Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie karty graficznej do zasilacza modularnego - jak podpiąć kable?

qyzu 17 May 2015 22:21 13950 13
    qyzu
    Level 7  
    Witam.

Kupiłem kartę graficzną GTX 970 JetStream. Posiadam zasilacz OCZ ModXStream Pro 600W. Do podłączenia starej karty graficznej używałem kabla 6pin -> 6pin, a teraz nowa karta wymaga 2 wejść 6-pinowych do podłączenia i tutaj pojawił się problem, że nie jestem pewny jak to podłączyć, by być pewnym, że wszystko zadziała i niczego nie zepsuję.

Do nowej karty została dołączona przejściówka 6-pin do 2x molex
    W zestawie do zasilacza wygrzebałem takie kable:
    (te u góry)
    I czy mogę bezpiecznie podłączyć tę przejściówkę do karty, a z drugiej strony do tego kabla od zasilacza? Zastanawiają kolory wtyczek molex, bo te od zasilacza są czarne, a te w adapterze 2x molex -> 6pin są białe. Nie wiem czy jest w tych kolorach ukryte jakieś znaczenie/kompatybilność itp.? No i co z końcówką tego długiego kabla od zasilacza? Ma tak wisieć w powietrzu, a ten adapter od karty mam podłączyć pod 2 molex'y na tym kablu?

No i jeszcze pytanie, czy te kolory wtyczek mają jakieś przełożenie na to gdzie powinienem ten kabel podpiąć? Karty graficzne chyba są podpinane po te czerwone wejścia, ale nie wiem jak będzie w przypadku:
    takiego kabla:
    Podłączenie karty graficznej do zasilacza modularnego - jak podpiąć kable? (te u góry)
    i takich wejść w zasilaczu:

Pozdrawiam i proszę o pomoc,
    Damian.
    huluk
    Level 31  
    Witam, powinny pasować te czerwone - widać, że wejście (od strony zasilacza) to 8 pin, ale po drugiej stronie masz 6 pin - upewnij się, że układ ścięć w gnieździe karty pasuje do układu ścięć we wtyczce. Możesz także użyć "na około" tych kabli z molexami, łącząc do 2 molexów swoją przejściówkę od karty. Ale, jeśli nie używasz tych z czerwonymi końcówkami i wtyczka 6 pin pasować będzie do gniazda w karcie, to lepiej je wykorzystać - mniejsza plątanina przewodów w środku.
    qyzu
    Level 7  
    huluk wrote:

Witam, powinny pasować te czerwone - widać, że wejście (od strony zasilacza) to 8 pin, ale po drugiej stronie masz 6 pin - upewnij się, że układ ścięć w gnieździe karty pasuje do układu ścięć we wtyczce. Możesz także użyć "na około" tych kabli z molexami, łącząc do 2 molexów swoją przejściówkę od karty. Ale, jeśli nie używasz tych z czerwonymi końcówkami i wtyczka 6 pin pasować będzie do gniazda w karcie, to lepiej je wykorzystać - mniejsza plątanina przewodów w środku.

Chwilowo nie mam dostępu do tych kabli, ale mają mi przyjść pocztą od znajomego.

W każdym razie:
    Ten czerwony ma z jednej strony 6 pin (chyba 5 aktywnych) i z drugiej 8 (7 aktywnych). Czy jak wepnę ten 8pinowy do zasilacza to nie będzie zbyt duże napięcie? Na pewno tak można? ; / A tą przejściówkę z czarną końcówką 6 pinową to dostałem do karty, więc chyba układ ścięć powinien pasować, bo po co by to dawali? Dlatego może bezpieczniej użyć tej przejściówki, no ale się nie znam. To teraz chyba tylko nie rozumiem jednej rzeczy ciągle. Gdzie w końcu mam podpiąć ten kabel z tymi czrnymi molex'ami. W te czarne czy czerwone wejścia w zasilaczu?
    huluk
    Level 31  
    Znalazłem w opisie zasilacza specyfikację kabli rozszerzeń:
    http://pccentre.pl/article/show/ocz-modxstream-pro-600-w/id=17752;page=2

Quote:
    Wiązki odpinane:

dwie wiązki z trzema wtyczkami SATA każda – po 45 cm + 15 cm + 15 cm,
    dwie wiązki z dwiema wtyczkami Molex 4-pin, a następnie wtyczką FDD każda – po 45 cm + 15 cm + 15 cm,
    wiązka ze złączem PCI-Express 6 + 2-pin – 45 cm,
    wiązka ze złączem PCI-Express 6-pin – 45 cm.

