Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

avt 2928 pytania początkującego

16 Maj 2015 21:26 1257 10
  • Poziom 8  
    Witam, jako iż w ostatnim czasie zainteresowała mnie elektronika, tak więc postanowiłem zmontować wzmacniacz słuchawkowy (pierw miał być to prosty wzmacniacz, aczkolwiek potem zainteresował mnie kit avt2928).
    Płytka aktualnie wygląda następująco.

Ogólnie zauważyłem problem z diodą d3. Jak i masą blisko rezystora r11 (właściwie to brak masy)... Wszystkie rezystory dobierałem by miały podobną/taką samą wartość i były blisko wartości w dokumentacji

Mam kilka pytań nowicjusza...
    1. Posiadam stabilizator lm317 (nie ma go na zdjęciu). Z tego co wyczytałem stabilizator reguluje się z pomocą rezystorów R102 (235-237Ωom u mnie) jak i rezystora R103 (według dokumentacji powinien mieć wartość 2-3kΩ). Wartość rezystora R103 chciałem wyliczyć według [url= http://ekalk.eu/lm317_pl.html Uwzględniając według dokumentacji różnicę 4-5V. Tak wieć planuje zakupić transformator ts18/14 o napięciu wtórnym 22.5V i natężeniu 0.8A. Napięcie stabilizowane jakie chciałem uzyskać to ~18.5V. No i właśnie obliczyłem, że rezystor R103 musi mieć 3.28KΩ co wykracza poza wartość 2-3KΩ według dokumentacji... Czy ja coś źle obliczam lub czegoś nie uwzględniłem?
    2.Które tranzystory lepiej użyć Buz11 czy IRF 530-540/IRF 630-640?
    3. Czy mogę użyć obudowy plastikowej? (łatwiejsza w obróbce), lub plastikowej wypełnionej w środku taśma aluminiową (używana do napraw klimatyzacji). Czy lepiej użyć metalowej (od starego zasilacza atx). Mam gniazdka domowe bez uziemienia... Transformator będzie umieszczony w osobnej obudowie z dala od wzmacniacza.
    4. Czy brakującą masę obok Wyjścia można podłączyć do metalowej obudowy (w przypadku plastikowej do masy obok l1)?
    4a. Czy lepiej utworzyć 1 punkt w obudowie i podłączyć za pomocą drutu miedzianego masę obok L1, masę Wyjścia słuchawkowego, potencjonometrów, czy każde z tych osobno jak najkrócej poprowadzić do obubowy.
    5. Gdzie mogę kupić podobne radiatory
    Spoiler:

6. Tu już może totalnie zielone pytanie... ale mnie zastanawia według avt bezpiecznik powienien mieć 0,5A jeśli transformator ma 22,5V przy natężeniu 0.8A to czy nie lepiej by było użyć bezpiecznika 1A np. WTT-15-1
  • PCBway
  • Pomocny post
    Warunkowo odblokowany
    A jakbyś miał transformator zasilający 22,5V/5A to byś tam wepchnął bezpiecznik 4A? Bezpiecznik dobiera się wg wartości prądu w układzie, a nie wydajności transformatora.
  • Poziom 8  
    Do tematów bezpieczników jeszcze nie dotarłem. Ale w sumie dziękuję za odpowiedź dotycząca bezpieczników. Bardziej jednak zastanawia mnie sprawa lm317 i tego rezystora. Czy lepiej dać wartość obliczoną według kalkulatora, czy wlutować jakiś potencjometr 5kΩ i za jego pomocą ustalić odpowiednią wartość potrzebnego rezystora.
  • PCBway
  • Poziom 19  
    Możesz wlutować potencjometr i ustawić tyle ile potrzebujesz i zamienić go na najbliższy możliwy rezystor. Tranzystory IRF są łatwiej dostępne z BUZ może być mały problem. Radiatory możesz dać inne pasujące do obudowy tranzystora, takich będziesz szukał raczej długo. Nie rozumiem do końca o co chodzi z tą masą, ale nie do obudowy tylko np. do masy C108 dolutować.
  • Poziom 8  
    Może chaotycznie napisałem z ta masą. Chodzi mi o to by nie zrobić zakłóceń podłączając masę.

