Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

automatyczne załączanie światła łazience - jakie rozwiązania

matekogon 15 Maj 2015 20:46 2217 16
  • #1 15 Maj 2015 20:46
    matekogon
    Poziom 22  

Witam wszystkich. Post ten kieruje do osób które mają zamontowane automatyczne włączanie światła w łazience. Jakie rozwiązania polecacie z własnego doświadczenia. Na alledrogo można znaleźć czujniki obecności po dość jak dla mnie wysokiej cenie. Są również czujniki ruchu i "obecności" jak to opisują sprzedawcy za parę groszy. Również można zrobić barierę optyczną w futrynie drzwi i jakiś programik napisać który będzie zliczał ludzi wchodzących do łazienki. Rozwiązanie troszkę bardziej skomplikowane ale wykonalne. Nie mam doświadczenia z czujnikami ruchu i dla tego pytam jakie macie rozwiązanie u siebie. Może się jednak okazać że czujnik/i ruchu montowane w odpowiednich miejscach łazienki mogą wyeliminować problem nagłego braku oświetlenia będą w łazience i siedząc na sedesie

-1 16
  • Relpol
  • #2 15 Maj 2015 21:01
    keseszel
    Poziom 26  

Odpuść. Analizowałem różne warianty. Nie opłaca się.

-1
  • #3 15 Maj 2015 21:05
    matekogon
    Poziom 22  

keseszel napisał:
    Nie opłaca się.

Co masz na myśli ?

0
  • #4 15 Maj 2015 21:31
    brofran
    Poziom 38  

Najprościej to kontakt drzwiowy + przekaźnik . Pierwsze otwarcie drzwi załącza światło , drugie otwarcie gasi światło , i ... powtórka .

-1
  • #5 15 Maj 2015 21:39
    matekogon
    Poziom 22  

brofran napisał:
    Najprościej to kontakt drzwiowy + przekaźnik . Pierwsze otwarcie drzwi załącza światło , drugie otwarcie gasi światło , i ... powtórka .

Tak tylko ktoś ci otworzy drzwi przy goleniu i pozacinany jesteś :))

Zastanawiam się nad barierą w futrynie z dwoma wiązkami. w niewielkim odstępie może 5cm od siebie w poziomie. Która przecięta ta informuje o kierunku przemieszczania się osoby. Oczywiście biorę tu pod uwagę już jakąś logikę(mikrokontroler)

1
  • Relpol
  • #6 16 Maj 2015 06:23
    keseszel
    Poziom 26  

Pisałem - sztuka dla sztuki. Czujniki, bariery opto to koszty. Musi być drozsza logika. Sam pomyśl...

-2
  • #7 16 Maj 2015 08:45
    azibik
    Poziom 32  

Jest zbyt dużo uzależnień i układ jest skomplikowany. Czujnik obecności i fotokomórka + logika.

Dodano po 1 [minuty]:

Ewentualnie czujnik obecności, opuszczenia klapy i logika.

-2
  • #8 16 Maj 2015 09:43
    brofran
    Poziom 38  

azibik napisał:
    opuszczenia klapy

Czujnik spadania guw...ka , czujnik zapachu , czujnik oddechu ..... itp bajery można wymyślić . Tylko po co .
    A jak prąd wyłączą , to i tak brzytwą się zatniesz . :D

-2
  • #9 16 Maj 2015 09:49
    azibik
    Poziom 32  

Ja nie zamierzam, ale jak matekogon chce.

0
  • #10 16 Maj 2015 09:52
    cirrostrato
    Poziom 36  

Dodał bym jeszcze taki zybcyk jaki widziałem w Szwajcarii w hotelu w Raperswilu, ,,po'' z tyłu muszli klozetowej (wewnątrz) wychodziła jakby szczoteczka do zębów (podobna tylko większa) i automatycznie myła, spryskując jednocześnie wodą, końcowy odcinek przewodu pokarmowego obywatela siedzącego na kibelku, fascynujące choć dość długo obserwując działanie tego mechanizmu do końca zasady działania nie pojąłem.......A tak nawiasem: automatyczne włącz/wyłącz światła w łazience ma oszczędzać kilowaty?

-1
  • #11 16 Maj 2015 09:58
    azibik
    Poziom 32  

Szczytem jest wytłumianie /elektroniczne/ odgłosów.

1
  • #12 16 Maj 2015 11:49
    matekogon
    Poziom 22  

Przekonaliście mnie że jedyną sensowną logiką w łazience będzie włącznik na ścianie :) Myślałem że jednak ktoś zamontował jakąś logikę do światła u siebie w łazience.

0
  • #13 16 Maj 2015 12:01
    retrofood
    Moderator

matekogon napisał:
    Przekonaliście mnie że jedyną sensowną logiką w łazience będzie włącznik na ścianie :) Myślałem że jednak ktoś zamontował jakąś logikę do światła u siebie w łazience.

Tak, to był ten sam gość, co skonstruował zegarek z fontanną. Tak to potrzebne i pomocne jak umarłemu kadzidło.

-2
  • #14 16 Maj 2015 12:14
    matekogon
    Poziom 22  

Koledzy pozwolę sobie jeszcze przy okazji zapytać o opinie na temat włączników dotykowych szklanych używa ktoś?

0
  • #15 16 Maj 2015 12:19
    klamocik
    Poziom 26  

Bardzo proste wyłącznik tzw flip-flop zamontowany w futrynie, otwarcie drzwi zaświeca zamknięcie nie zmienia stanu, drugie otwarcie gasi zamknięcie nie zmienia stanu wyłącznik np ze starego telewizora przyciskowy z dodatkową sprężynką amortyzującą ( zabezpieczenie trzaskających drzwiami)

-1
  • #16 16 Maj 2015 12:27
    retrofood
    Moderator

matekogon napisał:
    Koledzy pozwolę sobie jeszcze przy okazji zapytać o opinie na temat włączników dotykowych szklanych używa ktoś?

Używałem kiedyś dotykowego chociaż nie był szklany. I wyrzuciłem. To dobre do zabawy, a nie użytkowania.

-2
  • #17 21 Maj 2015 21:59
    kasprzyk
    Specjalista elektryk

Witam
    Mam styczność ze szklanymi systemowymi: http://www.nexwell.eu/produkt/nxw2974-wielofunkcyjny-przycisk-programowalny-tukan chodzi to przyzwoicie, jednak to jest element systemu, gdzie mamy możliwość wyboru sposobu załączania - dłuższe, krótsze przytrzymanie, podświetlenie itd.
    Miło mnie zaskoczył wyłącznik ścienny podtynkowy do sterowania RGB - jest to niezależnie urządzenie, płytka przednia szklana - koszt około 140zł. Sensor bardzo precyzyjny, urządzenie działa stabilnie - aczkolwiek jeden raz zawiesił się - opuszczenie/podniesienie S-ki naprawiło sytuację. Co prawda to nie jest wyłącznik tradycyjnego światła, ale może dedykowane do tego także istnieją:
    http://www.swiatlo.optec.pl/Nascienny-dotykow...4A-bialy-pod-puszke-podtynkowa-60mm-p408.html

aha - jeden minus - raz zamknięty może być trudny do otwarcia bez uszkodzenia ściany lub wyłącznika - nie miałem jeszcze potrzeby jego demontażu, czekam za odpowiedzią od sprzedawcy.
    Pierwsze pokazane wyłączniki mają świetnie rozwiązany sposób mocowania - na magnesy - otwarcie, zamknięcie kilka sekund - ale to także inna funkcjonalność (czujnik temp. wbudowany) no i także cena x3.

1