Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ile może być miedzi w takich transformatorach ?

16 Maj 2015 22:24 7947 39
  • Poziom 9  
    Witam.
    Rozbierał ktoś kiedyś takie transformatory,co w nich jest oprócz miedzi i ile jej może być?
    Ile może być miedzi w takich transformatorach ? Ile może być miedzi w takich transformatorach ? Ile może być miedzi w takich transformatorach ? Ile może być miedzi w takich transformatorach ? Ile może być miedzi w takich transformatorach ?
  • PCBway
  • Poziom 42  
    Jeżeli cię obrażę to przepraszam, ale czy przypadkiem nie jesteś dzieciakiem który w elementach elektrycznych widzi tylko miedź? Słuchaj. Miedzi jest tam sporo ( razem jakoś... 80 kg przynajmniej. Oprócz tego olej transformatorowy i stal krzemowa. Te transformatory jako elementy a nie jako miedź na złom są warte jakoś... 1600 zł? Jeżeli chcesz się go pozbyć to wystaw ofertę na elektrodzie. Pozdrawiam.
  • Poziom 11  
    Na pewno będą też rdzenie z blach stalowych. W niektórych dużych transformatorach jest też olej
  • Poziom 42  
    800 i 400 kVA! Są na prawdę dużo warte.

Dodano po 51 [sekundy]:

PKO86 napisał:
    Na pewno będą też rdzenie z blach stalowych. W niektórych dużych transformatorach jest też olej

Biały element na górze to właśnie zbiornik na zapas oleju.
    Mogę wiedzieć skąd go masz? Bo czegoś takoiego raczej dziadek nie kupuje na własny użytek :)
  • Specjalista Automatyk
    Chyba nie zamierzasz rozbierać tych transformatorów na surowce wtórne? Nawet jeśli wymagają remontu to są jeszcze sporo warte.
  • Poziom 9  
    Mam je z likwidacji dużego zakładu przemysłowego,a nie opłaca mi się ich wieźć do kraju.Więc dlatego takie pytanie :)
  • PCBway
  • Poziom 9  
    Dzięki za odpowiedzi.
    Pozdrawiam
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    krochi.21 napisał:
    Mam je z likwidacji dużego zakładu przemysłowego,a nie opłaca mi się ich wieść do kraju.Wiec dlatego takie pytanie :)

A kto powiedział że za granicą nie ma firm handlujących używanymi transformatorami?
  • Poziom 9  
    Sam nie wiem co teraz z nimi zrobić.Czy rozbierać a może sprzedać w całości.Chodzi o cenę ile takie jest warte :P
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    krochi.21 napisał:
    Sam nie wiem co teraz z nimi zrobić.Czy rozbierać a może sprzedać w całości.Chodzi o cenę ile takie jest warte :P

Skontaktuj się choćby z firmą http://www.magrus.pl/ - używany transformator 800kVA po regeneracji sprzedają za 16000 netto, spytaj za ile kupią do regeneracji.
    Napięcie górne 20kV występuje w Polsce, więc mogą być zainteresowani.
  • Specjalista Automatyk
    Bardziej może opłacać się sprzedać je bez przywożenia do kraju, np. w Niemczech dużo firm skupuje używane transformatory.
  • Poziom 41  
    Ten transformator jest wart w całości ze 5x tyle co wypruty na złomie. Nie niszcz go, tym bardziej, że olej podlega specjalnym przepisom co do utylizacji - on nie jest jak olej silnikowy tylko jako chemikalia - toksyczne.
  • Poziom 9  
    Dzięki za takie info z tym olejem.Pomyślę co z nimi zrobić bo posiadam jeszcze baterie kondensatorów do nich.Taki mały komplecik :P
  • Moderator Samochody
    Kraniec_Internetów napisał:
    Ja. Wyobrażasz sobie aluminium w trafie energetycznym 0.8MVA?

A wyobraź sobie, że sobie wyobrażam. Rozbierałeś kiedy transformator energetyczny takiej mocy?
  • Poziom 42  
    robokop napisał:

A wyobraź sobie, że sobie wyobrażam. Rozbierałeś kiedy transformator energetyczny takiej mocy?

