Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
BotlandBotland
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa

mi_ma 16 Maj 2015 19:01 8949 4
 • Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa

  Stary laptop nie musi być koniecznie tylko kolejnym gratem w naszej szafie, który prędzej czy później wyląduje na śmietniku. Jak się okazuje istnieje wiele sposobów na wykorzystanie go w całkiem sensowny sposób. Ciekawym przykładem jest przerobienie go, przy niewielkich nakładach finansowych, na w pełni funkcjonalny monitor z wyjściem VGA lub nawet HDMI.
  Oczywiście ekran w laptopie nie nadaje się wprost do wymontowania i postawienia na biurku. Aby można było wykorzystać go jako monitor należy wyposażyć się w moduł uniwersalnego kontrolera LCD. W Polsce takie moduły, to raczej rzadkość. Mimo to przeszukując znany porta aukcyjny można się natknąć na tego typu zestaw kontrolera MT6820:

  Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa

  Taki zestaw zawiera w sobie inwerter, moduł kontrolny z wyjściem VGA, moduł z przyciskami oraz kable niezbędne do połączenia wszystkiego razem. Moduł ten na znanym portal aukcyjnym kosztuje 85zł wraz z przesyłką. Jest to cena dosyć przyzwoita. Podobne moduły znajdziemy także na aliexpress w cenie ok. 30$ wraz z przesyłką.
  Generalnie poza naszym krajem znajdziecie znacznie więcej modeli tego typu kontrolerów do różnych typów matryc. Często przy zakupie wystarczy podać model matrycy sprzedawcy, aby ten skonfigurował soft na module, dzięki czemu staje się on dedykowany do naszego projektu i nie powinien sprawić żadnych problemów. Ponadto za kilka dolarów więcej możemy znaleźć kontrolery z wyjściami HDMI, audio, słuchawkowymi czy nawet sterowanymi zdalnie poprzez pilot telewizyjny.

  Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa

  Kwestia ceny i naszych wymagań.
  Poniżej przedstawię wam zdjęcia projektu monitora zbudowanego w ten właśnie sposób ze strony instructables. Na stronie źródłowej znajdziecie informacje dotyczące demontażu i budowy obudów nowych monitorów. Ponieważ jednak nie są to projekty budowane na niesamowicie popularnych laptopach, to nie ma sensu tutaj opisywać kwestii mechanicznych, bo tyle ile modeli notebooków - tyle instrukcji demontażu.

  Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa

  W skrócie można opisać budowę monitora w następujący sposób:

  1. Rozkręć obudowę laptopa i wszystkie śrubki mocujące matrycę, odłącz przewody od matrycy i delikatnie ją wyjmij
  2. Przygotuj nową obudowę i rozplanuj rozmieszczenie przewodów, modułów i złączy
  3. Przymocuj wszystko do nowej obudowy
  4. Podłącz przewód LVDS do matrycy
  5. Podłącz matrycę do inwertera
  6. Podłącz zasilacz do modułu kontrolera
  7. Podłącz przewód od modułu przycisków
  8. Zmontuj wszystko do kupy
  9. Podłącz monitor do zasilania, przewodem VGA do komputera, uruchom zasilanie i ciesz michę z własnoręcznie zbudowanego monitora
  10. Zdemolowany laptop odnieś do Saturna, udawaj głupka i żądaj zwrotu pieniędzy argumentując, że sprzęt pozbawiony matrycy nie spełnia twoich oczekiwań...


  Jest jednak sposób na zbudowanie monitora bez żadnych dodatkowych kosztów. Wystarczy nam stary laptop i nieco go zdewastować. Otóż dewastacja polega na pozbyciu się obudowy laptopa, wraz z klawiaturą i umieszczeniu wszystkich "bebechów" w nowej obudowie. Autor poniższego projektu niezbyt się wysilił i postanowił zwyczajnie zbudować kanapkę z laptopa (niezbyt elegancką, że tak powiem), w której ukrył wszystko wraz z zewnętrznym zasilaczem. W efekcie powstał komputer, którego nie możemy nazwać w pełni funkcjonalnym monitorem. Jak więc działa? Otóż komputer uruchamia dystrybucję linuksa Knoppix z napędu CD i automatycznie uruchamia program MaxiVistaViewer (działający na emulatorze wine), który pozwala wyświetlać obraz z komputera przesyłany po sieci ethernet.

  Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa Monitor DIY zbudowany ze starego laptopa

  Ktoś może powie, że pierwsze rozwiązanie od razu wydaje się lepsze, ale tak naprawdę zależy to od tego co potrzebujemy:
  Jeżeli potrzebujemy taniego monitora, to oczywiście rozwiązanie pierwsze jest idealne (jeżeli jesteśmy zbyt fajni, aby po prostu kupić używany monitor...).
  Rozwiązanie drugie jest bardziej energożerne, ponieważ tak naprawdę mamy do czynienia w dalszym ciągu z działającym komputerem. Ale za to umożliwia nam podłączenie po sieci aż czterech takich "sieciowych monitorów". No i oczywiście nie wymaga żadnych nakładów finansowych (zwłaszcza jeśli zdecydujemy się nie przerabiać obudowy).


  Źródło 1 http://www.instructables.com/id/How-to-Convert-a-Laptop-LCD-into-an-External-Monit/
  Źródło 2 http://www.instructables.com/id/Laptop-Converted-to-2nd-Monitor

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  mi_ma
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  DZIĘKUJĘ WSZYSTKIM, KTÓRZY DO TEJ PORY PRZEKAZYWALI DAROWIZNY I 1% NA LECZENIE MOJEGO SYNKA
  Jeżeli chcesz wspomóc jego dalszą terapię i leczenie - zajrzyj do postu ze szczegółowym info: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2921845.html
  Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
  mi_ma napisał 831 postów o ocenie 760, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
 • BotlandBotland
 • #2
  Lubię placki
  Poziom 11  
  Ja za pomocą Mouse Without Borders aktualnego laptopa tak używam ze stacjonarkami w domu i pracy - świetna sprawa, wystarczy że są w tej samej sieci i wszystko samo się uruchamia, wygoda z obsługi stacjonarki z łóżka i użytkowania dodatkowego monitora (trzeciego) - niesamowita.
 • BotlandBotland
 • #3
  maxxim
  Poziom 15  
  Temat wielokrotnie poruszany . Wykonanie tragiczne .
 • #4
  CommonRail
  Poziom 27  
  Przeglądając "DIY Zagranica" naprawdę jestem zawiedziony. Czy naprawdę kolejny pseudo robot na arduino czy temat jak ten, który de facto nie wprowadza niczego nowego oprócz tego, że nabija użytkownikowi ni_ma punkty? Zresztą, to juz nie pierwszy jego nieodkrywczy, wręcz słaby temat.
 • #5
  Dydelmax
  Poziom 37  
  maxxim napisał:
  Temat wielokrotnie poruszany .

  Potwierdzam. https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2859840.html