Czyli te 2 czerwone przewody posiadają 6-pinowe podłączenie zasilania dla grafik. Możesz spokojnie je wykorzystać (strona 8 pin do zasilacza a strona 6 pin (z drugiego, tego 6+2 wykorzystujesz tylko część 6 pin).

Jeśli chciałbyś wykorzystać molexy i przejściówkę (ale nie wiem, po co, więcej kabli), to ten kabel od zasilacza 6 pin czarne z 2 molexami i złączką do stacji dyskietek łączysz, przez 2 molexy, ze swoimi dwoma molexami z przejściówki od karty i końcówkę 6 pin z przejściówki w gniazdo karty. Ale - jak napisałem za specyfikacją z WWW - spokojnie możesz wykorzystać te czerwone kable w komplecie od zasilacza.
    qyzu
    Level 7  
    Ze starą kartą graficzną mam przewód 6pin -> 6pin i mam zamiar go wykorzystać. Ale potrzebuję podłączyć 2 kable i tutaj problem, bo drugi kabel może z opisu jest 6-pin do 6pin, ale wygląda jakby miał 7 aktywnych wejść. Przynajmniej z opisu osoby, która mi wysłała te kable (jutro lub pojutrze może już będę miał, więc jeszcze sprawdzę osobiście).

huluk wrote:

to ten kabel od zasilacza 6 pin czarne z 2 molexami i złączką do stacji dyskietek łączysz, przez 2 molexy, ze swoimi dwoma molexami z przejściówki od karty i końcówkę 6 pin z przejściówki w gniazdo karty

No tak, ale ciągle nie wiem czy mam to podpiąć pod czarne czy czerwone wejście w zasilaczu?? Do czarnego? Zawsze kolor wtyczki odpowiada za to w który kolor trzeba podpiąć? Ale chyba nie do końca, bo np. wejście w karcie jest czarne, a wtyczki są czerwone :P

I jeszcze mnie zastanawiają kolory kabli. Każdy oznacza inne napięcie, a chyba nie każdy kabel można podpiąć do przejściówki, jeśli będą inne kolory. Chyba, że się mylę. Na jakiej zasadzie to działa?
    Tak w ogóle to dziękuję za pomoc ;)
    huluk
    Level 31  
    Jeżeli chcesz przez molexy, te z kompletu z zasilaczem i przejściówkę od karty, to ten kabel od molexów i FDD, kończący się czarną końcówką w czarne w zasilaczu. Jeżeli chcesz wykorzystać kable otrzymane z zasilaczem (prościej) to czerwone 8 pin do czerwonych w zasilaczu i czerwone po drugiej stronie 6 pin i 6+2 do gniazd 6 pin w karcie graficznej.
    qyzu
    Level 7  
    Ok, już rozumiem. Jeszcze tylko jedna rzecz mnie zastanawia. To, że można podpiąć to 8 pin do zasilacza i z drugiej strony podpiąć 6pin w karcie to dlatego, że z drugiej wychodzi i tak 8 pin w w tej wtyczce, ale po prostu 2ch się nie wykorzystuje i dlatego jest odpowiednie napięcie? Jakby nie było tych 2 wystających pin'ów (czyli byłby kabel 8 do 6 pin, a nie do 6+2) to nie można by było tak zrobić?
    huluk
    Level 31  

O takim podłączeniu pisałem. Chyba najprostsze z możliwych. Dodatkowe 2 piny z 6+2 wykorzystujesz gdy karta ma dodatkowe złącze 8 pin (dodatkowe 2 przewody masy), jeśli nie ma - używasz tylko podstawowych 6 pinów.

