Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpol ARC 57542 Typ CB281W - Słabo chłodzi chłodziarka i zamrażarka

balcerowicz79 16 Maj 2015 23:00 4863 10
 • #1 16 Maj 2015 23:00
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  Witam.
  W mojej lodówko zamrażarce typu ARC57542 od jakiegoś czasu na tylnym panelu w górnej części chłodziarki zaczął gromadzić się szron. Żona ostatnio stwierdziła że lodówka zaczęła pracować bez wyłączania się więc wyłączyła ją z zasilania.
  Rozmroziliśmy zamrażarkę jak i chłodziarkę i teraz po włączeniu w chłodziarce po 24 godzinach pracy jest max plus 12 stopni a i w zamrażarce szału nie ma bo kurczak po 12 godzinach mocno się schłodził ale nie zamarzł na kość jak to miało miejsce wcześniej.
  Lodówka włącza się i pracuje po jakieś 5-7 minut i się wyłącza tak jak to miało miejsce od nowości. Rurka na wyjściu skraplacza jest gorąca a na powrocie chłodna, temperatura skraplacza jakieś 40-43 stopnie, słychać pracę czynnika.

  PYTANIE-czy padł tylko(mam nadzieję) termostat czy czynnik się ulotnił i lodówka na złom bo ma 7 lat a naprawa jest nieopłacalna?
  A jeśli termostat to jak to urządzenie wymienić-pokrętło mam na prawej ścianie lodówki.

  1 10
 • #2 17 Maj 2015 10:05
  ROBSON33
  Moderator AGD

  balcerowicz79 napisał:
  PYTANIE-czy padł tylko(mam nadzieję) termostat czy czynnik się ulotnił


  Raczej układ nieszczelny, lodówka jak najbardziej do uratowania.

  2
 • #3 17 Maj 2015 21:14
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  hmm ale dzisiaj po jej pacnięciu po nocy bo już było wewnątrz 15 stopni w okolicę termostatu to lodówka odpala i pracuje 25 minut i się wyłącza ale już sama nie startuje-chłodzi nadal tylko do 12 stopni.

  0
 • #4 17 Maj 2015 21:19
  mroqa
  Poziom 14  

  termostat do wymiany, w whirlpool to standard po paru latach

  0
 • #5 17 Maj 2015 23:14
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  No bo logicznie myśląc to gdyby był spory ubytek gazu to agregat musiałby pracować ciągle lub bardzo często się włączać dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury-ale mogę się mylić bo serwisantem nie jestem.
  A tak przy okazji niby ta lodówka pracuje na czynniku R600a a wyczytałem na forum że to wymusza na producentach lodówek lepszą szczelność.

  Dodano po 42 [minuty]:

  A czy normalnym jest cichy niejednostajny szum w okolicy tylnego zewnętrznego wymiennika ciepła podczas pracy agregatu no i jaka powinien mieć przybliżoną temperaturę ???

  Normalnie osłuchuje ją jak lekarz pacjenta... :D mam wrażenie że im więcej czytam tym mam więcej wątpliwości i znajduje więcej objawów chorób wmojej lodówce

  0
 • #7 19 Maj 2015 20:06
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  Odebrałem termostat (zamiennik) i na szczęście okazało się że wymiarowo jest identyczny z oryginałem ale ma trochę dłuższą kapilarę o około 6 cm. Będę montował :idea: a o rezultatach napiszę później.
  A tak przy okazji może ktoś wie ile powinien pracować agregat żeby zbił temperaturę w lodówce po rozmrożeniu-pokojowo dziś 24 stopnie to musi ją obniżyć myślę że o około 15 stopni tak do tych 10 stopni ??

  0
 • #8 20 Maj 2015 13:13
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  Po 20 godzinach od wymiany termostatu dochodzę do wniosku że musiało trochę czynnika ubyć z układu bo lodówka dość długo musi pracować 30-35 min przerwy i jakieś 20 min pracy agregatu(a i skraplacz w pierwszych 5 minutach pracy jest gorący a później tylko ciepły, aż do wyłączenia sprężarki, no i tył chłodziarki już nie ma szronu jak to miało przed rozmrożeniem), ale chociaż sama się włącza i wyłącza a na środkowej półce chłodziarki udało się osiągnąć +5 stopni Celsjusza.
  Nijak to się nie ma do deklarowanego zużycia prądu czyli 0,74kwh/24, bo z obliczeń mi wychodzi jakieś 1,3kw/h przyjmując że agregat ma moc 0,16kw.

