Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator zimnej plazmy pod ciśnieniem atmosferycznym.

michal2666 24 Maj 2015 22:46 20448 47
    michal2666
    Poziom 20  
    Tak, na pewno jest 400 kHz i ja w ten zakres celuję, na 400 kHz chodzą generatory plazmy, które stosuje się do plazmowego trawienia krzemu w technice produkcji ogniw PV.
  • IGE-XAO
    c4r0
    Poziom 36  
    michal2666 napisał:
    Teraz ad c4ro, gdzie się kolego podziewasz ? takie piękne cuda majstrowałeś i ustało ....
    Na mojej stronie w "o mnie" jest napisane :) Majstruję dalej fajne rzeczy ale od dwóch lat jako doktorant w Szwajcarii. Buduję mikroskop optyczny pola bliskiego (SNOM) pracujący w nadciekłym helu z wykorzystaniem nadprzewodnikowych detektorów fotonów. Zabawy co nie miara :D Zabieram się do opisania tego na stronie ale ciągle się odwleka.
  • IGE-XAO
    lukasdev
    Poziom 12  
    Witam, obserwuję ten temat gdyż jest bardzo ciekawy.
    Mam pytanie odnośnie jonizacji gazu: Dlaczego gdy zwiększamy częstotliwość możemy łatwiej (zmniejszając różnicę potencjałów) zjonizować gaz, od jakich zjawisk to zależy, może koledzy posiadają jakieś konkretne równania.
    michal2666
    Poziom 20  
    Czyli by osiągnąć sukces naukowy trzeba wyjechać z naszego pięknego kraju :cry:
    Przykre, ale chyba prawdziwe. Szkoda że tu nikt nie pomyśli o tym, że w takich ludziach drzemie ogromny potencjał i w perspektywie przyszłość dla naszej gospodarki. Życzę powodzenia i sukcesów ! Czekamy na jakąś prezentację dokonań.

co do nasilenia się zjawiska jonizacji wraz ze wzrostem częstotliwości to odpowiada za to co najmniej kilka zjawisk, ale ja sam je dopiero poznaję więc proszę nie traktować moich tekstów jako wykładnię. Najważniejszy jest chyba fakt, że elektrony są dużo szybsze niż powstałe w plazmie jony po ich oderwaniu się od atomów. Te pędzące raz w jedną a raz w drugą stronę elektrony napierdzielają w jeszcze nie zjonizowane cząsteczki gazu, jonizują je i to zjawisko zachodzi lawinowo. Pamiętajmy, że w międzyczasie część jonów rekombinuje czyli wychwytują z powrotem elektrony i gaz staje się obojętny. Jak wcześniej wspomniano mamy tu plazmę nierównowagową tak więc szybkozmienność pola elektrycznego może być wprost proporcjonalny do stosunku jonów zjonizowanych do niezjonizowanych. do tego mamy jeszcze generowanie ciepła w wyniku strat Joule’a - kolizje elektronów i cząsteczek obdarzonych ładunkiem pomiędzy sobą i z otaczającymi cząsteczkami neutralnymi z wydzieleniem ciepła.
    lukasdev
    Poziom 12  
    Jeśli chodzi o prędkość elektronów to znalazłem taką prostą zależność, ale w temacie akceleratorów liniowych zasilanych napięciem w.cz. przyspieszających strumień jonów (mogą to być elektrony) v = 2df, gdzie v - prędkość liniowa jonów, d - dystans między elektrodami, f - częstotliwość źródła w.cz., czyli jak zwiększymy f to możemy zmniejszyć d a tym samym różnicę potencjałów między elektrodami, dobrze myślę, czy może to trudniejsza sprawa?
    TOCZEK13
    Poziom 10  
    Witam.

Bardzo interesująca dyskusja. Widzę, że trafiłem do znawców tematu. Z góry przepraszam, że obniżę poziom dyskusji.

Chciałbym zbudować generator plazmy. Zaznaczam, że do celów demonstracyjno-pokazowych.
    Myślałem raczej o mikrofalowym podgrzewaniu powietrza, jednak wolałbym by eksperci powiedzieli co jest łatwiejsze do zbudowania dla początkującego. Docelowo chciałbym plazmę przyśpieszać w polu magnetycznym, ale to potem.

Proszę także o wyrozumiałość.
    michal2666
    Poziom 20  
    Jeśli do celów demonstracyjnych to chyba i tak najwygodniej i raczej najbezpieczniej będzie zbudować coś w stylu mojego projektu. Zastosowanie mikrofal niesie za sobą wiele niebezpieczeństw i problemów. Chcesz tę plazmę uzyskać pod ciśnieniem atmosferycznym czy w komorze pod obniżonym ciśnieniem ?
    TOCZEK13
    Poziom 10  
    Pod ciśnieniem.atmosferycznym.
    Tylko w rozwojowej wersji chciałbym plazmę rozpędzać magnetycznie dlatego wydaje mi się że mikrofale są "lepsze". Jednak i tak zdaje się na Was.