Nie wiem czy jest sens podłączać pcb pod obudowę i potencjometr do wspólnego punktu. Skoro metalowa obudowa i tak nie będzie miała kontaktu z uziemieniem gniazdka. Dlatego myślałem nad obudową plastikową. Ale nie wiem jakby wtedy wyglądały zakłócenia z zewnątrz.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Jak nie chcesz uziemiać obudowy to może być plastyk. Chociaż jakieś zakłócenia możesz mieć z tego tytułu. Pytanie o masę jest dobre w takim razie. Podłącz je zgodnie z opisem płytki jeśli coś by szumiało to podłącz je w jednym wspólnym punkcie wlutowując się w kondensator C108 w zasilaczu, oprócz masy sygnału wejściowego ją zostaw jak jest. Gdybyś chciał połączyć obudowę metalową z masą to przez rezystor 5 omów najlepiej wychodząc z tego wspólnego punktu na rezystor i z rezystora do obudowy i z obudowy do uziomu.
  • Poziom 8  
    Zamówiłem dziś resztę rzeczy. Obudowa będzie tworzywa sztucznego, dokładnie to KM-85B. Transformator będzie w osobnej obudowie. Poprowadzony będzie kablami AC (nie mam gniazdka z uziemieniem, instalacja dopiero będzie wymieniana przy remoncie w przyszłym roku). Zdecydowałem, że zakończeniem wtyczki zasilającej będzie "ósemka" (miał być bolec, ale większość kabli pasujących do tego bolca było na napięcie znamionowe 12V). Muszę poczytać jeszcze o punktach pomiarowych tego układu (szczególnie pomiary lampy). Jeśli będzie wszystko ok, to zakupie lampę ecc88.

PS. Ten bezpiecznik 0.5A dać na uzwojeniu pierwotnym czy wtórnym?

avt 2928 pytania początkującego [/img]

PS2. Oczywiście musi to być bezpiecznik zwłoczny?
  • Poziom 19  
    Na marginesie. Bezpiecznik jak by się "szybko" nie nazywał będzie miał kilkaset razy (sensowne porównanie) dłuższy czas zadziałania niż półprzewodnik. W skrócie, bezpiecznik to zabezpieczenie przeciwpożarowe, nie przeciw zwarciowe. Na którym uzwojeniu liczyłeś pobór prądu dla bezpiecznika 0,5 A? Tyle prądu będziesz pobierał z uzwojenia pierwotnego czy wtórnego? Podpowiem że moc P1 na uzwojeniu pierwotnym musi być równa P2 na uzwojeniu wtórnym. Czyli P2=P1.
  • Poziom 8  
    Wedlug http://serwis.avt.pl/manuals/AVT2928.pdf natezenie uzwojenia wtornego powinno być nie mniejsza niż 0,5A. Na rys 7 według schematu jest zastosowany bezpiecznik 0.5A. Ja zastosuje transformator ts18/14 o uzwojeniu wtórnym 22.5v i natezeniu maksymalnym 0.8a, 18VA.
    Tak wiec...
    I=18VA/230V=~0.08A na uzwojeniu pierwotnym...
    A z uzwojenia wtórnego będzie pobierane około 0.5A, który bedzie napedzal uklad na lampie ecc88 o prądzie żarzenia 360mA.
  • Poziom 19  
    Zastosuj bezpiecznik szybki >500mA w takim razie, ale policz moc jaka możesz sie spodziewać po stronie wtórnej.
  • Poziom 8  
    Mam problem z napięciem anodowym. Wynosi ono nawet 107V, aczkolwiek skacze od 80V w gorę. Czy jest to spowodowane brakiem lampy? Sprawdzałem napięcie na transformatorze i skacze w okolicach 22,5V do nawet 26V.

Po zastosowaniu 2 rezystorów szeregowo 2,2kΩ i 1kΩ (wcześniej był 1x3kΩ) przy LM317. Napięcie stabilizowane na LM317 wynosi równe 18V a anodowe spadło do 104V.

Lampę mam zamiar kupić dopiero za tydzień.

Zamówiłem dziś ecc88. I rezystor 3,3kΩ by podnieść napięcie do ~18,5V.
    Mam nadzieje, że lampa obniży odpowiednio napięcie i będzie ono normalne.
    Co do przewodów sygnałowych. W masie zastosowałem grubość przewodu 0.75-1mm. Natomiast co do sygnałowych... Lepiej dać ekranowany 0.14mm czy porządny przewód miedziany o grubości 0.75mm (głośnikowy 99% miedzi). Długość kabli będzie bardzo krótka maksymalnie z 10cm przy najdłuższym połączeniu.