EDIT: Napięcie i tak będzie odpowiednie bo tymi złączami idzie tylko +12V i masa.
    qyzu
    Level 7  
    Ok, czyli to jednak nie zależy od pinów, tylko od tego, że tym kablem i tak przechodzi 12V.

Dzięki za info. Jak dostanę kable i nadal będę miał jakiś problem to najwyżej coś się jeszcze dopytam.
    qyzu
    Level 7  
    huluk wrote:
    To jest drugie możliwe połączenie które opisałem, przy użyciu molexów i przejściówki od karty.

Dostałem kable. Okazuj się, że tych kabli z molexami do zasilacza są 2 rodzaje. Jeden ma 4 aktywne piny, a drugi 5 (przy czym jest inne ich ułożenie niż w przypadku kabla od karty graficznej). W przypadku tych molexów to powinienem podpiąć tym co ma 4?
    A ten czerwony kabel ma 7 aktywnych na drugim końcu, tak jak myślałem.
    huluk
    Level 31  
    Ten drugi rodzaj - rozumiem, że masz na myśli kable zasilania dysków SATA (takie jak dwa w prawym dolnym rogu na pierwszym Twoim zdjęciu)? Tych nie używaj do prób łączenia zasilania karty, z resztą - nie da rady, nie będą pasować.
    Natomiast - czy dostałeś takie kable?

huluk wrote:
    qyzu
    Level 7  
    huluk wrote:
    Ten drugi rodzaj - rozumiem, że masz na myśli kable zasilania dysków SATA (takie jak dwa w prawym dolnym rogu na pierwszym Twoim zdjęciu)? Tych nie używaj do prób łączenia zasilania karty, z resztą - nie da rady, nie będą pasować.
    Natomiast - czy dostałeś takie kable?

huluk wrote:

Nie, mam na myśli tamte z molexami. Są 2 takie same kable z tą różnicą, że w tym wejściu wyglądającym jak 6 pin tak naprawdę były 4 aktywne piny, a w drugim kablu 5 aktywnych pinów. Dostałem te czerwone, ale póki co chciałem zobaczyć jak zadziała na tamtym kablu z molexami no i już zepsułem sobie płytę główną...
    Z pośpiechu zapomniałem wyłaczyć listwę i zanim jeszcze podpiąłem kartę i mi się komputer sam włączył jak przeszedł prąd z palca na płytę główną, nawet jej nie dotknąłem w sumie. Później wyłączyłem zasilanie i podpiąłem kartę używając tych molexów, włączyłem i nie przeszło przez BIOS'a. Tego się też spodziewałem, bo chyba będę musiał zaktualizować go (chyba, że to też może być kwestia zbyt słabego zasilacza? Ale wątpię). W każdym razie wentylatory od karty działały, a jak przeszło do biosu to przestały działać, a ja nie mogłem w biosie nic zrobić. Spróbowałem ponownie i znowu to samo. Potem podpiąłem swoją starą kartę i zorientowałem się, że mi nie wykrywa (nie świeci się kabel) kabla od internetu oraz od dźwięku, mikrofonu itp. (usb działa). Czyżbym coś spalił? Teraz pytanie czy to jest kwestia nie wyłączonego zasilania na początku, gdy mi się komp włączył sam, czy może tego, że zasilacz nie uciągnął karty?? Coś czuję, że lepiej będzie po prostu kupić nową płytę główną z aktualnym i kompatybilnym biosem i dać komputer do jakiegoś serwisu który wszystko podepnie za mnie ; /
    huluk
    Level 31  
    Oj oj oj... coś za bardzo kombinujesz, może jednak lepiej, żeby ktoś Ci pomógł osobiście na miejscu. Co do wentylatorów, ta karta ma w opisie, że jest półpasywna - jeśli temperatura radiatorów nie przekracza 60 stopni to wentylatory nie pracują. Zakładam, że na początku wentylatory się załączają aby bios karty sprawdził, czy są sprawne, później, po teście, jeśli karta jest chłodna - wentylatory się zatrzymują.