Efekt jaki chce uzyskać to kilkucentymetrowa wiązka/płomyczek. Jakim napięciem itp. muszę dysponować? Jeśli można to jakiś schemacik/opis poproszę

Edit
    Przeczytałem Twój artykuł i ten projekt jest dość skomplikowany i (prawdopodobnie) kosztowny.

Wydaje mi się, że prościej by było podgrzewać powietrze generatorem.mikrofal o odpowiedniej częstotliwości (takiej żeby jak najlepiej podgrzewał powietrze). Tutaj 1 problem nie mogę znaleźć jaka to częstotliwość. Wiem też że mikrofale są niebezpieczne.

P.s. znam wasz "sklep" z allegro.

Edit 2

Pomożecie?
    michal2666
    Poziom 20  
    Niestety, jeśli ten projekt wydaje Ci się być skomplikowany to za mikrofale nie polecam się brać. Zjawiska związane z tak wysokimi częstotliwościami są dopiero skomplikowane i niebezpieczne. Tu masz małą cewkę tesli, szklaną rurkę, elektrodę i nadmuch argonu. Budowałem reaktor chemiczny do prowadzenia reakcji w mikrofalach i zapewniam, że nie będzie łatwo. Jeśli to ma być bezpieczny i ciekawy projekt odpuść mikrofale.
    DVDM14
    Poziom 35  
    TOCZEK13 napisał:

Czy muszę stosować elektroniczną tesle? Mam dostępną zwykłą niedużą i mógłbym może jej użyć?

Tu IMHO potrzeba pracy w CW (trybie ciągłym), czego klasyk nie zapewnia.
    TOCZEK13
    Poziom 10  
    OK.

Czyli dużo roboty przede mną... ,ale liczę że dam radę (jeśli cena mnie nie przerazi). Jeszcze do magnetronów, bezpieczeństwo jest mało ważne. Liczy się efekt.

Czuje. że powinienem powiedzieć. że to ma być projekt na fizykę (mam 17 lat)- prąd będziemy z kolegą ze szkoły ciągnąć :) Proszę tylko nie mówcie że jestem młody to "zostaw to bo się zabijesz".

A jeśli zamiast ciągłego generowania poszedłbym w stronę impulsów plazmy? Wiecie takie 1-2 sekundowe "porcje"? Uprości mi to coś?
    DVDM14
    Poziom 35  
    Nie. SSTC będzie taka sama, będziesz musiał jeszcze dodać jakiś interrupter np. Na NE555.

Jedynie tranzystory będą miały trochę lżej (chwila na wychłodzenie), ale przy tak długim cyklu pracy wiele to nie zmieni.

Akurat, bezpieczeństwo jest równie ważne co efekty. Zwłaszcza jeżeli to projekt do szkoły.
    Gdybym nie zwracał uwagi na bezpieczeństwo, to z moimi pomysłami już dawno bym nie żył. :) A tak to je realizuję i jestem (z grubsza) w całości.
    TOCZEK13
    Poziom 10  
    To dobrze bo jakas tesla.w fizycznej stoi
    Gdzie wy kupujecie to wszystko mikrokontrolery itd. ? Allegro?

Skoro wiecie że to do szkoły to, wiecie że koszta nie mogą być kosmiczne. Taniej=lepiej

Edit

Taniej=lepiej , ale bez spadku efektywności
    michal2666
    Poziom 20  
    TOCZEK13 napisał:
    OK.

Czyli dużo roboty przede mną... ,ale liczę że dam radę (jeśli cena mnie nie przerazi). Jeszcze do magnetronów, bezpieczeństwo jest mało ważne. Liczy się efekt.

A ja czuję, że powinieneś zająć się czymś innym bo z takim podejściem prędzej czy później zrobisz krzywdę sobie lub innym.
    PIOTR SL
    Poziom 9  
    I takie artykuły czyta się najlepiej:) ktoś kogo coś interesuje tworzy coś twórczego i bardzo przydatnego.
    przeczytałem z zapartym tchem i stwierdziłem że jedyny minus to taki że tak mało informacji.
    Chodziło mi coś podobnego po głowie, nie żeby zbudować bo za mała moja wiedza ale tak ogólnie jak sobie z pewnymi kwestiami w tym temacie poradzić.
    Póki co miałem tylko do czynienia z plazmą do cięcia stali i to też niewiele. Ale temat bardzo interesujący i chce się wołać: jeszcze! ;)
    lotek123
    Poziom 1  
    Posiadam bardzo ciekawy projekt na ten temat i jestem przekonany, że zainteresuje wiele członków grupy.
    Proszę, o zgłoszenie się do rozmowy.