  Tylko czy naprawa jest wogóle opłacalna jeśli serwisant uczciwie nie zlokalizuje nieszczelności i dobije tylko gaz lub zasugeruje nieopłacalną wymianę kompresora bo zazwyczaj większość tylko te 2 czynności potrafi

  1
 • #9 20 Maj 2015 22:56
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  A oto manual wymiany termostatu w lodówce Whirlpol ARC 57542 Typ CB281W,może się komuś przyda żeby nie uczć się na własnych błędach.(uwaga na kruche tworzywo obudowy bo lubi pękać)
  1. Otworzyć lodówkę i zlokalizować obudowę termostatu, która znajduje się w tym samym miejscu co oświetlenie.(wyłączyć wtyczkę z gniazdka)
  2. Odciągnąć do siebie wyłącznik oświetlenia pod którym znajduje się sprężyna którą odkładamy na bok oraz wkręt krzyżakowy trzymający obudowę interesującego nas urządzenia.
  3. Odkręcić wkręt i delikatnie pociągając całą obudowę do siebie zwolnimy ją z zatrzasków znajdujących się przy żarówce a dopiero wtedy ujawni się nam termostat wraz z kapilarą po jej wewnętrznej stronie.
  4. Odłączyć przewody i kostkę 1,2,3 (każdy przewód ma inny rozmiar wtyku dlatego nie można się pomylić przy ponownym podłączaniu) i trzymając za obudowę, ciągnąc do siebie wyciągamy kapilarę która jest umieszczona w ścianie lodówki.
  Dopiero po wyciągnięciu całego urządzenia z obudową zdejmujemy pokrętło ustawiania temperatury termostatu i zwalniamy zatrzaski przy obudowie żarówki, Następnie odłączamy termostat ze styków ciągnąc go delikatnie w stronę przeciwną do obudowy żarówki oświetlenia. Wsuwamy nowy termostat zapinamy zatrzaski obudowy żarówki i...Resztę czynności z nowym termostatem wykonujemy w odwrotnej kolejności.
  Sprawa prosta tylko należy uważać na plastiki bo są bardzo kruche i lubią pękać no i przed podmianą termostatu należy przymierzyć długość kapilary bo w zamiennikach bywają dłuższe jak w moim przypadku i trzeba ją lekko zawinąć żeby weszła w kanał znajdujący się w ścianie lodówki.

  3
 • #10 24 Maj 2015 20:50
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  Panowie i panie...A czy za długa kapilara o parę cm wstawionego przeze mnie termostatu może zakłócić pracę bo wydaje mi się że jest za czuły po otwarciu na trochę lodówki i kłapnięciu drzwiami agregat za chwile się włącza(bez otwierania przerwy wynoszą normalnie 30-35min)
  Tak to zrobiłem
  może nasunąć na zawiniętą kapilarę kawałek plastikowej rurki tak jak w orginale

  2
 • #11 29 Maj 2015 22:01
  balcerowicz79
  Poziom 14  

  Nałożyłem rurkę na wystającą kapilarę co zmniejszyło trochę jej czułość na otwarcie drzwi więc sam sobie odpowiedziałem na pytanie.
  Generalnie lodówka ożyła i nareszcie w jej wnętrzu jest chłodno i wędlina po dwóch dniach się nie psują.
  Dzięki za podpowiedzi.
  Temat wyczerpany więc zamykam.

  Dodam że i tak kupilem drugą bo mi ta coś znowu zaczela świrować..ale postawiłem szrota na 10 dni z otwartymi drzwiami w piwnicy i po przewiezieniu do teścia ona ożyła...mrozi chlodzi jak nowa, i jest cichutka. Chyba ktoś pisal gdzies ze lod moze sie wcisnąc za scianke i ciężko to rozmrozić i on powoduje swirowanie lodowki...w tym przypadku chyba tak było plus termostat bo pracuje do teraz jak nowa...

  0