Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Drganie silnika z dysku twardego

17 May 2015 08:37 1323 4
  • Level 6  
    UWAGA!!! Poniższy schemat jest źle zaprojektowany i grozi uszkodzeniem tranzystorów BD135/6!

Po jakiejś kolejnej awarii komputera (było ich kilka Sad). Walał mi się po pokoju silnik od twardego dysku. Pomyślałem, że fajnie by było to jakoś wykorzystać, ot choćby do celów dekoracyjnych - obracający się silnik z talerzami na półce ciekawie by wyglądał, a jeszcze zamontowany w starą obudowę Smile. Po przejrzeniu kilku schematów sterowników silników mina mi trochę zrzedła - niewiele z nich wyglądało na proste, a już żaden na tani. Z kolei wykorzystanie elektroniki z twardego też mi nie pasowało - dużo to prądu żre, jakieś nietypowe napięcia i do tego aż dwa. Postanowiłem sam zrobić coś prostego i tak właśnie powstał ten projekt. Jest to drobna przeróbka innego projektu, który publikowałem, i tak:
    Silnik podłącza się pod gniazdko M1, M2, M3, odpowiednimi cewkami, ich kolejność nie ma znaczenia - jak źle podłączymy, to silnik będzie się tylko obracać w inną stronę niż powinien. Jeśli posiadamy silnik z dodatkowym 4 wyprowadzeniem z punktu, gdzie łączą się cewki, to takie wyprowadzenie zostawiamy niepodłączone. Prędkość obrotów wynosi kilka obrotów na sekundę i jest zależna od kondensatorów C - im mniejsza wartość, tym większe obroty (ale bez przesady Smile). Kondensator Cs zawsze powinien mieć wartość 1/20C. Uwaga! Jeśli Wasze silniki przy użytym zasilaniu pobierają duże prądy, należy wstawić większe tranzystory mocy albo podłączyć szeregowo z wyprowadzeniami M1, M2, i M3 rezystory o wartości kilku omów.
    Chętnie usłyszę Wasze opinie, zarówno te dobre, jak i te złe (przy czym ostrzegam: lepiej toleruję pochwały Smile).
    Pozdrawiam.

Schemat:

Drganie silnika z dysku twardego

Mam problem gdyż tranzystory bd135 i 136 mocno się grzeją

Silnik zamiast płynnie się kręcić drga.

Jak rozwiązać ten problem?

Co to jest to zaznaczone w niebieskiej ramce?

https://obrazki.elektroda.pl/3914236600_1431844457.jpg

Ps; pierwszy mój post
  • Level 43  
    @padobo
    Kolego skopiowałeś na żywca cudzy tekst (nie wiem czy za zgodą) to jeszcze go dokładnie nie przeczytałeś
    "Silnik podłącza się pod gniazdko M1, M2, M3,"
    i chyba nie trudno się "domyśleć" co to jest.
  • Level 6  
    No właśnie nie mam pojęcia co to jest
  • Level 43  
    padobo wrote:
    No właśnie nie mam pojęcia co to jest

Uzwojenie silnika.
  • Level 6  
    Temat do zamknięcia.