Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU.

17 Maj 2015 14:24 2637 3
  • Poziom 11  
    Witam Forumowiczów,

Chciałbym się poradzić w sprawie problemu z moim niedawno zakupionym zasilaczem UPS Powerware 5115 750i. Zasilacz był już używany i kupiłem go bez akumulatorów. Wszystkie jego funkcje takiej jak ładowanie, przełączanie się z zasilania sieciowego na akumulatory i odwrotnie działają.

Problem dotyczy nieznośnego hałasu, który zaczyna się wydobywać z zasilacza kiedy skończy on ładować akumulatory. Hałas jest na tyle intensywny że przebywając w pokoju, w którym jest UPS staje się to męczące. W trakcie ładowania akumulatorów jedyne co słychać to wentylator zasilacza. Początkowo osłuchałem zasilacz i podejrzewałem uszkodzenie transformatora impulsowego TX2 którego widać na zdjęciu.
    Ze względu na własne bezpieczeństwo nie chciałem zbliżać się uchem do elektroniki zasilacza. Żeby przekonać się czy to na pewno transformator lub pobliski dławik kupiłem zwykły mikrofon pojemnościowy i podpiąłem go do oscyloskopu. Kiedy zacząłem przykładać mikrofon(dokładnie zabezpieczony) do elementów okazało się że problemem nie jest transformator. Największa amplituda sygnału, którą zaobserwowałem na oscyloskopie pochodziła z punktu na PCB, w którym jest napis C110A !(na poniższych zdjęciach) W miarę oddalania się od tego miejsca (dowolny kierunek, wysokość) siła sygnału zmniejszała się. Ścieżka na której jest opis kondensatora nie wygląda na odparzoną od PCB. Jest to ścieżka "-" wychodząca z mostka Graetza BR1 znajdującego się przy niebieskim przewodzie i bezpieczniku.

UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU. UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU. UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU.

Niestety nie udało mi się na chwilę obecną odnaleźć schematu do mojego modelu zasilacza. Jeżeli ktoś posiada schemat to bardzo bym prosił o informacje o źródle z którego można go pobrać. Według mnie jest to ładowarka impulsowa do akumulatorów. Poniżej krótki film z momentu jak pojawił się hałas po zakończonym ładowaniu oraz kilka dodatkowych zdjęć. Niestety mój sprzęt nie był w stanie zarejestrować siły hałasu, ale proszę mi wierzyć, jest głośny i męczący.
    UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU. UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU. UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU. UPS Eaton Powerware 5115 750i - Nieznośny hałas po zakończeniu ładowania AKU.

Czy ktoś na forum spotkał się z tego typu problemem w zasilaczu UPS lub innym urządzeniu, i może wyjaśnić mi skąd on się bierze i najsilniejszy jest na PCB nad opisem C110A ? Jeżeli ktoś będzie miał pomysł i będą potrzebne pomiary lub dodatkowe zdjęcia to postaram się je szybko dodać.
  • PCBway
  • Poziom 34  
    Wydaje mi się, że sprawcą hałasu może być C110, który jest zwijany. Wymiana nie będzie drogim zabiegiem. Nie ręczę, że mam rację, na filmie słychać wg mnie tylko szum podobny do tego jaki wydaje wentylator.
  • PCBway
  • Poziom 11  
    Film nagrywałem aparatem i niestety mikrofon nie oddał tego dźwięku. Jest wysoki i syczący. Ten stukot z stała częstotliwością pochodzi od tego hałasu. C110 miał wartość 1uF/400V, w zapasach miałem 820nF/400V. Podmiana niestety nic nie pomogła.
  • Poziom 22  
    Ja bym się przyjrzał kondensatorom elektrolitycznym w przetwornicy, która ładuje akumulator. Bo wygląda na to, że nieobciążona przechodzi na niewłaściwą częstotliwość pracy (pewnie i amplitudę) co pewnie powoduje "świerszczenie" kondensatorów w układzie gaszenia przepięć w układzie klucza tej przetwornicy.