Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Whirlpol ARC 57542 Typ CB281W - Słabo chłodzi chłodziarka i zamrażarka

balcerowicz79 16 Maj 2015 23:00 3723 10
  • #1 16 Maj 2015 23:00
    balcerowicz79
    Poziom 14  

Witam.
    W mojej lodówko zamrażarce typu ARC57542 od jakiegoś czasu na tylnym panelu w górnej części chłodziarki zaczął gromadzić się szron. Żona ostatnio stwierdziła że lodówka zaczęła pracować bez wyłączania się więc wyłączyła ją z zasilania.
    Rozmroziliśmy zamrażarkę jak i chłodziarkę i teraz po włączeniu w chłodziarce po 24 godzinach pracy jest max plus 12 stopni a i w zamrażarce szału nie ma bo kurczak po 12 godzinach mocno się schłodził ale nie zamarzł na kość jak to miało miejsce wcześniej.
    Lodówka włącza się i pracuje po jakieś 5-7 minut i się wyłącza tak jak to miało miejsce od nowości. Rurka na wyjściu skraplacza jest gorąca a na powrocie chłodna, temperatura skraplacza jakieś 40-43 stopnie, słychać pracę czynnika.

PYTANIE-czy padł tylko(mam nadzieję) termostat czy czynnik się ulotnił i lodówka na złom bo ma 7 lat a naprawa jest nieopłacalna?
    A jeśli termostat to jak to urządzenie wymienić-pokrętło mam na prawej ścianie lodówki.

1 10
  • #2 17 Maj 2015 10:05
    ROBSON33
    Moderator AGD

balcerowicz79 napisał:
    PYTANIE-czy padł tylko(mam nadzieję) termostat czy czynnik się ulotnił

Raczej układ nieszczelny, lodówka jak najbardziej do uratowania.

2
  • #3 17 Maj 2015 21:14
    balcerowicz79
    Poziom 14  

hmm ale dzisiaj po jej pacnięciu po nocy bo już było wewnątrz 15 stopni w okolicę termostatu to lodówka odpala i pracuje 25 minut i się wyłącza ale już sama nie startuje-chłodzi nadal tylko do 12 stopni.

0
  • #4 17 Maj 2015 21:19
    mroqa
    Poziom 13  

termostat do wymiany, w whirlpool to standard po paru latach

0
  • #5 17 Maj 2015 23:14
    balcerowicz79
    Poziom 14  

No bo logicznie myśląc to gdyby był spory ubytek gazu to agregat musiałby pracować ciągle lub bardzo często się włączać dążąc do osiągnięcia zadanej temperatury-ale mogę się mylić bo serwisantem nie jestem.
    A tak przy okazji niby ta lodówka pracuje na czynniku R600a a wyczytałem na forum że to wymusza na producentach lodówek lepszą szczelność.

Dodano po 42 [minuty]:

A czy normalnym jest cichy niejednostajny szum w okolicy tylnego zewnętrznego wymiennika ciepła podczas pracy agregatu no i jaka powinien mieć przybliżoną temperaturę ???

Normalnie osłuchuje ją jak lekarz pacjenta... :D mam wrażenie że im więcej czytam tym mam więcej wątpliwości i znajduje więcej objawów chorób wmojej lodówce

0
  • #7 19 Maj 2015 20:06
    balcerowicz79
    Poziom 14  

Odebrałem termostat (zamiennik) i na szczęście okazało się że wymiarowo jest identyczny z oryginałem ale ma trochę dłuższą kapilarę o około 6 cm. Będę montował :idea: a o rezultatach napiszę później.
    A tak przy okazji może ktoś wie ile powinien pracować agregat żeby zbił temperaturę w lodówce po rozmrożeniu-pokojowo dziś 24 stopnie to musi ją obniżyć myślę że o około 15 stopni tak do tych 10 stopni ??

0
  • #8 20 Maj 2015 13:13
    balcerowicz79
    Poziom 14  

Po 20 godzinach od wymiany termostatu dochodzę do wniosku że musiało trochę czynnika ubyć z układu bo lodówka dość długo musi pracować 30-35 min przerwy i jakieś 20 min pracy agregatu(a i skraplacz w pierwszych 5 minutach pracy jest gorący a później tylko ciepły, aż do wyłączenia sprężarki, no i tył chłodziarki już nie ma szronu jak to miało przed rozmrożeniem), ale chociaż sama się włącza i wyłącza a na środkowej półce chłodziarki udało się osiągnąć +5 stopni Celsjusza.
    Nijak to się nie ma do deklarowanego zużycia prądu czyli 0,74kwh/24, bo z obliczeń mi wychodzi jakieś 1,3kw/h przyjmując że agregat ma moc 0,16kw.