No właśnie jakimś cudem nie. Ciekawe czemu...
    Po prostu ja sobie tego nie mogę wyobrazić.
  • Poziom 9  
    Jeśli zostaną rozebrane te trafa to zamieszczę zdjęcia by rozwiać wasze wątpliwości:)
  • Poziom 38  
    Bezsensowne poczynanie:
    - wartość złomu kolorowego to ułamek wartości takiego transformatora.

Dodatkowo należy doliczyć nie małe koszta pozyskania, czyli oczyszczenia surowców, choćby z izolacji .
  • Moderator Samochody
    robokop napisał:

No właśnie jakimś cudem nie. Ciekawe czemu...
    Po prostu ja sobie tego nie mogę wyobrazić.

Więc jeśli jedynym problemem w tym momencie jest Twoja ograniczona wyobraźnia, to bądź uprzejmy nie zabierać głosu. Aluminium jest niewiele gorszym przewodnikiem od miedzi, a za to jest kilkakrotnie lżejsze i tańsze.
  • Poziom 38  
    robokop napisał:
    Aluminium jest niewiele gorszym przewodnikiem od miedzi, a za to jest kilkakrotnie lżejsze i tańsze.

Może i tak ,ale to "niewiele" + przewodność termiczna, oraz podatność na reakcje chemiczne dyskwalifikuje taki rodzaj oprzewodowania w tego typu transformatorach, które niekiedy są i muszą być obciążane ponad parametry graniczne.
    Opowiada kolega "głupoty druciane".
    Skoro coś się stwierdza należy poprzeć to przykładem praktycznym rozwiązania ,a nie teoretyzowaniem.

P.S.: dobrej jakości przewody aluminiowe są o wiele droższe od miedzianych, na ich korzyść zastosowania wpływa masa , w niektórych rozwiązaniach kluczowa.
  • Poziom 43  
    aaanteka napisał:
    Opowiada kolega "głupoty druciane".

Przyhamuj kolego :)
    "Transformatory żywiczne serii TRICAST produkcji firmy Schneider Elecric posiadają uzwojenia górnego napięcia nawijane drutami aluminiowymi, które następnie zalewane są w próżni żywicą epoksydową z utwardzaczem"

http://www.inwert.com.pl/transformatory-energetyczne/zywiczne

Olejowe również mogą być nawijane aluminium. Z katalogu ABB "Transformatory rozdzielcze dużej mocy > 2000 KVA": Uzwojenia wykonane są z miedzi lub z aluminium. Wykonane są z przewodu profilowanego izolowanego warstwowo papierem.
    Jako ciekawostka - transformatory mniejszej mocy AAB nawija standardowo miedzią.
  • Poziom 41  
    Normalne - często górne napięcie jest aluminiowe. Dolne będzie na pewno miedziane. Tricasta nie porównuj, to 40 lat różnicy w technologii.
  • Poziom 38  
    Porównujesz całkiem inne grupy produktowe, do tego innej generacji i przeznaczenia.

Do tego nie sądzę iż wskazany produkt kolego kiedykolwiek widziałeś rozebrany.

Transformatory SUCHE , TO NIE TO SAMO CO OLEJOWE.

Do tego należy zwrócić uwagę ,iż wyraźnie wskazane transformatory jako specjalistyczne ,tylko jedno uzwojenie mają nawinięte prewodem aluminiowym.

Dedykowane do obciążeń odkształconych!
  • Poziom 43  
    aaanteka napisał:
    Transformatory SUCHE , TO NIE TO SAMO CO OLEJOWE.

Zobacz mój dopisek do postu :)
  • Poziom 38  
    Bezproduktywne "gadanie".
    Dane znamionowe z tabliczki wyraźnie wskazują uzwojenia miedziane.

Ale trzeba się na tym znać.

I wykazać minimum chęci.

Zresztą temat jest całkowicie inny i nie na miejscu kolego "rozciągasz" rozmowę .