Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Drganie silnika z dysku twardego

17 Maj 2015 08:37 1086 4
  • Poziom 5  
    UWAGA!!! Poniższy schemat jest źle zaprojektowany i grozi uszkodzeniem tranzystorów BD135/6!

Po jakiejś kolejnej awarii komputera (było ich kilka Sad). Walał mi się po pokoju silnik od twardego dysku. Pomyślałem, że fajnie by było to jakoś wykorzystać, ot choćby do celów dekoracyjnych - obracający się silnik z talerzami na półce ciekawie by wyglądał, a jeszcze zamontowany w starą obudowę Smile. Po przejrzeniu kilku schematów sterowników silników mina mi trochę zrzedła - niewiele z nich wyglądało na proste, a już żaden na tani. Z kolei wykorzystanie elektroniki z twardego też mi nie pasowało - dużo to prądu żre, jakieś nietypowe napięcia i do tego aż dwa. Postanowiłem sam zrobić coś prostego i tak właśnie powstał ten projekt. Jest to drobna przeróbka innego projektu, który publikowałem, i tak:
    Silnik podłącza się pod gniazdko M1, M2, M3, odpowiednimi cewkami, ich kolejność nie ma znaczenia - jak źle podłączymy, to silnik będzie się tylko obracać w inną stronę niż powinien. Jeśli posiadamy silnik z dodatkowym 4 wyprowadzeniem z punktu, gdzie łączą się cewki, to takie wyprowadzenie zostawiamy niepodłączone. Prędkość obrotów wynosi kilka obrotów na sekundę i jest zależna od kondensatorów C - im mniejsza wartość, tym większe obroty (ale bez przesady Smile). Kondensator Cs zawsze powinien mieć wartość 1/20C. Uwaga! Jeśli Wasze silniki przy użytym zasilaniu pobierają duże prądy, należy wstawić większe tranzystory mocy albo podłączyć szeregowo z wyprowadzeniami M1, M2, i M3 rezystory o wartości kilku omów.
    Chętnie usłyszę Wasze opinie, zarówno te dobre, jak i te złe (przy czym ostrzegam: lepiej toleruję pochwały Smile).
    Pozdrawiam.

Schemat:

Drganie silnika z dysku twardego

Mam problem gdyż tranzystory bd135 i 136 mocno się grzeją

Silnik zamiast płynnie się kręcić drga.

Jak rozwiązać ten problem?

Co to jest to zaznaczone w niebieskiej ramce?

https://obrazki.elektroda.pl/3914236600_1431844457.jpg

Ps; pierwszy mój post
  • Poziom 43  
    @padobo
    Kolego skopiowałeś na żywca cudzy tekst (nie wiem czy za zgodą) to jeszcze go dokładnie nie przeczytałeś
    "Silnik podłącza się pod gniazdko M1, M2, M3,"
    i chyba nie trudno się "domyśleć" co to jest.
  • Poziom 5  
    No właśnie nie mam pojęcia co to jest
  • Poziom 43  
    padobo napisał:
    No właśnie nie mam pojęcia co to jest

Uzwojenie silnika.
  • Poziom 5  
    Temat do zamknięcia.