Tylko czy naprawa jest wogóle opłacalna jeśli serwisant uczciwie nie zlokalizuje nieszczelności i dobije tylko gaz lub zasugeruje nieopłacalną wymianę kompresora bo zazwyczaj większość tylko te 2 czynności potrafi

1
  • #9 20 Maj 2015 22:56
    balcerowicz79
    Poziom 14  

A oto manual wymiany termostatu w lodówce Whirlpol ARC 57542 Typ CB281W,może się komuś przyda żeby nie uczć się na własnych błędach.(uwaga na kruche tworzywo obudowy bo lubi pękać)
    1. Otworzyć lodówkę i zlokalizować obudowę termostatu, która znajduje się w tym samym miejscu co oświetlenie.(wyłączyć wtyczkę z gniazdka)
    2. Odciągnąć do siebie wyłącznik oświetlenia pod którym znajduje się sprężyna którą odkładamy na bok oraz wkręt krzyżakowy trzymający obudowę interesującego nas urządzenia.
    3. Odkręcić wkręt i delikatnie pociągając całą obudowę do siebie zwolnimy ją z zatrzasków znajdujących się przy żarówce a dopiero wtedy ujawni się nam termostat wraz z kapilarą po jej wewnętrznej stronie.
    4. Odłączyć przewody i kostkę 1,2,3 (każdy przewód ma inny rozmiar wtyku dlatego nie można się pomylić przy ponownym podłączaniu) i trzymając za obudowę, ciągnąc do siebie wyciągamy kapilarę która jest umieszczona w ścianie lodówki.
    Dopiero po wyciągnięciu całego urządzenia z obudową zdejmujemy pokrętło ustawiania temperatury termostatu i zwalniamy zatrzaski przy obudowie żarówki, Następnie odłączamy termostat ze styków ciągnąc go delikatnie w stronę przeciwną do obudowy żarówki oświetlenia. Wsuwamy nowy termostat zapinamy zatrzaski obudowy żarówki i...Resztę czynności z nowym termostatem wykonujemy w odwrotnej kolejności.
    Sprawa prosta tylko należy uważać na plastiki bo są bardzo kruche i lubią pękać no i przed podmianą termostatu należy przymierzyć długość kapilary bo w zamiennikach bywają dłuższe jak w moim przypadku i trzeba ją lekko zawinąć żeby weszła w kanał znajdujący się w ścianie lodówki.

3
  • #10 24 Maj 2015 20:50
    balcerowicz79
    Poziom 14  

Panowie i panie...A czy za długa kapilara o parę cm wstawionego przeze mnie termostatu może zakłócić pracę bo wydaje mi się że jest za czuły po otwarciu na trochę lodówki i kłapnięciu drzwiami agregat za chwile się włącza(bez otwierania przerwy wynoszą normalnie 30-35min)
    Tak to zrobiłem
    może nasunąć na zawiniętą kapilarę kawałek plastikowej rurki tak jak w orginale

2
  • #11 29 Maj 2015 22:01
    balcerowicz79
    Poziom 14  

Nałożyłem rurkę na wystającą kapilarę co zmniejszyło trochę jej czułość na otwarcie drzwi więc sam sobie odpowiedziałem na pytanie.
    Generalnie lodówka ożyła i nareszcie w jej wnętrzu jest chłodno i wędlina po dwóch dniach się nie psują.
    Dzięki za podpowiedzi.
    Temat wyczerpany więc zamykam.

Dodam że i tak kupilem drugą bo mi ta coś znowu zaczela świrować..ale postawiłem szrota na 10 dni z otwartymi drzwiami w piwnicy i po przewiezieniu do teścia ona ożyła...mrozi chlodzi jak nowa, i jest cichutka. Chyba ktoś pisal gdzies ze lod moze sie wcisnąc za scianke i ciężko to rozmrozić i on powoduje swirowanie lodowki...w tym przypadku chyba tak było plus termostat bo pracuje do teraz jak nowa...

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo