podesłać schemat.
    Pozdrawiam,
    Andrzej

0
  • #5 14 Gru 2015 13:04
    ElDesign
    Poziom 11  

Wymiana kondensatorów, zimne luty i parę innych drobiazgów i falowniki śmigają jak nowe :) Kondensatory z DC BUS w odpowiednim wymiarze trudno dostępne ale da się załatwić.

Kable do programowania faktycznie da się stworzyć samemu, jedyny problem to, że istnieje kilka standardów do różnych roczników Omrona, ale PDFy są w necie.

Pozdrawiam kolegów

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo