Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino uno - Brak kontaktu z platformą - gdzie leży problem?

16 Maj 2015 12:28 1260 2
  • Poziom 15  
    Witam,
    w ostatnich dniach borykam się z pewnym problemem. Mianowicie: Nie jestem w stanie wgrać programu do Arduino :/ Nie mam również kontaktu (poprzez monitor portu szeregowego) z płytką = gdy wysyłam przez program jakiś tekst ani RX ani TX nie "mrugają". W czym może leżeć problem?

Gdy program kończy kompilowanie i rozpoczyna wgrywanie programu do Atmegi pojawia się błąd mówiący, że nie można wgrać programu na platformę. Mam zainstalowane najnowsze Arduino IDE, mam zainstalowane sterowniki - system wykrywa Arduino, Arduino IDE również wykrywa platformę, Atmega jest sprawna.... w takim razie w czym może leżeć problem? Błąd z oprogramowaniem w komputerze? Jakieś "problemy" samego Arduino?

Proszę o pomoc! Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, podpowiedzi i porady :)
    Pozdrawiam, Karol
  • BotlandBotland
  • Poziom 25  
    A masz coś podpięte na pinach 0 i 1?
  • Poziom 15  
    Nie nic nie mam ... - ogólnie "czyste Arduino.
    Ale teraz sprawa stała się trochę bardziej zawiła
    Arduino jest oryginalne... ale mam też nieoryginalne i również nie mam mogę wgrać do niego programu. :/ Klon jest idealną "podróbą" Arduino, jedyne czy się różni to brakiem znaczka

Doszedłem do tego: Obydwie Atmegi są sprawne i mają wgrany bootloader (poprawnie wykonują blink'a, który był przez przypadek wgrany, a podczas resetowania mruga LED13, co oznacza, że bootloader "jest w środku") Klon arduino poprawnie komunikuje się z komputerem (wysyłam "znaczek" w monitorze portu szer. i jest sygnał diody RX) aczkolwiek nadal nie mogę wgrać programu. Pojawia mi się taki błąd:
    Code:

Szkic używa 1 006 bajtów z (3%) pamięci programu. Maksimum to 32 256 bajtów.
    Globalne zmienne używają 15 bajtów z (0%) dynamicznej pamięci, pozostawiając 2 033 bajtów dla lokalnych zmiennch. Maksimum to  2 048 bajtów.
    avrdude: stk500_recv(): programmer is not responding
    avrdude: stk500_getsync() attempt 1 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 2 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 3 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 4 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 5 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 6 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 7 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 8 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 9 of 10: not in sync: resp=0xd1
    avrdude: stk500_getsync() attempt 10 of 10: not in sync: resp=0xd1
    Problem z wgrywaniem na płyte. Sprawdź http://www.arduino.cc/en/Guide/Troubleshooting#upload w poszukiwaniu sugestii.

Jak rozumiem programator nie dopowiada - tylko w takim razie co jest nie tak i jak to naprawić? Oczywiście nie ma osobnego programatora tylko korzystam z bootloadera w Atmedze :D
    Co do oryginalnego Arduino to po podłączeniu go do PC i włączeniu konsoli zaczyna wysyłać jakiś "dziwny" ciąg bezsensownych znaków (...tak, mam nastawione na 9600) :)
    Co się dzieje?? :D

Dodano po 14 [minuty]:

Ok naprawiłem - nie wiem jak i dla czego ale już działa :'P
    Zamykam temat :D