Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wytrzymałość stali na zginanie - podstawa pod akwarium

ratlos 17 Maj 2015 10:35 1521 6
  • #1 17 Maj 2015 10:35
    ratlos
    Poziom 2  

Witam,
    Jestem w trakcie zbierania materiałów do budowy podstawy pod akwarium o wymiarach 287x70x55. Całość będzie ustawiona na dwóch słupkach wymurowanych z bloczka komórkowego typu suporex o wymiarach 70x24x82h. Na tych słupkach będą leżeć 3 profile zamknięte - celuje w 100x40x4mm, ustawione pionowo, tak że jeden będzie w osi akwarium, a pozostałe 2 oddalone o 19 cm od niego (na profilach pod akwarium płyta osb18mm i styropian 2cm). Szczegóły na rysunku. Obciążenie stałe to około 1300-1400kg. Czy takie profile stalowe są wystarczające, żeby ustrzec się przed ugięciem po środku? Może jest to zbyt masywna konstrukcja, lub zbyt słaba i trzeba coś zmienić?

0 6
  • #2 17 Maj 2015 13:25
    strikexp
    Poziom 27  

Zależy z jakiej stali jest profil, sprawdź jaka jest wytrzymałość na ściskanie takiej stali i policz czy wytrzyma. Wzory łatwo znaleźć w google.

0
  • #3 17 Maj 2015 13:45
    2604870
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 18 Maj 2015 09:40
    saskia
    Poziom 38  

Nie sprawdzałem stali, ale sądzę że ugięcie będzie nieco za duże pod akwa.
    Najgorzej wygląda sprawa wytrzymałości bloczków w punktach oparcia stali.
    Wystarczy że jedno podparcie jednej stali minimalnie się wykruszy i całość rozleci się w ciągu sekundy.
    Pod oparcia stali stosuje sie tzw. "poduszki" z mocnego betonu o wymiarach minimalnych 150x150x400-w twoim przypadku x700. Z uwagi na to że część obciążenia bedzie na brzegach powinieneś wstawić w nie zbrojenia klatkowe z 6mm drutu.
    Poza tym na typowy strop to sporo za dużo, nacisk 1.4 tony na 0.336m²

0
  • #5 18 Maj 2015 12:02
    ratlos
    Poziom 2  

Wykonam poduszkę betonową pod profile.
    Temat napisałem właśnie po to żeby ktoś mi obliczył ugięcie tej stali. Jeżeli jest to 0.01mm jak napisał zbysek75 to akwarium z dzielonym dnem, oraz styropian zniwelują te uchylenie bez problemu.
    Odnośnie stropu to akwa będzie stało w rogu pokoju, na styku dwóch ścian nośnych, na płytach stropowych idących prostopadle do nich.

0
  • #6 18 Maj 2015 14:46
    saskia
    Poziom 38  

Jak zrobisz dzielone dno akwa, to będzie jeszcze gorzej, bo samo akwa będzie miało tendenscje do wyginania się.

0
  • #7 24 Maj 2015 19:41
    lewy456
    Poziom 13  

Kolego ratlos muszę Cię zmartwić, niestety przed ugięciem nie da się ustrzec zawsze jakieś ugięcie wystąpi. Pytanie natomiast trzeba sobie zadać: jakie jest dopuszczalne ugięcie graniczne (0,1 mm; 1 mm; 10 mm)? Następnie trzeba ustalić przypadek obciążenia i policzyć strzałkę ugięcia dla proponowanego przekroju belki x3. Ułatwienie - zamiast zbroić beton jak sugeruje kolega saskiaprościej będzie połączyć belki płytą która będzie dystrybuować obciążenie na większą powierzchnię.

Kolego strikexpgatunek stali nie ma tutaj znaczenia (zanim dojdziemy do granicy plastyczności akwarium na pewno pęknie) ważny jest natomiast moduł Younga, który z kolei dla stali konstrukcyjnych wynosi około 210 GPa a dla nierdzewnych około 200 GPa.

Jeżeli wyznaczysz mi dopuszczalną strzałkę ugięcia i potwierdzisz, że jest to przypadek swobodnych podpór (nie kotwiczonych do betonu) oraz obciążenia ciągłego to wyznaczę Ci przekroje belek.

PS - myślałeś o użyciu belek drewnianych zamiast stalowych? - Z uwagi na walory estetyczne

0
  Szukaj w 5mln produktów